Co tady objevíš?

Jestliže vám nějaké město během dovolené v USA nesmí uniknout, je to Los Angeles. Město andělů nebo jen zkráceně LA, druhé nejlidnatější město USA, která láká nezaměnitelnou atmosférou tepající metropole. Los Angeles je domovem proslulého Hollywoodu, největších filmových studií, mnoha celebrit, úchvatných pláží a nekonečných nákupních možností. Je to zkrátka místo, kde byste mohli pobývat nekonečně dlouho a stejně byste měli co nového objevovat.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Připrav se na
3-4 dny
Tolik vám bude stačit na základní poznání města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V Los Angeles je příjemně po celý rok. Ideálním obdobím je však od května do října, kdy se dá i vykoupat.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Běžná cena z Prahy. Z Vídně či Německa často pod 10 tisíc Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Nápis Hollywood

Již z dálky viditelný monumentální nápis Hollywood naleznete na jižním svahu kopce Mount Lee v Griffith Parku. Nápis byl vztyčen nad městem v roce 1923 jako součást reklamní kampaně na plánovanou výstavbu pozemků zvaných Hollywoodland. Přestože zde měl být umístěn pouze na chvíli, stal se neodmyslitelnou součástí města a jedním z nejfotografovanějších míst návštěvníky LA. Nejlepší pohled na nápis se vám naskytne z rohu Sunset Boulevard a Bronson Avenue. Pokud se rozhodnete vyjít pěšky až k nápisu samotnému, bude vás čekat trasa dlouhá 4 km, tedy 8 km tam i zpět, která je sice náročná, rozhodně však stojí za to.

Zavřít boční panel

Downtown

Historickým jádrem a úřední čtvrtí Los Angeles je tzv. Downtown, místo, kde se snoubí historie s intelektuálskou kulturou a kosmopolitní atmosférou. Ačkoli bychom ho s newyorským Manhattanem srovnávali jen stěží, stojí za to jej navštívit. Z architektonických památek je zde nejvýznamnější budovou secesní radnice LA City Hall, budova Los Angeles Times či koncertní síň navržená uznávaným designérem Frankem Gehrym. Naleznete zde i 16. nejvyšší budovou Spojených států US Bank Tower.

Zavřít boční panel

Universal Studios Hollywood

Pokud něco nesmíte v Los Angeles vynechat, pak je to návštěva Universal Studios Hollywood, jednoho z největších a nejúžasnějších tematických zábavních parků v USA, který vás zavede do světa filmu, natáčení a rekvizit. V dokonale autentickém filmovém světě s těmi nejlepšími efekty a iluzemi si můžete na vlastní kůži prožít atrakce známých filmů a seriálů, jako jsou Transformers, Despicable Me, Mumie, Simpsonovi, Shrek, Jurský park, Vodní svět či příběhy čarodějnického učně Harryho Pottera.

Zavřít boční panel

Walt Disney Contert Hall

Unikátní koncertní síň navržená uznávaným designérem Frankem Gehrym vytvořená z křivek a vln z nerezové oceli tak trochu působí, jako by odporovala zákonům zemské přitažlivosti. Budova je domovem proslulé losangeleské filharmonie vedené Gustavem Dudamelem. Kromě koncertní síně je přístupná také střecha připomínající bludiště a exteriéry haly.

Cena vstupného: zdarma

Zavřít boční panel

Little Tokyo

Japonská čtvrť Little Tokyo založená před 130 lety je pestrou mozaikou nákupních center, buddhistických chrámů, autentických sushi barů a dalších kulturních zajímavostí, které patří k těm nejmodernějším v LA. Další autentickou čtvrtí, jež si i nadále uchovává jedinečnou tvář exotického světa, je čínská čtvrť Chinatown s nesčetnými asijskými krámky a restauracemi.

Zavřít boční panel

Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard je proslulá ulice táhnoucí se losangeleskou čtvrtí Hollywood, která patří mezi nejznámější ulice světa, a je jednou z mála losangeleských atrakcí, jež si můžete užít naprosto zdarma. Od roku 1958 zdobí její nejrušnější část Hollywoodský chodník slávy, kde naleznete více než 2.000 pěticípých hvězd se jmény a příjmeními známých osobností filmu, hudby a televize. Mezi ty nejznámější z nich patří Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Michael Jackson, Patrick Swayze a mnoho dalších. Před jeho návštěvou doporučujeme sledovat webové stránky atrakce, pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout ceremoniál, na němž jsou odhalovány nové hvězdy.

Zavřít boční panel

Griffith Park

Za návštěvu nepochybně stojí i největší městský park USA, který je svou rozlohou pětkrát větší než newyorský Central Park. Kromě všudypřítomné zeleně zde naleznete také divadlo pod širým nebem, hvězdárnu, muzeum, staré vláčky, koňské trasy, znak Hollywoodu či Batmanovy jeskyně. 

Cena vstupného: zdarma

Zavřít boční panel

Grauman’s Chinese Theatre

Jednou z nejznámějších památek v americkém Hollywoodu je Grauman’s Chinese Theatre, známé také jako TCL Chinese Theatre, které patří mezi nejikoničtější divadla světa. Postaveno bylo v roce 1927 slavným Sidem Graumanem, který pojal exteriér divadla poněkud netradičně ve stylu čínského chrámu. Pozoruhodné je i nádvoří divadla, které zdobí betonová dlažba se stopami generací hollywoodských celebrit (otisky nohou, rukou, dredů či dokonce kouzelnických hůlek). Setkat se zde můžete i s herci převlečenými za Supermana, Marylin Monroe či za jiné slavné osobnosti a postavy.

Zavřít boční panel

Queen Mary

Milovníci lodí nesmí vynechat návštěvu Queen Mary, což je název velkolepého zaoceánského parníku patřícímu britsko-americkému rejdařství Cunard Line, který v letech 1936–1964 zajišťoval civilní dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou. Dnes je tato slavná vlajková loď trvale zakotvená na Long Beach, kde slouží jako turistická atrakce, ale i netradiční hotel, v němž údajně straší. Loď je návštěvníkům přístupná každý den od 10:00 do 18:00 hodin.

  • Webové stránky: www.queenmary.com
  • Cena vstupného: od 32 dolarů dospělí, od 25 dolarů děti
Zavřít boční panel

Santa Monica Pier

Oblíbeným místem losangeleských obyvatel i turistů se stala jedna z nejznámějších pláží světa, Santa Monica Beach, která si navzdory své oblíbenosti stále zachovává jedinečnou romantickou atmosféru. Určitě byste ji při své návštěvě Los Angeles neměli vynechat. Můžete sem vyrazit na piknik, půjčit si kolo, naučit se surfovat nebo si zapózovat u slavné záchranářské věže. Je to také místo končí pověstná silnice Route 66.

Oblíbenou atrakcí pláže je molo Santa Monica Pier postavené v roce 1909, které od roku 1922 zdobí ruské kolo a historický kolotoč.  Až vás slunění na pláži omrzí, můžete se vydat do malebných ulic a navštívit některou z místních vyhlášených kaváren či barů.

Zavřít boční panel

Venice Beach

Nezaměnitelnou atmosféru nabízí také pobřežní letovisko Venice, které bylo vybudováno podle vzoru italských Benátek. Dnes je známé především díky vodním kanálům, nádherným plážím a slavné pobřežní promenádě Ocean Front Walk s mnoha restauracemi, bary, pouličními umělci, iluzionisty a prodejci všeho možného.

Zavřít boční panel

Museum Of Illusions

Pokud máte rádi triky, optické iluze a další vizuální legrácky, pak doporučujeme navštívit nově otevřené muzeum iluzí, kde se stanete plnohodnotným účastníkem obrazů vytvořených vašimi fotografiemi.

  • Webové stránky: https://bigfunny.net/
  • Cena vstupného: 25 dolarů dospělí, děti 6–12 let 10 dolarů 
Zavřít boční panel

Melrose Avenue

Pokud patříte mezi příznivce uměleckých stěn, pak nesmíte vynechat návštěvu Melrose Avenue, která nabízí celou řadu zajímavých malířských zdí a bezpočet nákupních možností.  

