Občerstvení a letištní salónky zdarma při přestupu

Delší a zpravidla nutné přestupy nás potkávají téměř v každém letenkovém itineráři, a nezáleží na tom, jestli letíte do Evropy nebo daleko za její hranice. Pokud se neřadíte mezi šťastné držitele zlatých a platinových karet frequent-flyer programů nebo neomezeného Priority Passu, strávíte čekání na další let hladoví na lavičkách v letištních halách.

Jelikož cestujeme levně a neradi si ubíráme na komfortu, naučili jsme se využívat různých benefitů prémiových aerolinek, o které se s vámi rádi podělíme v tomto a nadcházejících článcích.

Nyní si řekneme, jak se zdarma najíst či se pohodlně usadit v letištním salónku při středně dlouhém přestupu.

Emirates

Poukaz na občerstvení v podobě plnohodnotného menu získáte u letů s Emirates zahrnujících minimální přestup 4 hodiny na letišti v Dubaji.

Voucher obdržíte při odbavení na letišti, případně si jej vyzvednete na transitní přepážce na Terminálu 3 po předložení letenek. Dostupné restaurace jsou vypsány na zadní straně voucheru.

Turkish Airlines

Poukaz na jídlo získáte za podobných podmínek i u Turkish Airlines - vaše lety musí zahrnovat přestup v Istanbulu na letišti Atatürk minimálně 5 hodin.

Voucher je k vyzvednutí na přepážce Care Point u nástupní brány 215. Během ranních hodin jsou k dispozici pouze snídaně, vouchery na klasické menu se vydávají od 9:00. Uplatníte je ve food-courtu téměř ve všech restauracích.

Singapore Airlines

Voucher v hodnotě 20 singapurských dolarů obdržíte automaticky při přestupu v Singapuru s letenkami vystavenými pod leteckou společností Singapore Airlines. Uplatníte jej v kterékoli restauraci nebo salónku.

Kupón si vyzvednete v iShopChangi Collection centrech na terminálu 2 a 3 po předložení vašich letenek zahrnující přestup se Singapore Airlines, SilkAir, Scoot nebo Air New Zealand. Společně s 20$ voucherem na cokoliv získáváte ještě jeden voucher navíc, který lze uplatnit pouze na nákup v duty-free obchodech.

Každý cestující má nárok pouze jednou na přidělení voucherů - tzn. při zpáteční cestě je již neobdržíte.

Air China

Vstup do salónku zahrnující neomezené občerstvení, internet a sprchy je vydáván cestujícím s Air China, kteří absolvují minimálně 4 hodinový přestup v Pekingu.

Salónek se nachází na Terminálu 3 a může být snadno přeplněný - rezervujte si proto místo předem skrze prodejce letenek.

China Southern Airlines

I s další čínskou aerolinkou můžete bezplatně zavítat do letištního salónku. China Southern Airlines jej však nabízí pouze cestujícím transferujících z vnitrostátního letu, a to za následujících podmínek:
  • Přestup mezi 2 vnitrostátními lety minimálně 6 hodin
  • Přestup mezi mezinárodním a vnitrostátním letem minimálně 4 hodiny
Pokud jednu z těchto podmínek splňujete, můžete se těšit na prostorný salónek s neomezeným občerstvením, nápoji, internetem, sprchami i prostory pro spánek.

Korean Air

Volný vstup do salónku Prestige Lounge získáte s letenkami u Korean Air zahrnující přestup v Soulu 6 - 9 hodin. Podmínkou je neexistence dřívějšího možného spoje a letů výhradně operovaných Koreanem nebo linky Praha - Soul s ČSA. Nevztahuje se na tarify Y, O, A, G, T, N.

Voucher pro vstup do salónku si vyzvedněte na informacích v prvním patře.

Nejen tyto, ale i další aerolinky

U tzv. “meal vouchers” bývá problém ten, že nelze nikde předem dohledat oficiální zdroj informace a vesměs je nutné se dostavit na tranzitní přepážku letecké společnosti a individuálně se optat.

Tyto benefity bývají často v roli prémiových aerolinek - například Egypt Air, Qatar Airways či Etihad Airways by měly kupóny rozdávat taktéž.

Pokud víte o dalších aerolinkách nabízejících občerstvení či salónek při přestupu zdarma, napište nám do komentáře, děkujeme.

V příštím článku si povíme, jak zábavněji vyplnit celodenní přestup na některých letištích výlety do měst a s kterými aerolinkami se nemusíte bát nočních přestupů.

Máme s AirChina přestup v Pekingu přesně 3.55 minut, to máme asi peška, že?;-)

1) ano 2) můžete i tak zkusit :-)

Díky;-) Kupovali jsme přes CL. Máme zkust požádat Student Agency nebo přímo Air China?

Vyřizuje se až na letišti v Pekingu, na tranzitní přepážce Air China. Určitě bych to zkusil :)

Avatar uživatele dostal.jaro

Nevím, jestli to ještě má smysl uprovavat, ale u CSA se vstup do salonku dává pouze v Guangzhou. V Pekingu to vypadá že ne. Alespoň podle webu. Na vlastní kůži to pocítím za týden, tak dám vědět.

Určitě dej vědět :) díky.

Avatar uživatele digo

Zdravím, letím přes Dubai na Phuket přestávka 12 hodin. Dají nám Emirates něco? HOtel asi ne.. Děkuji za odpověď

Avatar uživatele dejdarova

Ahoj, nemáte někdo info k China Easter airlines? čekání na další let cca 10h.díky

Avatar uživatele Radik

Ahoj. Letime s flydubai z Bangkoku a mame v Dubaji mezi lety cas 16 hodin pres noc. Nevite jetli nabizeji hotel nebo nejaky vocher nebo cestu do mesta a zpatky? Bude to zrovna na Silvestra. Dekuji.

Ahoj, flydubai je lowcost, nic takové ti nenabídne. Dnes už ani Emirates :) takže vezměte taxi a jeďte do města po vlastní ose.

Avatar uživatele pavel.mares007

Zdravim, Rad bych se zeptal, jestli nevite zda pri prestupu v Ammanu s Royal Jordanian, kterej trva cca 10 hodin mame narok na obcerstveni nebo hotel. A pokud na hotel, tak bych se rad zeptal zda transport na hotel tam i zpet organizuje letecka spolefnost. Diky

Ahoj, Royal Jordanian nabízí pro přestupy mezi 8 a 24 hodinami hotel zdarma, transfer ani vízum řešit nemusíte :)

Diky moc

Avatar uživatele pavel.mares007

Ahoj, tak nam bylo na letisti (zatim v Bangkoku) receno, ze narok na zadnej hotel nemame, ze by to bylo uvedeny v letence. Je mozny, ze sme o tento narok prisli kvuli koupi pres preprodejce? Konkretne v tomhle pripade pres Pelikan.cz, diky.

Avatar uživatele pavel.mares007

Update Tak nakonec na letisti v Ammanu probehlo vsechno vpohode a celkem profesionalne. Diky za tip.

Avatar uživatele sarmirova.zuzka

Ahoj prosim ta kde si si ziadal ten hotel? letime s Royal a mame 10,5 hodinovy prestup v Ammane..

Avatar uživatele jan.krch

ahojte, chtěl jsem se optat, netušíte, jak je to s Cathay Pacific a dlouhým přestupem v HKG? Máme tam asi 10 hodin, letenka koupená od Cathay, letíme pak s jejich partnerem na Koh Samui (akce byla tu před nějakou dobou:) díky moc honza

Zeptej se :) ale budu spíš sázet na rychlou otočku do HK.

Ahoj, našla jsem tohle- https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.cathaypacific.com/cx/images/NZ/Flyers/Terms_and_Conditions.pdf&ved=0ahUKEwjyz8r2objQAhVCAsAKHRtNAF0QFggiMAE&usg=AFQjCNFaLo04qNvKsiJjzASxl0R9NHbVVQ&sig2=lo9_eq485HHD0RU9RCy2Bw Podle toho to vypadá, že snad nárok máte. Ovšem je to z r.2012, takže už to nemusí být aktuální.

Avatar uživatele m.simek

Nemáte někdo zkušennost s douhým přestupem (6 až 7 hod.) v Ammanu s Royal Jordanian Airlines (kde se natáhnout a event meal voucher)

Pokud vím, tak Royal Jordanian nabízejí pouze hotel při přestupu delším než 8 hodin, o meal voucheru při kratších přestupech bohužel ani zmínka.

Avatar uživatele lojzic1

Ahoj Dave, ted mi prisla na mail zmena casu u letu na Krabi s Qatar Airways. Smerem tam mam cas na prestup 4 hodky, zpatky 6hodin v Doha.Misto puvodnich 2 hodin u obou letu co jsem rezervoval. Mam narok na naky voucher -jidlo,piti v Doha?dekuji za info

Bohužel, Qatar nic při přestupu nenabízí a změna času není důvodem ke kompenzacím.

Avatar uživatele Shari

Qatar mi udělali to samý. Momentálně se o voucher dohaduju. Mají na webu, že na voucher je nárok, když není jiný kratší přestup. A já se snažím trvat na tom, že jsem měla naplánovaný, zaplacený a jimi potvrzený kratší přestup, ale oni mi ho po třech měsících prodloužili svévolně, a tedy když mi udělali delší přestup, ať navalej jídlo. Taky by mě zajímalo, jestli jde letenky v takovém případě stornovat.

Avatar uživatele jana.fabesova

Letíme s Thai airways na Nový Zéland, máme 12 hod přestup v Bangkoku. Máme nárok na nějaké občerstvení či něco dalšího? A co se dá vidět za tu dobu v Bangkoku a vyplatí se vůbec jet do města? Díky za odpoveď.

Z 12 hodin po odečtení přepravy a včasného příjezdu vám zbude zhruba 8 hodin čistého času na Bangkok... To už je srovnatelné s klasickým pobytem ;) Thai vyzkoušejte a dejte vědět, zda něco nabídli, díky.

Avatar uživatele jana.fabesova

Určitě potom dám vědět. Takovou cestu (Mnichov- Auckland) s dlouhým přestupem v Bangkoku absolvujeme poprvé, když nepočítám Karibik s jednoduchým přestupem v Paříži. Mohu mít tedy ještě pár dotazů, prosím? Odbavená zavazadla dostaneme až po příletu do Aucklandu? Jak to funguje na letišti v Bangkoku, když budeme chtít jet do města? Po příletu nepůjdeme k transferovým přepážkám, ale směrem EXIT? Budeme platit nějaké poplatky? A potom půjdeme na check-in k letu do Aucklandu nebo už budeme mít boarding pass z Mnichova? Díky za odpovědi.

Avatar uživatele jana.fabesova

Thai airways při 12 hodinovém čekání v Bangkoku neposkytli žádné občerstvení.

Avatar uživatele Kuba Mantlík

u turkish je to už 5 hodin přestup

Avatar uživatele stanic8

Nevi nekdo co treba British Airways pri prestupu v LHR?

Avatar uživatele ve.cernohorska

Dobrý den, letíme s China Eastern Airlines s dlouhým přestupem v Šanghaji, můžeme něco využít? Děkuji

Budete zřejmě muset zjistit až na letišti.. Dělal jsem obsáhlý průzkum a toto je skutečně vše, co se mi podařilo dohledat. Budu rád za zpětné info.

Avatar uživatele lenka.sobotova18

Jak jste dopadli v Shangai,nas to ceka ted v utery,za info budu vdecna..Lenka

Avatar uživatele dejdarova

Ahoj, mohu poprosit ty, kteří mají už za sebou přestup v Šanghaji o nějaké info?

Avatar uživatele dinav

Moc to sem nepatří, ale chtěl jsem se vas zeptat na nahradu za zpozdeny/odloženy let s Turkama... letel jsem z Asie pres Istanbul do Budapesti s TA a let byl zrusen a letel az další. Povedlo se vam nekomu dostat financni kompenzaci od Turkischu?

Avatar uživatele angelroland7

Ahoj, letim s Air Serbia do Bangkoku s prestupem v Belehrade vic jak 12 hodin v noci a pak z Belehradu ETIHAD AIRWAYS. V letence je napsano ze cela cesta je operated by Air Serbia.Mam na neco narok? Predem dekuji za odpovedi :-)

Avatar uživatele Duda.pet

China eastern neco?

Avatar uživatele jirka.pok

Presnejsi info o Emirates Meal Voucherech: Od 07.08.2015 budou cestujícím s čekáním delším než 4 hodiny automaticky vytištěny poukazy na občerstvení společně s palubní vstupenkou již na letišti při odbavení. Pokud poukaz není vytištěn automaticky (např. na letišti SEZ), vyzvedne si jej cestující na tranzitní přepážce v Dubaji (po předložení palubních vstupenek). Poukaz na občerstvení není určen: 1) Cestujícím, kteří mají nárok na vstup do salonku v Dubaji 2) Cestujícím, kteří mají rezervovaný program Dubai Connect (dříve program STPC).

Avatar uživatele kosarjan1

Mohu se prosím zeptat, co znamenají ty tarify? Respektive je toto? http://www.aletenky.cz/novinky/Cestovn%C3%AD-t%C5%99%C3%ADdy-%E2%80%93-jak%C3%BD-v%C3%BDznam-maj%C3%AD-p%C3%ADsmenka-na-letence

Společnosti je využívají pro snadnější manipulaci s cenou. Vysvětlení je na podrobnější článek, ale vesměs se písmeny udává, jak moc jsi zaplatil a tím pádem jak moc služeb nebo flexibility navíc dostaneš.

Avatar uživatele Jakub Šichta

No a máte někdo info o China Airlines? Dlouhý přestup na Taiwanu se asi týká (vzhledem k únorové bombě) hodně lidí :)

Nic jsem nedohledal, vyzkouším až v listopadu :)

Avatar uživatele Jakub Šichta

Já právě taky ne. Každopádně já vyzkouším už v srpnu, tak když se do té doby nikdo neozve, budu na Tebe myslet a dám vědět :)

Avatar uživatele wenyrbk

často létám do Thajska a zatím nsem nevyužil Emirates z PRG přes DXB do HKT kvůli dlouhé čekačce v DXB (min.10h od půlnoci do dopoledne) mám nárok u Emirates na nocleh?

Avatar uživatele cuhanicovap

Jen pokud je zaklad letenky bez tax nad 1 200 USD, pak mas narok na ubytovani zdarma, jinak jen mealvouchers

Avatar uživatele iveta

tak já mám v IST s TA přestup 3.45, je to možný!? Zkusím ukecat.

Avatar uživatele PMatl

Taky 3:45 prestup, kdy letíš, jestli to pak budu taky ukecávat☺

Stejný čas jsem měl s Emirátama - nedali nic.

Avatar uživatele bostonma

Nemá někdo zkušenosti s austrian airlines ve Vídni mám 6 hod. přestup.Tak nějaké voucher by se hodil na občerstvení. Kartu na vstup do salonku nemám.

Avatar uživatele coolibra

Prosím o informaci jak to funguje s Air china, Je fakt , že jsme se nezeptali ale nám nic nedali ani když jsme přišli žebrat na Hour lounge na T3 alespoň o sprchu. Kvůli dlouhému čekání a šíleným cenám jsem se zařekl , že s Air China nikdy více. Kde se tedy dožadovat salonku jak píše Dave? Díky

Tady komplet info: http://www.airchina.com.cn/vaservice/view/homepage/lounge/lounge.jsp Zpětně nic bohužel neuplatníš.

Avatar uživatele miker90

ještě přidám druhý dotaz, platí i při využití tranzitních víz nebo se nesmí opustit hala?

Smí, na to to není vůbec vázáno.

Avatar uživatele dostal.jaro

Chtěl bych se zeptat, Ta možnost u CSA platí jen na letišti v Pekingu, nebo i na jiných (Guangzhou, Nanking, Hangzhou)? Díky.

Dle webu pouze v PEK.

Avatar uživatele honzamikulka

A čirou náhodou Ukraine Intl (UIA) .. nemáte s nimi někdo zkušenost prosím? :) díky!

Avatar uživatele Tonda 2

Máte někdo zkušenost s Etiopanama, hotel je jasný, ale jestli se při přestupu cca 4 hodinovem da dostat do salónku...? Priority pass v Adis nejde.

Avatar uživatele cuhanicovap

Já se tam nedostala, cekani 6 hodin - ale az uvidis to letiste, tak pochopis :-)

Avatar uživatele c2910358

Ahoj, letíme s Emirates do Kolomba, cestou tam máme 10 h v Dubaji. Ten čas bychom chtěli využít k prohlídce Dubaje (je to ale v noci). Nevíte, zda Emirates nabízí nějaké citytours nebo něco podobného? (ideálně zdarma :-) )

Avatar uživatele cuhanicovap

Turkish airlines dávají zdarma přenocování při nenávazném letu ( nejvíce do USA ), pokud přiletíte do Istanbulu ráno a odletíte do Prahy až odpoledne ( i přestože jsou dřívější lety ), můžete využít tzv."touristanbul", absolvovala jsem. Na přepážce ukážete palubku, cca v 9 ráno se odjíždí do města s průvodcem, nejdříve je snídaně a káva, poté památky ( vstupy zdarma ), pak tříchodový oběd a odjezd na letiště ( kdo letí až večer, je ještě odpolední prohlídka ). Naprosto úžasné !

Avatar uživatele martin.adam

letíme s TA a máme přestup na letišti Atatürk. Přiletíme ve 23.00hod. a odlet máme druhý den v 13.30hod. Máme nárok na bezplatné přenocování v hotelu ? Můžete mi prosdit kde a jak si to máme zajistit? letenky jsem koupil u Letušky. Děkuji M.

Avatar uživatele Kickassone

Tap Portugal - az se vratim ze Singapuru tak jim budu volat - davaji prenocovani v centru + cesta tam a zpatky taxikem ;) - ja mam diky tomu poslednimu C presnocni prestup v Portu, tak dam vedet, jestli to plati ;)

Avatar uživatele Jano

TAP Portugal ponúkajú prespanie v hotely s raňajkami v centre a prepravu do a z hotela (napr. Marriott) pri letoch do USA. Pri zerervaciu cez ich stránku je potreba zavolať na infolinku a požiadať o túto možnosť. Využili sme to minulý rok v Lisabone a je to ideálne na večerné poznanie mesta.

Avatar uživatele Kickassone

Janko - mas to ozkousene pres Lisabon? Zajima me jestli to delaji i pres Porto.. :)

Avatar uživatele Jano

Mám to vyskúšané dvakrát, obidva všetko bez problémov :) Porto netuším, ale skús zavolať na pražskú infolinku a tam ti poradia, sú ústretový v pohode :)

Avatar uživatele DobesovaMagda

TAP poskytuje ubytování jen v Lisabonu při nenávazných čistých letech téměř kamkoliv (jižní Amerika, USA, Azory). Plus musí být letenka zakoupena buďto přímo přes webové stránky www.flytap.com, nebo jakoukoliv českou agenturu.

Avatar uživatele alenadrn

Ahoj, a nevíte někdo co Condor? Díky

Condor zcela jistě nic dávat nebude.

Avatar uživatele milos

Zkusenost z letosniho dubna, let do hongkongu pres dubaj s emirates. Podstatne je aby se vsichni cestujici z jedne rezervace odbaili najednou jak v Ruzyni, tak v HK. Cestou tam jsem se odbavil sam, dva spolucestujici az po me. Dostali vouchery hned v Ruzyni, ja ne. V Dubaji uz mi ho pres ukazky voucheru kolegu a delsi snahu nedali, ze pry uz jsem ho dostal. No a cestou zpet jsem se byl odbavit prvni ja, voucher jsem dostal uz v HK, kolegum uz je dat pres dotaz nechteli ze se maji zeptat v Dubaji. A v Dubaji? pry uz je dostali v HK :) Po emailove reklamaci se asi po 14 dnech omluvili a pripsali mi par tisic mil do jejich bonus programu. Jeste musim zjistit jak se mile vyzivaji a jestli jsem "vydelal" :)

Aha.. Takže zcela změnili systém a opravdu je vydávají pouze na check-inu, zajímavé. Ono asi pokud by si je nevyzvedl nikdo, např. u online check-inu, tak budou v Dubaji vydány bez problémů. Co se mil týče, pokud nejsi častý letec s EK, dají se dobře uplatnit za lety s easyJet.

Avatar uživatele Kickassone

Mile EK se daji uplatnit u Easy ? :) Za tenhle tyden mam 21k, rikal sem si ze to stejne nakonec propadne :))

Záleží na ceně, nejlevnější lety jsou za 7.500 mílí a vše probíhá online, využil jsem a spokojenost :) http://www.emirates.com/cz/czech/skywards/about/partners/airlines/easyjet.aspx

Avatar uživatele Kickassone

Diky Dave.. Kazdopadne kdyz to porovnam s BAEC - jedna zpatecka do US businessem mi u BA hodi bud na zpatecku pro 2 v economy do Londyna a nebo jednu zpatecni letenku businessem pro 1.. :) (a za 2 zpatecky mam silver = tzn. salonky vsude po svete oneworld).. Za jednu zpatecku si muzu upgradnout jeden transatlantic segment z C do F.. Zpatecka do Singace pres Dubaj mi hodi na jednu zpatecni letenku s EasyJetem a ani 2 zpatecni Singapury mi nestacej na stribrnej status u EK, kterej by mi hodil dost mili na salonky EK.. A upgrade jednoho segmentu (treba Praha - DXB) stoji 30k mil - zpatecka mi dala 21k.. Tzn. muj finalni verdikt je, ze EK mile nestojej za rec ... :)

S tím mohu jen souhlasit :D

Avatar uživatele lodovicius

Letel jsem z PRG pres FRA a SIN se SIA do Kota Kinabalu a voucher jsem dostal. Skvela spolecnost i letiste

Avatar uživatele gavko

Qatar Airways, prestup 9 a pol hodiny, bol som sa spýtať na voucher a bolo mi povedané že len ak mešká let, a ak by bol deň tak môžem ísť zdarma na obhliadku mesta s ich autobusom a sprievodcom, ak som to dobre pochopil :)

Avatar uživatele klarag

Diik za tip! Tohle se mi přesně hodí na cestu do Japonska s TA:)

Avatar uživatele savrc

Zrovna jsme se vratili, kdyby jsi potrebovala nejakou radu, dej vedet ;)

Avatar uživatele JanaK

Letíme do Osaky 15.6., měla bych spoustu otázek, abychom si cestu a pobyt mohli užít s co nejmenším chaosem, prosím, ozvi se mi. janakvet@volny.cz

Avatar uživatele matusburan

Meal voucher od EgyptAir, na transit desk

Avatar uživatele traktor

Etihad tedy rozhodně nic nedává... Jen díky statusu u Srbů mám salonek, i arrival, v AUH.

Avatar uživatele welli

Co znamena jen diky statusu u srbu? Mel bych se srbama taky letet a pak z Abu Dhabi Etihad. Je tam na neco narok?

Založ si u Etihadu účet ve věrnostním programu a sbírej míle za lety. Automaticky ti přiřadí AIr Serbia z důvodu lokalizace trhu, ale je to stále stejný program. Mě utekl status asi o 500 mil :)

Avatar uživatele delta

Letěl jsem z Indie do Berlína přes Abu Dhabi (Indie - Abu Dhabi Etihad, Abu Dhabi - Berlín AirBerlin, oba úseky v ekonomické třídě, nejsem zaregistrovaný do jejich bonusového programu). Stopover v Abu Dhabi byl asi 14 hodin. Šel jsem na tranzitní přepážku Etihad, dostal jsem voucher na jídlo. Ještě mi řekli, že mám přijít znovu večer a že mám nárok na druhé jídlo (večeře). Fakt jsem ho dostal. Prostě se zeptat.

Avatar uživatele pito

Môžem to využiť aj keď letím priamo s Air Serbia? Resp. niečo, čo by som mohol využiť, keď budem letieť s nimi Praha - Belehrad (8 hodín čakanie naviac v noci :/ ) - Berlín - NYC? Vďaka za prípadné rady.

Avatar uživatele Ajus

Se Singapore Airlines se dostávájí na letišti Changi v Singapore taky vouchery :) http://www.singaporeair.com/en_UK/promotions/transit-promotion/

Děkuji, doplněno ;)

No nevím, nevím, původně jsem chtěla upozornit právě na Vouchery od Singapore Airlines, ale v podmínkách stoji, že se to týká pasažérů z následujících zemí- Australia, China (Mainland), Denmark, France, India, Indonesia, Italy, Netherlands, New Zealand, Russia, South Africa, Spain, Switzerland, Turkey and United Kingdom.

Rok zpět na tiskovce byl tento benefit zmiňován i pro lety z Prahy (s ČSA do Frankfurtu a pak Singapore Airl.). Takže u této společnosti nebude problém.