Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z vás se nám totiž svěřili, že by cestopisy rádi psali, ale nemají technické znalosti pro založení domény, hostingu a nastavení redakčního systému. S našimi cestopisy toto vše odpadá. Stačí jen kliknout na Vytvořit nový cestopis a začít psát, přidat pár fotek a publikovat. Ano, raz dva a váš cestopis spatří světlo světa v přehledném a krásném designu. Jako bonus si můžete být jisti, že si jej přečtou tisíce cestovatelů, neboť náš portál denně čtou desítky tisíc lidí z Čech a Slovenska a my se rozhodně postaráme o to, aby se váš příběh dostal přesně k těm, kteří jej nejvíce uvítají. Jsme komunita, jsme cestovatelé a podle toho web společně tvoříme.

A aby vaše příběhy měly opravdu grády, dal jsem dohromady 14 praktických tipů, které vašim cestopisům dodají šmrnc. Kdo ví, třeba právě vy se stanete králem cestopisců.

Text je základ

Napište krátké shrnutí, které čtenáře naláká ke čtení. Rychlým přehledem nic nezkazíte a obzvlášť tehdy, kdy v lidech vzbudíte zvědavost. Nikdy neprozraďte vše.

Pište v přítomném čase, nikoliv minulém. Cestopis dostane živější formu a čtenář se snadněji vžije do vašeho příběhu.

Pište kratší věty i odstavce. Text se lépe čte, je přehlednější a udržuje pozornost. Naopak dlouhé pasáže unaví a lidé mají tendenci je přeskakovat.

Strukturujte text. Využívejte nadpisy, prokládejte text fotkami, citací či mapou. Jako celek bude vypadat mnohem propracovanější a více zaujme na první pohled.

Pracujte s emocemi. Cestopis je hlavně váš osobní příběh a pokud vás něco naštvalo, jednoduše si zanadávejte. Pokud naopak pobavilo, napište vtip. Ti nejlepší borci staví na emocích.

Používejte praktické rady a tipy. Třeba kolik co stálo, jakým dopravním prostředkem a jak dlouho jste jeli či adresu oblíbené restaurace. Zároveň ale nebuďte průvodcem. Lidé chtějí příběh, tak jim ho vyprávějte.

Místa obrazotvorně popisujte. Prales bude zajímavější, když je hustý a nepropustný. Pláž je lákavější, když hřeje do zad.

Udržujte časovou posloupnost. Nepřeskakujte a držte příběh tak, jak skutečně časově plynul. Čtenáři se neztratí a nebudou se muset vracet v textu.

Udržujte rozumnou délku cestopisu. Pokud je váš text příliš dlouhý, klidně jej rozdělte na více článků a propojte je vzájemně do jedné výpravy. Čtenář se neunaví a i vás bude psaní více bavit, protože výsledek bude rychleji odsýpat a vidět.

Fotky dodají život a upoutají

Fotky popište. Zachyťte jejich příběh nebo pojmenujte místo. Lidé si rádi prohlíží obsah skrze fotografie. Oddychnou si od delších pasáží.

Pokud máte možnost, přidejte fotkám barvy. Stačí málo kontrastu navíc a fotky budou o poznání barevnější. Ale nepřežeňte to.

Z fotek vyberte ty nejzajímavější. Někdy je méně více a jedna fotka z místa zaujme čtenáře více, než deset podobných.

Ukažte lidem vaší cestu z ptačí perspektivy. Vložte mapu a označte do ní váš kompletní itinerář nebo jen významné body či místo samotné, z kterého cestopis píšete.

Nejdůležitější rada na závěr

Nebojte se experimentovat. Každý cestopis nemusí být jen o cestě z bodu A do bodu B, den po dni a viděl jsem to a to. Probuďte v sobě spisovatele a když vás něco nadchne, klidně tomu věnujte celý cestopis. Třeba:

• Jak jsem se koupal v japonském onšenu,
  • Fandili jsme na kohoutích zápasech na Bali,
  • Mých 5 tipů na nejzajímavější místa v Londýně,
  • Nejlepší kavárny v Kodani, kde naladíte pravé hygge,
  • Jak jsme pozorovali polární zář z termálního jezírka na Islandu,

Nyní už nezbývá nic jiného než všechny tipy prakticky zužitkovat a začít psát cestopis. Dokáže to skutečně každý. Stvořili jsme jednoduchý nástroj pro tvorbu nádherných cestopisů a příběhů, které chcete vyprávět.

A pokud vás napadnou další praktické tipy pro psaní cestopisů, neváhejte se o ně s námi a dalšími cestovateli podělit v komentářích.

Filoména První

S tím cestopisným formátem tady dosti bojuji. Je zde hodně málo možností. Kupříkladu by mne zajímalo, jak se dostanu o řádek výše. Normálně přes Delete to nejde. Vlastně ani dolů nelze text posunout, pokud je přímo pod chlívečkem s obrázky. Jen se za odstavcem udělá další nežádoucí mezera.

Jakým způsobem překopíruji již upravený text ve Wordu? Veškeré úpravy (tučné...) totiž tady zmizí a musím je dělat znovu.

Jinak moc děkuji za možnost podělit se se zážitky s ostatními.

Lenka Chlebusová

Inspirativní :) Díky!

Já díky za tvé cestopisy :)

Aďo

Fajn článok. Zaujalo & inšpirovalo & nakoplo. Vďaka !

Šup šup s prvním výstupem :) těším se.

• (upraveno 2018-11-06T12:41:54+01:00)

Opravte si "Piště" na "Pište". ;-)

Kryštof Hájek

Díky :)

Glamping
Glamping v Česku a 19 tipů na ta nejvíc okouzlující místa
David Eiselt 2020-05-13T19:56:00+02:00 16 komentářů

Toužíte po dobrodružství, klidu, noční obloze a hluku, který se skládá z šumu stromů a zpěvu ptáků? Vezměte stan a vyrazte do přírody. Že byste rádi k tomu všemu přidali alespoň kousek moderna v…

Odpočinek v salónku Cathay LHR T3
Pojď s námi psát praktické průvodce na Cestujlevne.com
David Eiselt 2020-04-28T20:53:00+02:00 2 komentáře

Líbí se ti projekt Cestujlevne.com a rád bys přidal(a) ruku k dílu? Hledáme lidi, kteří by nám chtěli jednorázově či dlouhodobě pomoci s obsahem. Pomáháme cestovatelům vyrazit do světa tím, že…

Virus
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 256 komentářů

Od 1. 5. 2020 je zrušen zákaz vycestování z České republiky, který byl zaveden z důvodu pandemie nemoci COVID–19. S uvolněním zákazu vycestování se ale pojí i otázky týkající se restrikcí…

Mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 7 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…