Zanzibar

Počasí na Zanzibaru a kdy sem jet

Počasí na Zanzibaru

Zanzibar má čistě rovníkové tropické klima - nachází se totiž jen 6° jižně od rovníku. To znamená, že celoročně tu panují stejně vysoké teploty okolo 30 °C. Podnebí je tu horké a vlhké, směrem k vnitrozemí spíše suché a horké.

Období dešťů na Zanzibaru

I přes stále vysoké teploty není Zanzibar vhodný k celoroční návštěvě. Střídají se tu totiž v průběhu roku 2 různé období dešťů. Obě jsou krátké, ale jedno z nich podstatně vydatnější než to druhé.

Velké období dešťů Masika trvá od konce března do konce května. Nejvydatněji prší v dubnu, kdy průměrně spadne přes 350 mm srážek v jediném měsíci. Pravidlem bývá, že mnohé hotely jsou v dubnu i květnu uzavřeny a mimosezónního období využívají k opravám a rekonstrukcím.

Malé období dešťů Mvuli přichází v listopadu a setrvává do poloviny prosince. Vydatnost srážek je poloviční oproti velkému monzunu a pokud vám nebudou překážkou kratší deště a oblačnost, tak se i v těchto měsících můžete na dovolenou na Zanzibar vydat.

Teploty během roku

Míříte-li na Zanzibar v konkrétní datum, podívejte se, jaké je obvyklé počasí během jednotlivých měsíců v roce.

Počasí v lednu

Leden je považován za hlavní sezónu zejména pro evropské cestovatele, kteří prchají za teplem před zimními mrazy. Teploty na Zanzibaru v lednu dosahují příjemných 33 °C a obloha bývá jasná bez mraků.

V lednu zde prakticky neprší.

Počasí v únoru

Únor a Zanzibar je jak jinak než stále idylickou kombinací pro zimní exotickou dovolenou. Teploty v měsíci únor jsou o jeden stupeň vyšší než předchozí měsíc, a tedy průměrně bude 34 °C ve stínu.

Teplota moře má v únoru 29 °C.

Počasí v březnu

Březen je nutné rozdělit na dvě poloviny. Ta první vám totiž stále dokáže nabídnout skvělé počasí s teplotami okolo 34 °C, ale hlavně bez mraků. Od poloviny měsíce se totiž na Zanzibaru značně zhoršuje oblačnost a přichází období dešťů zvané Masika.

Na dovolenou na Zanzibar v březnu leťte, ale jen v prvních čtrnácti dnech.

Počasí v dubnu

Duben není pro Zanzibar ideálním měsícem. Naplno tu panuje období dešťů Masika a to s sebou přináší úhrn srážek v průměru 350 - 400 milimetrů za měsíc.

Velikonoce si na Zanzibaru neužijete. Velká část hotelů bývá zavřena nebo fungují s omezeným provozem.

Počasí v květnu

Květen stejně jako předchozí měsíc bude velmi deštivý. Srážek alespoň v druhé polovině měsíce ubude, ale i tak bude úhrn za celý měsíc mezi 250 - 300 milimetry. K dobru pak nebudou ani stále vysoké teploty okolo 30 °C.

Počasí v červnu

Červen startuje na Zanzibaru hlavní turistickou sezónu. Nejlepší počasí doprovází jen slunné dny s teplotami okolo 30 °C a teplotou moře 26 °C.

V následujících měsících s pobytem na Zanzibaru chybu rozhodně neuděláte.

Počasí v červenci

Červenec je na Zanzibaru stejně slunečný, jako předchozí měsíc. Teploty se standardně pohybují na hranici 30 °C s tím, že teplota vody dosahuje nejméně 25 °C.

Prázdniny v Evropě startují, proto je vhodné mít zakoupené letenky nebo zájezd dopředu.

Počasí v srpnu

Srpen je stále ideálním počasí k dovolené na tomto ostrově. Slunce, jasné nebe a teploty okolo 31 °C vám dopřejí ničím nerušenou dovolenou. V moři se ochladíte, ale zima vám rozhodně nebude. Teplota vody má totiž 26 °C.

Zanzibar je oblíbenou prázdninovou destinací, proto ani na srpnové termíny nezahálejte s nákupem letenek, hotelů či zájezdů.

Počasí v září

Září je optimální pro ty, kteří nejsou vázáni na letní prázdniny. Slunné dny jsou k nerozeznání od předchozích měsíců a i 14 denní předpověď vám nabídne jasné nebe, slunce a 31 °C. V moři naměříte 27 °C.

Počasí v říjnu

Říjen je vhodné plánovat s přihlédnutím k tomu, že koncem měsíce bude houstnout oblačnost. Přichází totiž druhé období dešťů Mvuli. První 3 týdny v říjnu budete mít spíše slunečno bez mraků, poslední týden ale počítejte s možnými přeháňkami. Teploty vzduchu setrvávají na 31 °C.

Počasí v listopadu

Listopad nebývá z hlediska pobytů na Zanzibaru tím nejvytíženějším. Pravidelně se tu totiž vyskytují přeháňky a souhrn srážek počítá se 150 - 200 milimetry. Zima vám rozhodně nebude, průměrně tu je 32 °C.

Počasí v prosinci

Prosinec jakoby lákal k dovolené na Zanzibaru přes Vánoce a Nový rok. Počítat ale musíte s oblačností a srážkami v úhrnu 150 milimetrů za měsíc. Ačkoliv poslední týden bývá zpravidla jasným a bez oblak, nelze to garantovat. Teploty jsou v průměru nejvyšší z roku, a to 33 °C.

Tabulka teplot během roku

Zanzibar - Teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
32 °C
únor
jasno
33 °C
březen
polojasno
33 °C
duben
déšť
30 °C
květen
déšť
29 °C
červen
jasno
28 °C
červenec
jasno
28 °C
srpen
jasno
28 °C
září
jasno
29 °C
říjen
polojasno
30 °C
listopad
přeháňky
32 °C
prosinec
přeháňky
32 °C

Kdy jet na Zanzibar

Hlavní turistickou sezónou na Zanzibaru je především pro Evropany období od ledna do března.

Tou nejvytíženější sezónou jsou ale měsíce červen, červenec, srpen a září. Doporučit se dá i cesta v říjnu a koncem prosince.

Naopak, kdy nejezdit na Zanzibar jsou měsíce duben, květen a listopad.

Chystáš se na Zanzibar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 07. 10. 2022

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.