Průvodce letištěm

Letiště Los Angeles

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Los Angeles

Losangeleské letiště je jedním z největších na světě s rozmanitou škálou destinací po celém světě. Jako jedno z mála světových letišť provozuje linky na všechny obydlené kontinenty.

Do Los Angeles létá většina významných světových společnosti, jedny ze svých základen zde mají společnosti American Airlines, United, Delta nebo Southwest Airlines.

Každý terminál má jinou otevírací dobu, obecně platí, že bývá otevřeno od 4:00 do 1:00.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
9578 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
12:42 (-9 )
aktuální čas

Letenky

Nejlevnější letenky pořídíte z Prahy již od 13.000 Kč s nízkonákladovou aerolinkou Norwegian s přestupem v Kodani nebo Stockholmu (bez zavazadla v ceně), ceny s běžnými společnostmi začínají na 15.000 Kč. V akcích můžou ceny klesnout i na hranici 10.000 Kč. Ideální čas na rezervaci je 2–4 měsíce před odletem.

Doba přímého letu z Evropy činí asi 12 hodin, z Prahy nebo Vídně pak celková cesta potrvá od 15 do 20 hodin.

Inspirujte se akcemi na letenky do Los Angeles, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Komplex letiště je opravdu velký, najdete zde devět terminálů, 8 vnitrostátních a 1 mezinárodní. Rozložení terminálů vypadá jako  písmeno „U“, takže vzdálenosti mezi nimi nejsou tak velké. Mezi všemi terminály jezdí letištní autobus zdarma (cca každých 5 až 10 minut po 24 hodin denně), nicméně pouze ve veřejné části.

Cestu lze absolvovat autobusem nebo pěšky, tranzitní částí jsou propojeny pouze terminály 4, 5, 6, 7 a 8.

Jako u všech amerických letišť, je i při čistě mezinárodním přestupu (například Londýn – Los Angeles – Auckland) nutné vyzvednout svá zavazadla, projít imigračním a znovu se odbavit. Z toho důvodu musíte mít vyřízené elektronické povolení ESTA pro vstup do Spojených států (za 14 USD online vyřídíte zde).

Kam vyrazit...?

V Los Angeles bývají časté delší přestupy (například při cestě na Havaj). Ideálním odpočinkovým místem mezi dlouhými lety můžou být početné pláže v okolí. Vydat se můžete na ikonickou Santa Monicu či Venice Beach na sever od letiště či o něco prázdnější Manhattan nebo Redondo Beach na jih. Na všechna místa jezdí autobusy z centrálního autobusového nádraží, kam vás od terminálu doveze zdarma kyvadlový autobus "LOT C", viz níže v kapitole doprava.

Počítejte však, že na letišti byste měli být alespoň 2 hodiny před odletem, cesta na pláž celkem zabere zhruba hodinu až hodinu a půl. 

Letečtí nadšenci nesmí opomenout ikonickou restauraci fast foodu In-n-Out, který je přímo u prahu dvou ze čtyř přistávacích drah. Přímo u restaurace navíc najdete malý parčík, kde můžete posedět na trávě a kochat se nízko přistávajícími letadly. K cestě využijete kyvadlový autobus "LOT C" zdarma, vystupte u autobusového nádraží městských autobusů a vydejte se cca 400 metrů na sever po Sepulveda Boulevard, všude vede chodník a označené přechody.

Kde přespat..?

Při cestách na Havajské ostrovy či jinam po západním pobřeží, je často v komplexnějších itinerářích nutnost nočního přestupu v L.A.. Protože centrum města je relativně daleko, využijte hotely u letiště Los Angeles, nabídka je velmi široká.

Doprava z/na letiště

Na letiště jezdí velké množství různých autobusových společností do různých částí města a okolí. Přímo k terminálům zajíždějí autobusy Flyaway, kyvadlové letištní autobusy, shuttle spoje do autopůjčoven a hotelů a dálkové spoje. Vždy odjíždí z druhého nástupiště v příletovém podlaží a jsou přehledně označeny. Jízdné se platí u řidiče.

Nejrychleji

Nejrychlejší cestu do mnoha částí Los Angeles zajišťují autobusy Flyaway na čtyřech linkách:

  • Centrum Los Angeles (Union Station): jízdní doba 75 minut, autobusy jezdí 24 hodin, 9,75 $
  • Hollywood: jízdní doba 70 minut, autobusy jezdí 6:15–22:15, 8 $
  • Westwood, Van Nuys: do Westwoodu zajíždí jen každý 2. spoj, jízdní doba kolem 100 minut, autobusy jezdí 24 hodin, 9,75 $
  • Long Beach: cesta trvá 70 minut, autobusy jedou od 5:30 do 22:30, 9 $.

Nejlevněji

Naopak nejlevnější způsob dopravy do centra Los Angeles nebo Long Beach je metro zelené linky ze stanice „Aviation/LAX“, kam nás od terminálu doveze letištní autobus "G" zdarma. Dále musíte ve stanici „Willowbrook“ přestoupit na modrou linku metra. Celkem cesta do Los Angeles i Long Beach vyjde na 1,75 $ + 1 $ za kartu, na kterou pak dále můžete nabíjet libovolné jízdenky. Lístek za 1,75 $ na kartě je přestupní a platí přesně 2 hodiny.

Celodenní jízdenka na všechny spoje "Metro" (tedy metro a autobusy na zastávkách označených písmenem "M") stojí 7 $. Pozor, města Santa Monica či Manhattan Beach provozují vlastní systémy autobusů, na které se toto jízdné nevztahuje.

Celková cesta kyvadlovým autobusem k metru + zelenou linkou + modrou linkou bude trvat zhruba 60 až 70 minut. 

Alternativou je přestup na stříbrnou expresní autobusovou linku ve stanici "Harbor Freeway", nicméně zde platí speciální tarif za 2,50 $ + 1,75 $ na metro (přestupní se na Silver Line nevztahuje). Časová úspora navíc není nijak výrazná.

Lokální autobusy (Santa Monica, Venice Beach a další)

Lokální autobusy odjíždějí z autobusového nádraží, kam se od terminálu svezete kyvadlovým autobusem "LOT C" zdarma. Ten (na rozdíl od ostatních kyvadlových autobusů) odjíždí pouze z odletového podlaží, tedy po příletu musíte vyjet o poschodí výše. Interval činí 5 až 10 minut a cesta na autobusové nádraží trvá ani ne 10 minut.

  • Santa Monica, Venice Beach: využijte linku R3, jezdí od 5:30 do 19:30 (ve směru na letiště poslední spoj ve 21:00), intervaly 15 až 20 minut, cena jízdenky 2,50 $, případně pomalejší zastávkovou linkou číslo 3 za 1,25 $.
  • Redondo Beach, Manhattan Beach, Hermosa Beach: využijte autobus číslo 109 s intervalem 45 minut, který jede od 6:00 do 20:30, jízdné za 1 $.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wifi je na letišti zdarma a neomezeně, v některých místech však připojení značně kolísá. V každém terminálu navíc najdete placené internetové kiosky.

Bohužel na letišti nenajdete žádnou úschovnu zavazadel, ani veřejné sprchy. Pro úschovu zavazadel můžete využít soukromou firmu laxluggagestorage, za celodenní úschovu zaplatíte od 8 do 20 $ dle velikosti zavazadla plus 5 $ za odvoz a 5 $ za vyzvednutí (úschova se nachází zcela mimo areál letiště), pokud zavazadla a místo nedoručíte sami.

Snažte se vyhnout jakýmkoliv větším nákupům v obchodech v tranzitní zóně, jsou výrazně předražené.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu