La Hollywood

Doprava v Los Angeles

Jak se dostat do Los Angeles

Letadlem

Do Los Angeles se nejlépe dostanete letecky za cca 14 hodin letu, přičemž Mezinárodní letiště Los Angeles, páté nejvytíženější letiště světa, leží ve vzdálenosti zhruba 25 kilometrů jihozápadním směrem od centra města. Rovněž je známé pod zkráceným názvem LAX. Z Evropy existuje do Los Angeles široká nabídka spojení, včetně přímých letů z Vídně či Frankfurtu, které se dají často pořídit kolem 9.500 Kč. 

Z Prahy se cena pohybuje kolem 12.500 Kč a čeká vás vždy jeden přestup na některém z evropských letišť. Akční letenky se objevují poměrně často, a to především z Vídně a německých letišť. Není výjimkou, kdy se dá zpáteční letenka pořídit okolo 7.500 Kč. Během letních prázdnin počítejte se zhruba 2x vyššími cenami.

Při hledání na obecných vyhledávačích si dejte pozor, na jaké a z jakého letiště letenky vlastně kupujete. V aglomeraci LA totiž najdete hned pět civilních letišť, přičemž vyhledávač po zadání "Los Angeles" automaticky seřadí nabídky na všechna letiště:

Autem

Americký západ je doslova jako stvořený pro cestování automobilem. Jízda nabízí pohodlí, svobodu, a pokud vás cestuje víc, může vyjít i mnohem levněji, než by vás stálo cestování vlakem či autobusem. Do Los Angeles se nejsnáze dostanete po mezistátní dálnici I-5, která spojuje kanadské a mexické hranice, a právě v Los Angeles se na ni napojuje. Aby vám v USA půjčili auto, měli byste být starší 25 let (mladším řidičům některé autopůjčovny auto také půjčí, je však po nich vyžadován poplatek kolem 30 dolarů denně). Pokud věk splňujete, postačí vám řidičský průkaz, platební karta a cestovní pas.

Autobusem

Pokud nemáte k dispozici automobil, můžete se do Los Angeles snadno a jednoduše dostat prostřednictvím nízkonákladových autobusových dopravců, které fungují po celých Spojených státech. Výhodné ceny a vcelku pravidelné linky nabízí například společnosti Greyhound a Megabus. Vzhledem k tomu, že ceny jízdenek mnohdy rostou s blížícím se datem odjezdu, doporučujeme si rezervovat jízdenky dopředu, ideálně s několika měsíčním předstihem.

Vlakem

Do Los Angeles můžete z jiných amerických měst vyrazit i vlakem. Vlaky však jezdí zpravidla jen párkrát za den a nedostanete se s nimi úplně všude. Jejich další nevýhodou je i cena, která je v porovnání s levnými autobusy až několikanásobně vyšší. Pokud do Los Angeles vyrazíte vlakem, dorazíte na hlavní nádraží Union Station, které se nachází v centru města, odkud se snadno dostanete kamkoli jinam. Přímo v prostorách stanice naleznete červenou a zlatou linku metra, stejně tak i zastávky autobusů naleznete v okolí budovy. Jízdenky ideálně rezervujte s předstihem online na webu Amtrak.

Jak cestovat po Los Angeles

Auto

V Los Angeles bude půjčené auto velkou výhodou vzhledem k dobré síti silnic a rozlehlosti města, proto již losangeleské letiště nabízí hned několik desítek autopůjčoven. I tak se budete muset obrnit jistou dávkou trpělivosti. Půjčené auto vám sice nabídne jistou míru svobody pohybu, tato svoboda však bývá často vykoupena hodinami strávenými v nekonečných kolonách. Pozor si dejte na cestování v dopravní špičce, která bývá mezi 7:00–9:00 ráno a mezi 17:00–19:00 večer. Peněženku vám pravděpodobně provětrá i samotné parkování, jehož sazba se v Los Angeles pohybuje v rozmezí od 1 do 6 dolarů za hodinu.

MHD

Jestliže si nemůžete nebo nechcete půjčovat auto a nechce se vám utrácet za taxi, nezbyde vám nic jiného než cestovat městskou hromadnou dopravou. Připravte se však na to, že zatímco v jiných městech se dostanete odkudkoli kamkoli, v Los Angeles to přinejmenším chvíli potrvá a bude vás to stát bezpočet přestupů.

Nevýhodou Los Angeles je jeho roztáhlost, na niž nejsme z Evropy či jiných amerických velkoměst zvyklí, a tak vás možná nemile překvapí, že jen málokterá dvě turistická místa naleznete kousek od sebe. Za jízdenku zaplatíte 1,75 USD při každém nástupu (mějte u sebe drobné). Budete-li se muset v průběhu vašeho pobytu v Los Angeles spoléhat na hromadnou dopravu častěji, kupte si raději časově neomezenou jízdenku TAP, která platí pro všechny linky metra a pro většinu autobusů, na něž ve městě narazíte. Pořídíte ji za cenu 7 dolarů na 1 den (platí jen daný kalendářní den s přesahem do 3:00 ráno dalšího dne), případně 25 dolarů na týden.

Jízdenky využijete na všechny spoje s označením "Metro", tedy klasické metro a oranžové autobusy brázdící ulice LA, občas i s přesahem do okolních měst. 

  • Detailní jízdní řády, mapy a aktuální ceny pro Los Angeles najdete na webu metro.net

Pozor při cestování v okolních samostatných městech (Santa Monica, Burbank, Torrance, Long Beach), které provozují vlastní systémy MHD s vlastními vzájemně nekompatibilními jízdenkami.

Metro

Nejrychleji a nejpohodlněji se vám po Los Angeles i jeho přilehlých předměstích bude pohybovat prostřednictvím tamního metra, které se skládá z 6 linek, jež zajíždí do většiny turisticky atraktivních oblastí včetně Hollywoodu, Chinatownu, Santa Monicy či Long Beach. Přestože se Los Angeles dočkalo metra oproti jiným americkým městům poměrně pozdě, je dnes co do objemu devátým nejvyužívanějším metrem v USA, a dokonce se pyšní přezdívkou „America's best“, což svědčí o jeho nadstandardní kvalitě. Metro je v provozu sedm dní v týdnu od 5:00 do 24:00 hodin. V pátek a sobotu funguje dokonce do 2:00 hodin. 

Jízdenku přiložíte k turniketu u vstupu do stanice, koupíte pak v automatu na každé stanici.

Autobusy

Společně s metrem funguje v Los Angeles také systém autobusových linek, který se dělí na oranžové Local, červené Rapid a modré Express. Zatímco oranžové linky staví prakticky všude, červené a modré jezdí i po dálnicích a zastavují pouze v několika málo zastávkách. Poznáte je podle označení. Čísla rychlých autobusových linek obvykle začínají číslem 7 a čísla expresních autobusů číslem 9. Systém autobusů je sice rozsáhlý, nicméně je poměrně složité se v něm orientovat, a tak doporučujme si svou trasu předem naplánovat prostřednictvím plánovače, který naleznete na webových stránkách

Jízdenku koupíte buď v automatu na vybraných stanicích nebo u řidiče (přijímá pouze přesnou hotovost).

Taxi, Uber

Další možností cestování po Los Angeles je prostřednictvím taxi. Připravte se na to, že vám docela provětrá peněženku. Výsledná cena se odvíjí od ujeté vzdálenosti, jejíž sazba je 2,7 dolarů za každou ujetou míli, plus je k ní připočtena nástupní sazba 2,85 dolarů. Taxi si můžete objednat buď telefonicky, nebo prostřednictvím aplikace OnCabs. Funguje zde ale i Uber, UberX a Lyft. 

Chystáš se do Los Angeles?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.