Zavřít boční panel

Rodeo Drive

Rodeo Drive je nepochybně jednou z nejznámějších ulic světa nacházející se v samotném srdci neméně známé čtvrti Beverly Hills. Ulice je proslulá především díky filmu Pretty Women, kde se Julia Roberts procházela při nákupech. Naleznete zde všechny luxusní módní značky, které si jen umíte představit. Navštívit můžete i hotel, kde se film natáčel.

Zavřít boční panel

Beverly Hills

Slavné Beverly Hills je luxusní město známé především díky nekonečným nákupním možnostem podél proslulé ulice Rodeo Drive, kde se natáčela Pretty Woman či celá řada seriálů. Beverly Hills je známé především jako jedno z nejlepších míst vhodných pro nakupování. Až vás nakupování omrzí, můžete navštívit třeba tzv. Spadena House neboli Dům čarodějnic navržený filmovým architektem Harrym Oliverem.

Zavřít boční panel

Malibu

Mekkou všech, kteří si chtějí v Kalifornii užít moře, se stalo přímořské městečko Malibu, které se rozkládá na překrásném úseku tichomořského pobřeží podél silnice Pacific Coast Highway, jež město protíná. Malibu je proslulé pro svůj nezaměnitelný charakter, ale také pro skutečnost, že je domovem mnoha hollywoodských hvězd. Svou nemovitost tady vlastní Mel Gibson, Richard Gere, Whoopi Goldberg, Leonardo di Caprio, Brad Pitt a spoustu dalších hvězd. Malibu je také právem považováno za centrum surfování a hédonického způsobu života.

Zavřít boční panel

Griffith Observatory

Ten nejkrásnější východ či západ slunce nad Los Angeles zhlédnete v Griffith Parku, který se nachází severně od centra města. Právě zde se nachází trojice kupolí hvězdárny postavené v roce 1935 ve stylu art, která se může pochlubit nejlepším a nejmodernějším planetáriem světa.

  • Webové stránky: www.griffithobservatory.org
  • Cena vstupného: 7 dolarů dospělí, 5 dolarů studenti a důchodci, 3 dolarů děti 5–12 let 
Zavřít boční panel

Disneyland

Zhruba hodinu jízdy od Los Angeles, konkrétně ve městě Anaheim, naleznete nejznámější a nejnavštěvovanější zábavní pohádkový komplex nejenom v Kalifornii, ale i v celých Spojených státech amerických, Disneyland. Jedná se o vůbec první Disneyland světa, který vznikl v roce 1955 pod přímým dohledem samotného Walta Disneyho. Neváhejte a vstupte do kouzelného království, kde ožijí vaše dětské sny. Můžete se zde setkat s piráty, proslulým myšákem Mickeym či pohádkovými princeznami a dalšími hrdiny. 

  • Webové stránky: www.disneyland.disney.go.com
  • Cena vstupného: od 97 dolarů dospělí, 91 dolarů děti 3–9 let

Počasí a sezóny v Los Angeles

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Los Angeles
Počasí během roku

20 °C

20 °C

21 °C

22 °C

23 °C

25 °C

29 °C

29 °C

29 °C

26 °C

22 °C

19 °C

Počasí

Díky klasickému středomořskému klimatu můžete Los Angeles navštívit v podstatě kdykoli, neboť zde svítí slunce průměrně 263 dní v roce. Dokonce i v zimě (listopad až duben) se zde teploty pohybují v rozmezí od 11 °C do 21 °C. V letním období (květen–říjen) se průměrné denní teploty pohybují v rozmezí od 17 °C do 26 °C, přičemž v některých lokalitách se výjimečně mohou vyšplhat až ke 38 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálními měsíci pro vycestování do Los Angeles je období od května do října, kdy jen zřídkakdy prší a průměrné denní teploty se pohybují v rozmezí od 17 °C do 26 °C. Vykoupat se dá i v Tichém oceánu, avšak teplota vody zřídkakdy překročí 20 stupňů.

Skvělé akce do Los Angeles

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
46 starších akcí
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu