Průvodce státem
Island
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Islandu

Aktuální kurz 1 Kč = 5.29 kr

Islandská koruna

Měnou Islandu je islandská koruna, která se v islandštině nazývá króna. Mince existují v hodnotách 1, 10, 50 a 100 a bankovky v hodnotách 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000.

Směnárny a platby kartou

Směnáren, kde vám prodají islandské koruny, v Česku moc nenajdete. Z toho si hlavu nedělejte, protože na Islandu najdete bankomat na každém rohu. Nevyměňujte si peníze v hotelech, kde si ve většině případů účtují extra poplatky.

Platba kartou je na Islandu ideální řešení. Island je jednou ze zemí, kde byly téměř na všech místech mince a bankovky nahrazeny platebními kartami. Kartou tak naprosto běžně můžete zaplatit v autobuse nebo v kempu uprostřed divoké přírody.

Kolik co stojí

Finanční krize v roce 2008 zasáhla Island mnohem více než jiné země. Návštěvníci ostrova se však mohou radovat, protože díky krizi islandská koruna výrazně oslabila a ceny klesly téměř o polovinu. Přesto musíte počítat s tím, že za potraviny ze supermarketu zaplatíte zhruba 2,5x více než v Česku a v restauraci si připlatíte přibližně 3x více.

Příklady cen na Islandu:

  • Lístek veřejnou dopravou – 400 ISK
  • Taxi z letiště do centra Reykjavíku (50 km) – 14 000 ISK 
  • Jídlo v levnější restauraci – 2000 ISK
  • Půllitr točeného piva – 1000 ISK
  • Bochník chleba v supermarketu – 350 ISK
  • Mléko v supermarketu – 150 ISK
  • Lahev vína v supermarketu – 2500 ISK
  • Dvoulůžkový pokoj v 3* hotelu/noc – 10000 ISK30000 ISK
  • Výlet lodí s pozorováním velryb – 9000 ISK

Spropitné a smlouvání

Nechávání spropitného v restauracích a barech není na Islandu příliš běžné. Je to dáno tím, že platy zaměstnanců jsou celkem vysoké a veškeré poplatky za služby už jsou zahrnuty v ceně. Pokud přesto chcete nechat nějaké spropitné, můžete se setkat s tím, že bude zdvořile odmítnuto nebo naopak s úsměvem přivítáno.

Smlouvání nemá na Islandu žádnou tradici, pokud byste se snažili smlouvat s Islanďanem, dostali byste ho akorát do nepříjemné pozice. Ceny v obchodech jsou pevné a smlouvat můžete leda na bleším trhu.

Jak ušetřit

Island je drahá země, ale přesto existují způsoby, jak celkem značně ušetřit.

Na ubytování nejvíce ušetříte, pokud budete přespávat v hostelech nebo kempech, jichž najdete na Islandu spoustu. Kempovat můžete i mimo kempy, dejte si však pozor na to, abyste si stan nepostavili na něčím pozemku. Pokud se rozhodnete pro spaní ve stanu, připravte se na celkem nízké noční teploty. Mnohé hostely na Islandu a další ubytovací zařízení nabízejí slevu, pokud si přinesete vlastní spacák.

Stanování na Islandu

Pokud vám nevadí stopovat, Island je ideální země, kde se tímto způsobem přepravovat. Pokud cestujete ve více než 2 lidech, rozhodně se vyplatí půjčit si auto.

Rozhodně více na všech položkách ušetříte, pokud budete cestovat na Island mimo sezonu, tedy cca od září do června. Ceny ubytování mimo sezonu mohou být až o polovinu levnější.

Ceny jídel v restauracích nejsou příliš přívětivé. Stravujte se raději v rychlých občerstveních. Nejlevnější možností je možnost nakoupit suroviny v supermarketu a pustit se do vaření.

Vyhýbejte se alkoholu. Až do roku 1989 platila částečná prohibice na alkohol a dnes jsou všechny alkoholické nápoje zatíženy vysokou daní. Koupě pár plechovek piv v obchodě tak může znamenat citelný zásah do vašeho rozpočtu.

Země ohně, ledu a elfů

Island je poměrně izolovaný ostrov nacházející se mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem. Leží těsně pod polárním kruhem a jeho nejbližším sousedem je Grónsko, které se nachází přibližně 1.500 km západně, a dále Faerské ostrovy ležící jihovýchodně od Islandu.

Island je země nesmírných kontrastů, což znamená, že na své si tu přijde každý. Ať už nadšeně skáčete po horách, nebo raději skočíte do přírodního bazénu vyhřívaného geotermální vodou, Island vám nabídne obojí a ještě mnohem více.

Předtím, než na Islandu přistanete, si při pozorování ostrova z letadla budete myslet, že se právě chystáte přistát na jiné planetě. Sopky, ledovce, gejzíry, geotermální prameny a doutnající země vás ohromí. Není vůbec divu, že se Island stává populární destinací pro celou škálu cestovatelů.

Průvodce pro tebe napsal Iva J
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Léto nabídne hodně světla a solidní teploty, zima autentický zážitek.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu