Norsko
Norsko

Peníze a ceny v Norsku

Norská koruna

Místní měnou je norská koruna (NOK). Existuje ve formě mincí o hodnotě 1, 5, 10, 20 korun. Bankovky pak mají hodnotu 50, 100, 200, 500 a 1.000 korun.

Při převodu norské koruny na české koruny násobíme třemi čili 1 NOK = 3 Kč.

Směnárny a platba kartou

Zakoupit norské koruny můžete běžně v České republice. V Norsku je to samozřejmě také možné ve směnárnách, hotelech či bankách.

Dle našeho názoru je dobré platit kartou. Ta se dá využít prakticky všude od placení jízdenek po běžné nákupy. Je však dobré mít u sebe nějakou hotovost. Především v horských oblastech, kde nemusí mít platební terminál. Problémem někdy bývá to, že podniky přijímají pouze norské kreditní karty, pak nezbývá než zaplatit hotově.

Kolik co stojí

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.

Příklady cen:

  • Lístek MHD – 90 NOK/den, 270 NOK/týden
  • Taxi – ceny se liší dle firmy, obecně je taxi tak drahé, že se nevyplatí ho využívat
  • Jídlo v restauraci – 300 NOK a více
  • Jídlo ve stánku – 100 NOK a více
  • Pivo na baru – 45–90 NOK, v obchodě 20–35 NOK

Spropitné a smlouvání

Spropitné je v Norsku stále trochu novinka. Je úplně dobrovolné a dává se za velmi dobré služby.

Ceny jsou konečné, v Norsku se tedy nesmlouvá.

Jak ušetřit

V případě stravování nejvíce ušetříte, pokud vynecháte jídlo v restauracích. I fastfoody jsou poměrně drahé, ale jednou za čas se to zvládnout dá. Za nejlepší způsob považujeme nákup v jednom z místních supermarketů (např. KIWI, REMA 1000). Zde se dají nakoupit běžné potraviny za, na Norsko, dobré peníze. Norsko je opravdu drahá země a s tím je třeba počítat. 

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo, především pro vegany a vegetariány. Velmi levně se dá nakoupit na Grønlandu v Oslu (zastávka metra). Vyplatí se zde nakoupit ovoce, zelenina a pečivo. Ostatní potraviny jsou mnohdy dražší než v supermarketech. 

Při užívání dopravy se snažte vyhnout taxislužbám, které jsou velmi drahé. Hodně norských měst je dostatečně malých na to, aby se daly projít pěšky. Při cestování v Oslu se dá koupit celodenní čí týdenní jízdenka, která se určitě vyplatí (platí i na cestování lodí, trasa B1).

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo. Je výhodné koupit/posléze prodat lístek na internetu (Více informací). V Norsku se dá poměrně dobře ušetřit na ubytování. Cena se může rovnat i 0 NOK, a to pokud se vydáte na cestu se stanem. Musíte však dodržet několik podmínek jako například nacházet se alespoň 150 m od obydlí, na jednom místě zůstat maximálně dvě noci či rozdělávat oheň jen na místech, kde nehrozí nebezpečí požáru.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled si můžete prohlédnout tři varianty rozpočtů. Při předpokladu, že cestují dvě osoby (konečná částka je uvedena za osobu).

Nízkorozpočtový cestovatel chodí pěšky a některý den využije MHD ke vzdálenějším památkám, které vyjde na 90 NOK. V nejlevnějším hostelu zaplatí 250 NOK a bude konzumovat jídlo zakoupené v supermarketech, které vyjde na 100 NOK. Nejnižší denní náklady budou tedy činit zhruba 440 NOK, 1.320 Kč. Pokud počítáte s návštěvou muzea, budete potřebovat 100 NOK navíc.

Střední cesta už vychází poměrně dráž. Pokud se rozhodnete pro hotel, zaplatíte asi 600 NOK za pokoj, tedy 300 NOK na osobu. Týdenní pronájem auta s benzinem se pak vyšplhá na 500 NOK. Při stravování se v levnějších restauracích za jídlo zaplatíte 700 NOK. Denní rozpočet se tedy vyšplhá na částku 1.500 NOK, 4.500 Kč.

Cestovat opravdu luxusně lze také. Takovýto cestovatel zaplatí tisíce NOK za ubytování a denně pak asi 1.200 NOK za stavu. Zvolit může všelijaké typy výletů za velrybami, polární září, na Špicberky či projížďky fjordů. Ceny výletů se pohybují v rozmezí od 1.000 do 2.500 NOK.

Chystáš se do Norska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
naposledy aktualizováno 20. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.