Cesta za nejkratším letem na světě na britských Orknejích. Letenky od 5 180 Kč

1 komentář
2018-11-16T13:37:26+01:00
Notifikace nově i na Messengeru Buď mezi prvními, kdo se dozví o našich akcích

O akci

Patříte-li k leteckým nadšencům nebo sběratelům rekordů, nemělo by vám uniknout zapadlé souostroví Orkneje při severním pobřeží Skotska. Právě tady je totiž v provozu nejkratší pravidelná letecká linka na světě. Každodenní let mezi ostrůvky Westray a Papa Westray měří vzdušnou čarou něco málo přes 3 kilometry a let trvá podle letového řádu rovné 2 minuty, často však čistá doba ve vzduchu dosáhne sotva 60 vteřin. Na konci letu pak dostanete upomínkový certifikát o absolvování nejkratšího letu.

Lety zajišťuje skotská regionální aerolinka Loganair 10místným letadlem Britten-Norman Islander. Všechny startují ze správního střediska Orkenjí města Kirkwallu a létají "do trojúhelníku" po trase Kirkwall – Papa Westray – Westray – Kirkwall a opačně. Letos poprvé jdou letenky rezervovat online , doteď bylo možné objednávat pouze telefonicky nebo e-mailem. Obvykle je o ně velký zájem, doporučujeme tedy rezervovat co nejdříve, cena je pevně stanovena na 36 GBP / 1.060 Kč za zpáteční let z Kirkwallu.

Výběr letů vyžaduje trochu pozornosti, protože každý den létají v jiné časy. Nejlépe vychází pátky, kdy z Kirkwallu vyletíte ve 14:20 přímo na Papa Westray, kde pobydete cca dvě hodiny, zpět se pak vydáte už kýženým trasováním přes Westray v 16:52. Ostrůvek má na délku cca 2 km, na šířku maximálně 500 metrů, delší pobyt tedy netřeba.

Jak na Orkneje

Letenky do Kirkwallu odkudkoliv z Británie nebo dokonce pevninské Evropy jsou velmi drahé. Tak například zpáteční letenka z dobře dostupného Edinburghu či Glasgow vyjde cca na 200 liber. Při koupi jedné letenky z Prahy se dvěma přestupy zaplatíte cca 8.500 Kč

Nejlevnější a také nejzajímavější variantou, která poskytne i dostatek prostoru k objevování Skotska, budeme potřebovat následující:

  • Zpáteční let z Prahy do Edinburghu, například s easyJetem (na jaro od 1.432 Kč, např. 9. - 17.4. nebo 15. - 22.5.). Může se objevit mírně nižší cena s Ryanairem, ale v tomto případě je lepší plánovat více dopředu.
  • Jízdenku Edinburgh – Aberdeen přes megabus.com. Období od dubna dál bude v prodeji zhruba v lednu, ceny se však nemění a nejvýhodnější večerní spoj stojí 9,30 GBP / 275 Kč
  • Jízdenku Aberdeen – Kirkwall na noční trajekt s příplatkem za pohodlnou sedačku ve tvaru lůžka ("Sleeping Pod") za 46 GBP / 1.350 Kč. Rezervace na Northlinkferries.co.uk.

Abychom viděli více ze Skotska, zpět se vrátíme jinou cestou kolem jezera Loch Ness:

  • Jízdenku na trajekt Stromness – Scrabster, cesta trvá jen 2 hodiny a na obou stranách navazují na lodě místní autobusy MHD. Lístek stojí 18,45 GBP / 545 Kč, opět přes Northlinkferries.
  • Jízdenku na vlak (scotrail.co.uk) za 9,40 GBP / 280 Kč z městečka Thurso do města Inverness u jezera Loch Ness. Jízda vlakem pustou krajinou severního Skotska patří k nejhezčím v Evropě. 
  • Jízdenku z Inverness zpět do Edinburghu na odlet do Prahy. Nejlevněji s megabusem od 7,40 GBP / 220 Kč. Vlak vyjde na 12 liber.

Celkem za všechny letenky a jízdenky včetně nejkratšího letu na světě zaplatíte cca 5.180 Kč. Uvedený itinerář vychází zhruba na 5-7 dní s tím, že si ideálně naplánujte odlet z Prahy do Edinburghu v úterý nebo ve středu, jízdu trajektem z Aberdeenu v noci ze čtvrtka na pátek a přelet na Papa Westray v pátek odpoledne, kdy časově vychází nejlépe. Jedná se však jen o příkladový a nejlevnější itinerář, možností je více a záleží jen na vaší kreativitě.

Počítejte s poměrně vysokými náklady na ubytování, které obvykle dosáhnou 2.000 Kč za noc pro dva, výrazně levněji pak může vyjít Airbnb.

KOI/Kirkwall
PPW/Papa Westray PPW/Papa Westray
WRY/Westray WRY/Westray
KOI/Kirkwall
3x letenky
0 hodin letu (1 přestup)
  • Hledej v období Vyrazte ideálně na jaře, dle nejlevnějších letenek easyJetu z PRG do EDI.
  • Poletíš s aeroliniemi Nejkratší let na světě zajišťuje Loganair.
  • Čeká tě přímý let
  • V ceně je Počítejte pouze s velkým příručním zavazadlem, které nabízí easyJet.

Nevíš, jak se dostaneš z letiště do centra? Přečti si naše průvodce: letiště Kirkwall, letiště Papa Westray, letiště Westray.

Kryštof Hájek
naposledy aktualizováno 2018-11-16T02:32:12+01:00

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Další akce