Islandská koruna

Měnou Islandu je islandská koruna, která se v islandštině nazývá króna. Mince existují v hodnotách 1, 10, 50 a 100 a bankovky v hodnotách 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000.

Směnárny a platby kartou

Směnáren, kde vám prodají islandské koruny, v Česku moc nenajdete. Z toho si hlavu nedělejte, protože na Islandu najdete bankomat na každém rohu. Nevyměňujte si peníze v hotelech, kde si ve většině případů účtují extra poplatky.

Platba kartou je na Islandu ideální řešení. Island je jednou ze zemí, kde byly téměř na všech místech mince a bankovky nahrazeny platebními kartami. Kartou tak naprosto běžně můžete zaplatit v autobuse nebo v kempu uprostřed divoké přírody.

Kolik co stojí

Finanční krize v roce 2008 zasáhla Island mnohem více než jiné země. Návštěvníci ostrova se však mohou radovat, protože díky krizi islandská koruna výrazně oslabila a ceny klesly téměř o polovinu. Přesto musíte počítat s tím, že za potraviny ze supermarketu zaplatíte zhruba 2,5x více než v Česku a v restauraci si připlatíte přibližně 3x více.

Příklady cen na Islandu:

  • Lístek veřejnou dopravou – 400 ISK
  • Taxi z letiště do centra Reykjavíku (50 km) – 14 000 ISK 
  • Jídlo v levnější restauraci – 2000 ISK
  • Půllitr točeného piva – 1000 ISK
  • Bochník chleba v supermarketu – 350 ISK
  • Mléko v supermarketu – 150 ISK
  • Lahev vína v supermarketu – 2500 ISK
  • Dvoulůžkový pokoj v 3* hotelu/noc – 10000 ISK30000 ISK
  • Výlet lodí s pozorováním velryb – 9000 ISK

Spropitné a smlouvání

Nechávání spropitného v restauracích a barech není na Islandu příliš běžné. Je to dáno tím, že platy zaměstnanců jsou celkem vysoké a veškeré poplatky za služby už jsou zahrnuty v ceně. Pokud přesto chcete nechat nějaké spropitné, můžete se setkat s tím, že bude zdvořile odmítnuto nebo naopak s úsměvem přivítáno.

Smlouvání nemá na Islandu žádnou tradici, pokud byste se snažili smlouvat s Islanďanem, dostali byste ho akorát do nepříjemné pozice. Ceny v obchodech jsou pevné a smlouvat můžete leda na bleším trhu.

Jak ušetřit

Island je drahá země, ale přesto existují způsoby, jak celkem značně ušetřit.

Na ubytování nejvíce ušetříte, pokud budete přespávat v hostelech nebo kempech, jichž najdete na Islandu spoustu. Kempovat můžete i mimo kempy, dejte si však pozor na to, abyste si stan nepostavili na něčím pozemku. Pokud se rozhodnete pro spaní ve stanu, připravte se na celkem nízké noční teploty. Mnohé hostely na Islandu a další ubytovací zařízení nabízejí slevu, pokud si přinesete vlastní spacák.

Pokud vám nevadí stopovat, Island je ideální země, kde se tímto způsobem přepravovat. Pokud cestujete ve více než 2 lidech, rozhodně se vyplatí půjčit si auto.

Rozhodně více na všech položkách ušetříte, pokud budete cestovat na Island mimo sezonu, tedy cca od září do června. Ceny ubytování mimo sezonu mohou být až o polovinu levnější.

Ceny jídel v restauracích nejsou příliš přívětivé. Stravujte se raději v rychlých občerstveních. Nejlevnější možností je možnost nakoupit suroviny v supermarketu a pustit se do vaření.

Vyhýbejte se alkoholu. Až do roku 1989 platila částečná prohibice na alkohol a dnes jsou všechny alkoholické nápoje zatíženy vysokou daní. Koupě pár plechovek piv v obchodě tak může znamenat citelný zásah do vašeho rozpočtu.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu