Jak se dostat na Zanzibar

Letecky z Evropy

Většina návštěvníků přilétá letadlem rovnou u Evropy. Letiště Zanzibar International Airport je sedm kilometrů od města. V poslední době jdou ceny letenek na Zanzibar nepříjemně nahoru, z Prahy nyní jen stěží zaplatíte méně než 15.500 Kč, přičemž akční ceny se objevují maximálně na duben a květen, což je zcela nevhodné období pro cestu na Zanzibar.

Lepší situace může být z Vídně, odkud se 1-2x ročně objeví letenky pod 12.000 Kč. Vždy musíte alespoň jednou přestupovat, nejčastěji v Addis Abebě, Dubaji nebo v katarském Dauhá.

Při příletu na Zanzibar musíte vyplnit papírovou žádost o vízum a to následně zaplatit (50 USD). Několik turistů před námi vízum platilo v hotovosti, nás jej nutili zaplatit platební kartou, připravte se tedy na obě varianty. 

Letecky z pevninské Tanzanie

Cestovatelé, kteří chtějí poznat i pevninskou část Tanzanie, s oblibou volí open-jaw letenky z příletem na Zanzibar a odletem z Dar es Salaamu nebo opačně. Zbývá už jen vyřešit dopravu z ostrova na pevninu. Počítejte s tím, že až Zanzibar a Tanzanie je jedna a ta samá země, i při vnitrostátním letu budete procházet pasovou a celní kontrolou. Zanzibar má totiž rozsáhlou autonomii i vlastní vládu.

Mezi Zanzibarem a mezinárodním letištěm v Dar es Salaamu létá mnoho malých aerolinek mnohokrát denně. Mezi nejspolehlivější patří Precision Air, který létá s většími vrtulovými letadly ATR, ostatní aerolinky provozují dopravu s jednomotorovými Cessnami. Doporučujeme se prokousat postupně weby všech aerolinek, některé můžou nabídnout výrazně lepší cenu i časy než ty jiné. Kromě Precision Air využijete služeb společností ZanAir, Coastal Aviation, Tropical Air a Flightlink. Celkem letí denně mezi ostrovem a pevninou 30 až 50 letů a průměrná cena jednosměrné letenky se pohybuje kolem 1.700 Kč.

Lodí

Pohodlnější alternativou k cestě letadlem jsou trajekty plující rovněž do Dar es Salaamu. Dopravu zajišťuje 4x denně jediná společnost Azam marine rychlostními katamarány, které cestu zvládnou za 3 až 4 hodiny. Jedna cesta vyjde na 35 USD.

Jak cestovat po Zanzibaru

Dala dala

Pokud si chcete vychutnat místní kolorit, rozhodně pro transport využijte místní minibusy (tzv. daladaly). Všechny daladaly, které jezdí po hlavním ostrově, začínají ve Stone Town. Trasy jsou číslované, ale vozidla jsou naštěstí označena i cedulkou se směrem jízdy. Většina z nich vyjíždí z „Darajani“, což znamená z Creek Road na východním okraji města, a to buď ze stanoviště naproti centrálnímu tržišti, nebo (zejména ty jedoucí na sever) z místa kousek severně od tržiště. Jsou relativně spolehlivé, levné a zajisté se zde potkáte s místními.  

Turistický minibus

Snadným způsobem, jak se dostat na východní pobřeží nebo do Nungwi na severu, je také turistickým minibusem, který každý den zajišťuje „transfer na pláž“ a vysadí vás přímo před vaším hotelem. Sedadlo v takovém minibusu vám zařídí většina místních cestovních kanceláří nebo levných hotelů v Zanzibaru. Ovšem připravte se na to, že pokud se vám nebude chtít smlouvat nebo bude minibus poloprázdný, zaplatíte i daleko více. Vždy jasně řekněte, kam směřujete, jinak vás řidič zaveze k hotelu, který mu platí nejvíce peněz.

Taxi

Další variantou je využívat taxíky nebo organizované výlety. Tato varianta je rozhodně vhodná, pokud cestujete ve větší skupince. Program výletu se přizpůsobí vašim požadavkům a i o ceně, kterou musíte vždy usmlouvat, se při větším počtu účastníků lépe vyjednává. Tyto výlety vám rádi zařídí jak na vašem ubytování, tak tzv. beach boys, kteří obchází pláže a nabízí různé výlety. Vždy je dobré si vyslechnout nabídky více prodejců a pak si vše v klidu rozmyslet.

Půjčování auta na Zanzibaru nemůžeme doporučit, i když jsme jej sami nevyzkoušeli. Po cestě jsme se několikrát setkali s tím, že i po řidičích taxi místní policie očekávala drobné úplatky za „průjezd“, což v nás příliš pozitivní dojem nezanechalo.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub Bohouš Kubart

půjčení auta mohu doporučit. Policejní kontroly jsou časté, ale korektní. Rozhodně ale nejezděte v noci. Po silnici se pohybují neosvětlení místní sebevrazi pěšky i na kole. Údajně zde neplatí mezinárodní řidičák, poskytovatel auta zařídí místní za 10$. Doprava je sice mírně chaotická, ale relativně mírná, mimo hlavní tahy téměř žádná, všechny silnice jsou asfaltové. Asfalt kupodivu není ve městech a vesnicích.

Odpovědět
před 9 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu