Norsko

Po nejkrásnější železnici světa z Osla do Bergenu - 3.350 Kč.

43 komentářů
2015-05-26T13:05:44+02:00
Notifikace nově i na Messengeru Buď mezi prvními, kdo se dozví o našich akcích

O akci

Bergenská dráha (Bergensbanen) patří k tomu nejlepšímu, co můžete vůbec na železnici zažít. Tato železniční trasa dlouhá 371 km vám představí Norsko v těch nejkrásnějších dechberoucích scenériích, jaké si můžete jen představit. Unikátní je také svou výstavbou, kdy z téměř nulové nadmořské výšky postupně vystoupáte do 1.237 metrů nad mořem a znovu budete klesat k pobřeží fjordu.

Sedmi hodinová jízda je doplněna o četné zastávky, kdy je umožněno cestujícím vystoupit na perón a vyfotit se třeba se zamrzlým jezerem a zasněženými horami. Cestu můžete absolvovat na jeden zátah mezi Oslem a Bergenem, či se odpojit ve stanici Myrdal a okusit další železniční pýchu norského stavitelství, Flåmskou železnici.

https://www.youtube.com/watch?v=z7VYVjR_nwE

Flåmská dráha (Flamsbana) je nejstrmější železniční trať na světě, kde na 20 km úseku klesá z 863 m.n.m na nulu k norským fjordům. Hodinová jízda stojí 320 NOK / 1.050 Kč a je přerušena dvěma zastávkami s panoramatickým výhledem, z nichž jedna staví přímo pod 100 metrovými vodopády Kjosfossen.

Kdo by pak neměl norské přírody dost, může z Flåmu pokračovat lodí za 215 NOK / 700 Kč (lodní řád) do nedalekého Gudvangenu, kde výletní lodě proplouvají Nærøyfjordem, nejcennějším fjordem s neporušenou krajinou, zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO. Dále pak autobusem za 115 NOK / 375 Kč do Vossu, kde zpátky nasedneme na trasu Oslo - Bergen (do Bergenu za 194 NOK / 635 Kč).

Jak na to? Letenky a vlakové jízdenky

Vadou na kráse této trasy nebudou ani finance, zejména tehdy, budete-li vše rezervovat s předstihem a rozhodnete se pro jednoduchou variantu přímého vlaku z Osla do Bergenu (či v opačném směru). Nejlevnější jízdenky začínají na 249 norských korunách (820 Kč), cena je stejná i v případě cesty pouze do Myrdalu. Cenová kalkulace s Flåmskou železnicí a Nærøyfjordem je v odstavci nad mapkou. Celkově se ale trasa Oslo - Myrdal - Flåm - Gudvangen - Voss - Bergen pohybuje okolo 3,5 tisíc.

Letenky do Norska zakoupíme pohodlně nejen z Prahy s leteckou společností Norwegian. V ceně je příruční zavazadlo a bezplatné připojení k internetu během letu.

Momentálně není dostupnost nejlevnějších termínů během prázdnin značná, stále se však dají najít zajímavé termíny např. 21.-26.8. Osobně doporučuji klidně kratší výlet během září / října s koupí letenek nyní a počíhání si na levné jízdenky později. Dostupné jsou 90 dní předem.

Nezapomeňte na dodatečné náklady na ubytování

Mimo nutné dopravy z letiště, kterou zakoupíte online na flybussen.no (z Osla 150 NOK, z Bergenu 90 NOK - celkem 790 Kč, studenti za polovic) je nutné počítat s poměrně drahým ubytováním. Nejen z tohoto důvodu bych volil strategii 1 noci v každém městě. Zatímco v Oslu seženete dvoulůžkové pokoje okolo 1.600 Kč, v Bergenu jsou o 400 Kč dražší. Alternetivou budou bezesporu hostely a soukromé apartmány od místních.

Avatar uživatele
David Eiselt
naposledy aktualizováno 2015-05-26T14:05:44+02:00

43 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Další akce