Průvodce ostrovem

Pohádkový Zanzibar

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Zanzibar je souhrnný název pro dva ostrovy ležící u východoafrického pobřeží v Indickém oceánu – jižní větší Unguja a severní turisticky nepolíbený Pemba. Pokud toužíte procházet se po bělostných korálových plážích a plavat v moři hrajícím tisíci odstíny modré a zelené, už dále nehledejte. Na Zanzibaru toto vše máte jako na dlani.

Ostrov po mnoho let patřil Ománskému sultanátu a hlavním vývozním artiklem byl hřebíček a další koření. Dalším pozůstatkem sultanátu jsou také nádherné sluncem vybělené budovy s bohatě zdobenými dveřmi z drahého tropického dřeva. Všechny tyto vjemy útočí na lidské smysly – vůně koření, zašlá krása budov, tropické vlhko a místní ruch – a způsobují, že si zde i dnes připadáte jako v pohádce Tisíce a jedné noci. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
5-10 dní
Ideální na plážovou dovolenou i kratší zastávku během safari na pevnině.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Červen - říjen, leden a únor
V těchto měsících nejméně prší. Vyhněte se dubnu a květnu, leje jako z konve.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
To je běžná cena letenky z Prahy. Akce bývají častější z Vídně (kolem 12 000 Kč).
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Palác zázraků (House of Wonders)

„Dům divů“, který si dal v roce 1883 postavit tehdejší sultán Barghaš, býval největším domem ve východní Africe a byl vybaven na tehdejší dobu všemožnými neznámými „divy“: tekoucí vodou, elektřinou, výtahem. Kolem těchto „divů“ je v dnešním Muzeu dějin a kultury Zanzibaru seskupena sbírka památek ze zanzibarské minulosti.

Zavřít boční panel

Anglikánská katedrála

Na východním okraji Stone Town stojí anglikánská katedrála. Na stejném místě byl dříve poslední africký otrokářský trh, který pod nátlakem Britů v roce 1873 neochotně zrušil sultán Barghash.

Vedle katedrály ve sklepení bývalé misijské nemocnice jsou dvě maličké a špinavé cely pro otroky, z nichž každá byla přechodným domovem až pro 75 lidí najednou. Podmínky byly extrémně otřesné: cely jsou tak malé, že většina lidí se tu nemohla ani vzpřímeně postavit, jediným vybavením byla díra uprostřed sloužící jako toaleta a nízká plošina podél stěn. Místnosti nemají okna, i když jedna je alespoň osvětlena. Jedná se o velmi silný zážitek, proto rozhodně doporučujeme prohlídku.

Zavřít boční panel

Hamamni

Perské lázně z konce 19. století se nachází v centru Stone Town a byly rovněž postaveny ze zisků z obchodu s otroky. Prostě povedené, ale stylové lázně nejsou v provozu už od roku 1920. Hlídač, který bydlí hned naproti, vás po nich provede a řekne vám něco o jejich historii.

Zavřít boční panel

Centrální tržiště

Živé, pestré a pronikavě vonící centrální tržiště, jemuž se také říká Darajani Market, je asi v polovině Creek Road. Nejživěji je tu dopoledne zhruba od devíti hodin a na trhu a v ulicích okolo něj seženete všechno, co budete potřebovat, od masa a ryb, hlučných svazků svázaných kuřat, přes ovoce a zeleninu, bylinky a koření, až po rádia, televize, mobilní telefony, kola, sandály a látky.

Zavřít boční panel

Prison Island

Výlet na ostrov známý také jako Changuu je populárním a příjemným způsobem, jak se dostat na chvíli pryč z ruchu hlavního města. Je tu překrásná pláž, dobré podmínky pro šnorchlování, zbytky budov z devatenáctého století a kolonie želv obrovských (changuu), po nichž dostal ostrov své svahilské jméno.

Anglický název poukazuje na věznici, která tu ovšem nikdy nebyla. Ostrov sloužil pouze jako překladiště otroků. Po zrušení obchodu s otroky Britové postavili budovu, která měla sloužit jako věznice, ale nakonec fungovala jen jako budova pro karanténu při epidemii žluté horečky.

Oplocené prostranství za restaurací je domovem kolonie želv obrovských, z nichž některé jsou potomky čtyř želv z atolu Aldabra na Seychelách, které dostal britský panovník v roce 1919. Želvy váží až dvě stě kilogramů a po želvách sloních jsou druhými největšími želvami na světě.

Zavřít boční panel

Národní park Jozani

38 kilometrů jihovýchodně od Stone Town leží velkolepý les Jozani, největší pozůstatek původního lesa, který kdysi pokrýval většinu ostrova. V lese žije celá řada endemických živočichů, kteří se dříve běžně vyskytovali po celém ostrově: kočkodan diadémový, antilopa suni a v současné době i největší „tahák“ parku guaréza červená. Kromě lesa je v parku ještě několik provázaných biotopů: močály, stálezelené křoviny, mangrovníky a travnaté pláně. Výlet sem se obvykle kombinuje se šnorcholováním s delfíny.

Zavřít boční panel

Kizimkazi

Na jižním konci ostrova, 53 kilometrů od Stone Town, je hezká rybářská vesnice Kizimkazi, která se mezi turisty proslavila výlety za delfíny. Vesnice ve skutečnosti zahrnuje dvě místa: Kizimkazi Dimbani, kde najdete nejstarší stojící mešitu ve východní Africe a odkud se většinou vyjíždí na šnorchlování s delfíny, a Kizimkazi Mkunguni, kde si můžete prohlédnout několik baobabů, z nichž nejstarší a největší tu údajně rostou již 600 let a během druhé světové války se používaly jako vysílače.

Na šnorchlování s delfíny doporučujeme vyrazit co nejdříve ráno, jelikož s přibývajícím sluncem delfíni odplouvají dál na širé moře. Nejsnazším způsobem, jak zařídit tento výlet, je organizovaný výlet z hotelů nebo od prodejců na pláži. Ceny je nutné prakticky vždy usmlouvat a konkrétně u prodejců na pláži doporučujeme si předem ujasnit, zda mluvíte o částce v amerických dolarech nebo místních šilincích. 

Zavřít boční panel

Atol Mnemba

Nedaleko pobřeží mezi Matemwe a Nungwi je atol Mnemba, mělký korálový útes s maličkým ostrůvkem ve tvaru srdce na západním kraji. V rozporu se zanzibarskými zákony, které zakazují soukromé vlastnictví pláží, nemůžete na ostrůvku přistát, pokud nejste pohádkově bohatí nebo nebydlíte-li v neskutečně drahém Mnemba Islad Clubu. Atol je téměř povinným cílem pro všechny, kteří mají rádi potápění a šnorchlování. Jednodenní výlety lze zařídit v Matemwe i Nungwi. Cena výletu obsahuje dopravu a půjčení vybavení na šnorchlování.

Zavřít boční panel

Chumbe Island

Korálový park Chumbe Island byl první mořskou chráněnou oblastí v Tanzanii a obsahuje jednu z nejbohatších a nejzachovalejších korálových zahrad na světě. Jméno ostrova výstižně shrnuje chápání bohatého ekosystému jako živé entity – znamená totiž bytost nebo stvoření. Porost korálů na mělkém útesu patří k nejhustším ve východní Africe a pestrost mořského života v této oblasti je fascinující.

Většina ostrova je pokryta nedotčeným lesem, který obsahuje až překvapivě rozmanitou flóru a faunu vzhledem k tomu, že na ostrově chybí stálý zdroj podzemní vody. Můžete se také projít po některé ze stezek vedoucích lesem nebo se za odlivu vydat okolo ostrova a prohlédnout si mangrovníky.

Zavřít boční panel

Pemba

Tento zapomenutý kout souostroví ležící 48 kilometrů severovýchodně od hlavního ostrova tvoří poměrně ostrý kontrast ke svému většímu bratrovi. Jezdí sem jen málo turistů, zázemí je velmi omezené a pláží tu najdete mnohem méně, navíc nejsou tak přístupné (což znamená, že je budete mít pravděpodobně pouze pro sebe).

Hlavní atrakcí ostrova jsou korálové útesy, které ho lemují a nabízí fantastické potápění a šnorchlování. Na souši se můžete podívat do lesa Ngezi nebo na některé ze spousty trosek pocházejících z období konce svahilské obchodní civilizace

Zavřít boční panel

Mangapwani

Asi 25 kilometrů severně od Stone Town je vesnice Mangapwani s krásnou čistou pláží a několika jeskyněmi. Jméno vesnice znamená „Arabské pobřeží“ a odkazuje pravděpodobně na jednu z jeskyní, která je ve skutečnosti uměle vyrobenou kavernou, která se poté, co byl obchod s Ománem v roce 1845 postaven mimo zákon, používala pro ukrývání otroků.

Ještě intenzivněji se jeskyně používala po roce 1873, kdy byl obchod s otroky zrušen úplně a kdy se naplno rozběhl černý trh. Pohled do vlhké a maličké jeskyně je jedním z nejpůsobivějších, jaké se vám na Zanzibaru naskytnou, a stejně jako podzemní cely ve Stone Town vyjadřují naplno všechnu hrůzu a utrpení obchodu s otroky

Zavřít boční panel

Nungwi a Kendwa Beach

Od skromných počátků malé rybářské vesničky známe jen mezi několika hippies se v poslední době toto místo vypracovalo v nejpopulárnější plážovou část na ostrově. Potkáte tu i několik masajských válečníků v červených robách, kteří (samozřejmě za poplatek) pózují pro fotografy. Stejně jako na východním pobřeží, i tady moře za odlivu ustupuje do velké vzdálenosti, ovšem rozdíl je zde na severu mnohem menší než na východě.

Jen necelé 2 km od Nungwi najdete také o mnoho klidnější pláž ve vesničce Kendwa.

Zavřít boční panel

Jambiani Beach

Dlouhý pruh pláže oplývá divokou a fascinující krásou. Lemuje ji útes táhnoucí se do vzdálenosti několika kilometrů. Oblast nacházející se mezi pobřežím a útesem sestává z písčin, korálových útesů a mělké vody, která za odlivu odhalí překvapivé množství mořských živočichů.

Zavřít boční panel

Matemwe Beach

Překrásná, palmami lemovaná pláž okolo rybářské vesnice Matemwe. Koupání je možné pouze za přílivu, za odlivu se naopak můžete projít přes lagunu k bariérovému útesu kilometr od břehu.

Zavřít boční panel

Bwejuu Beach

Pláž severně od vesničky Bwejuu je velmi ceněná, stejně jako v sousední Paje, také zde moře za odlivu ustupuje velmi daleko, takže koupání je možné jen za přílivu. V blízkém okolí leží několik míst ideálních pro šnorchlování. Většina hotelů půjčuje svým hostům kola, buď zdarma, nebo za symbolický poplatek.

Počasí a sezóny na Zanzibaru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Zanzibar
Teploty během roku

32 °C

33 °C

33 °C

30 °C

29 °C

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

32 °C

32 °C

Počasí

Zanzibarské klima je typické tropické, což znamená, že po většinu roku tu panuje horké a vlhké počasí. Každý rok se tu střídají dvě období dešťů. „Dlouhé“ deště masika trvají od konce března do května, přičemž nejsilnější jsou deště od dubna do května. Lehčí „krátké“ deště mvuli přicházejí od října do začátku prosince. Zbytek roku je horký a suchý, teploty oscilují kolem 30 °C.  

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně jsou za nejlepší dobu pro návštěvu považovány červen až říjen, Evropané však většinou preferují leden až březen. Rozhodně se vyhněte dubnu a květnu, kdy vydatně prší a část hotelů bývá uzavřená z důvodu pravidelných oprav. Také pohyblivý ramadán není zrovna nejlepším časem pro návštěvu, většina restaurací je totiž přes den uzavřena a ani atmosféra, zejména v hlavním městě, není nejpřátelštější.

Skvělé akce na Zanzibar

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
Nejen vánoční letenky na Zanzibar
12 351 Kč
2017-05-02T17:08:43+02:00 8 komentářů
2 starší akcí
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu