Zanzibar

Doprava na Zanzibaru

Dala dala

Pokud si chcete vychutnat místní kolorit, rozhodně pro transport využijte místní minibusy (tzv. daladaly). Všechny daladaly, které jezdí po hlavním ostrově, začínají ve Stone Town. Trasy jsou číslované, ale vozidla jsou naštěstí označena i cedulkou se směrem jízdy. Většina z nich vyjíždí z „Darajani“, což znamená z Creek Road na východním okraji města, a to buď ze stanoviště naproti centrálnímu tržišti, nebo (zejména ty jedoucí na sever) z místa kousek severně od tržiště. Jsou relativně spolehlivé, levné a zajisté se zde potkáte s místními.  

Turistický minibus

Snadným způsobem, jak se dostat na východní pobřeží nebo do Nungwi na severu, je také turistickým minibusem, který každý den zajišťuje „transfer na pláž“ a vysadí vás přímo před vaším hotelem. Sedadlo v takovém minibusu vám zařídí většina místních cestovních kanceláří nebo levných hotelů v Zanzibaru. Ovšem připravte se na to, že pokud se vám nebude chtít smlouvat nebo bude minibus poloprázdný, zaplatíte i daleko více. Vždy jasně řekněte, kam směřujete, jinak vás řidič zaveze k hotelu, který mu platí nejvíce peněz.

Taxi

Další variantou je využívat taxíky nebo organizované výlety. Tato varianta je rozhodně vhodná, pokud cestujete ve větší skupince. Program výletu se přizpůsobí vašim požadavkům a i o ceně, kterou musíte vždy usmlouvat, se při větším počtu účastníků lépe vyjednává. Tyto výlety vám rádi zařídí jak na vašem ubytování, tak tzv. beach boys, kteří obchází pláže a nabízí různé výlety. Vždy je dobré si vyslechnout nabídky více prodejců a pak si vše v klidu rozmyslet.

Půjčování auta na Zanzibaru nemůžeme doporučit, i když jsme jej sami nevyzkoušeli. Po cestě jsme se několikrát setkali s tím, že i po řidičích taxi místní policie očekávala drobné úplatky za „průjezd“, což v nás příliš pozitivní dojem nezanechalo.

Chystáš se na Zanzibar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 07. 10. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub - Bohouš Kubart
před rokem

půjčení auta mohu doporučit. Policejní kontroly jsou časté, ale korektní. Rozhodně ale nejezděte v noci. Po silnici se pohybují neosvětlení místní sebevrazi pěšky i na kole. Údajně zde neplatí mezinárodní řidičák, poskytovatel auta zařídí místní za 10$. Doprava je sice mírně chaotická, ale relativně mírná, mimo hlavní tahy téměř žádná, všechny silnice jsou asfaltové. Asfalt kupodivu není ve městech a vesnicích.