Průvodce ostrovem
Pohádkový Zanzibar
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Zanzibaru

Pláže

Hlavní atrakcí ostrova jsou dozajisté pláže. Nejkrásnější jsou na východním a severovýchodním pobřeží a na nejsevernějším bodě ostrova. Některé části pobřeží, zejména na severovýchodě, zaplavily monstrózní turistické resorty, větší rozvoj je na většině ostrova spíše pozvolný.

Prakticky celé východní pobřeží tvoří jednolitý korálový útes. Dvakrát denně zde moře při odlivu ustoupí kilometry daleko a místo je tak naprosto nevhodné k plavání. Někteří návštěvníci jsou však nadšeni, protože pozůstatky moře vytvoří malé bazénky, v nichž můžete pozorovat pestrý mořský svět – drobné rybky, korály, mořské rostliny a ježky.

Naopak na severu moře při odlivu neustupuje tak daleko a můžete si zde tak zaplavat prakticky kdykoli.

Drobnou nepříjemností je fakt, že při odlivu zůstává na plážích velké množství mořských řas. Luxusní hotely je ihned odklízí, na veřejných plážích se o ně však nikdo nestará, jelikož se jedná o nekonečný úkol.

Zanzibarské koření

Za značnou část svého bohatství vděčil Zanzibar hřebíčku, muškátovému oříšku, pepři, vanilce a jinému exotickému koření, které se odsud vyváželo do celého světa. Tajemství „hřebíčkového ostrova“ Zanzibaru objevíte nejlépe při „Spice Tour“, při níž se seznámíte s jednotlivými rostlinami a můžete zde i jednotlivá koření nakoupit. Smlouvání o cenách při koupi koření je nutnost.

Potápění a šnorchlování

Pro potápění a šnorchlování je ideální východní pobřeží Zanzibaru. Tuto část pobřeží lemuje dlouhý bariérový útes. Mělké a chráněné korálové zahrady v laguně nabízí ideální podmínky pro nováčky, hlubší a odkryté útesy za bariérou pak přitahují zkušenější potápěče. Podmínky jsou nejlepší od listopadu do ledna, kdy viditelnost dosahuje i čtyřiceti metrů. Skoro všechny potápěčské školy nabízí jednodenní „fun dives“ pro začátečníky. Cena za den potápění se pohybuje kolem 100 USD. Sever ostrova kolem pláže Nungwi omývají silné proudy a korály jsou zde dost poničené, proto toto místo pro šnorchlování ani potápění příliš ideální není.

Pozorování delfínů

Vody okolo Kizimkazi jsou domovem několika skupin delfínů indočínských a skákavých. Šance, že delfíny uvidíte, je v kterýkoli den údajně osmdesát procent.

Spice tour

Spice tour je zdaleka nejpopulárnější aktivitou na Zanzibaru. Vyjíždí se většinou ráno a návrat připadne zhruba na druhou hodinu odpoledne, pokud nejsou ve výletu zahrnuta i jiná místa. Výlet sestává z procházky s průvodcem po farmě, kde se pěstuje koření. Ukážou vám různé druhy koření, bylinek, ovoce i dalších plodin spolu s fascinujícím popisem způsobů, jak je lze použít. Ke všemu si můžete důkladně přivonět, případně i ochutnat.

K největším zajímavostem patří oreláník barvířský, z jehož plodů se získává sytě červená barva, nebo keř ambrosia hispida, jehož bobule vytvářejí pěnu jako mýdlo. V ceně výletu je většinou zahrnut i oběd. Prohlídka končí zastávkou u stánku vedle cesty, kde si můžete koupit balené koření, vonné oleje a různé drobnosti. Smlouvání o cenách při koupi koření je nutnost. Také počítejte s tím, že během prohlídky narazíte tu na prodejce mýdel, tu na trhače kokosů a každý jednotlivec od vás bude mnohdy celkem hlasitě vyžadovat určité „všimné“.

Nakupování

Zanzibar je doslova pokladnicí suvenýrů. Ve stovkách zdejších obchodů koupíte řemeslné výrobky, arabské a indické starožitnosti a další zajímavé věci. Ceny bývají celkem rozumné, pokud vám ovšem nevadí smlouvat. Doporučujeme se podívat po různých špercích, moderním i starožitném stříbře nebo robustních zanzibarských truhlách. Typicky zanzibarské jsou i tkané výrobky z palmových listů jako matrace nebo košíky. Hezkým suvenýrem je i aromatický olej na bázi kokosového oleje. Naopak nezákonné je kupovat nebo vyvážet výrobky ze slonoviny, želvoviny, zvířecí kůže a některé druhy mušlí.

Co tady objevíš?

Zanzibar je souhrnný název pro dva ostrovy ležící u východoafrického pobřeží v Indickém oceánu – jižní větší Unguja a severní turisticky nepolíbený Pemba. Pokud toužíte procházet se po bělostných korálových plážích a plavat v moři hrajícím tisíci odstíny modré a zelené, už dále nehledejte. Na Zanzibaru toto vše máte jako na dlani.

Ostrov po mnoho let patřil Ománskému sultanátu a hlavním vývozním artiklem byl hřebíček a další koření. Dalším pozůstatkem sultanátu jsou také nádherné sluncem vybělené budovy s bohatě zdobenými dveřmi z drahého tropického dřeva. Všechny tyto vjemy útočí na lidské smysly – vůně koření, zašlá krása budov, tropické vlhko a místní ruch – a způsobují, že si zde i dnes připadáte jako v pohádce Tisíce a jedné noci. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
5-10 dní
Ideální na plážovou dovolenou i kratší zastávku během safari na pevnině.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Červen - říjen, leden a únor
V těchto měsících nejméně prší. Vyhněte se dubnu a květnu, leje jako z konve.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
To je běžná cena letenky z Prahy. Akce bývají častější z Vídně (kolem 12 000 Kč).
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu