2. Afrika
  3. Svatý Tomáš a Princův ostrov
  4. Jak jsem korumpoval, aby mě pustili do letadla - Svatý Tomáš a Princův ostrov

Jak jsem korumpoval, aby mě pustili do letadla - Svatý Tomáš a Princův ostrov

Svatý Tomáš a Princův ostrov vede žebříčky nejméně navštěvovaných zemí planety. Je to škoda, snad i moje vyprávění a fotky ukáží proč. Toto je první část z výpravy o našem výletě do ostrovní země.
Cestopis z výpravy „Svatý Tomáš a Princův ostrov“ z roku 2021 napsal Jan Vidim

Zážitky pro tebe sepsal Jan Vidim

12. 10. 2021, poslední aktualizace 2021-11-25T23:04:25+01:00

Jan Vidim a procestoval 40 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 3 cestopisy .

Avatar uživatele dupy
dupy

To jídlo za 10 vypadá jak cassava leaves, ale obyčejně to bývá polité palmovým olejem, takže spíš mastné jak suché.

Jan Vidim

Je to možný, ale polite olejem to určitě nebylo nebo ne v takovém množství, abych si to pamatoval. V té zelené směsi byly taky kusy kuřecího.

Je skvělý, že jste zavítali na překrásný ostrov Svatého Tomáše. Jsem zvědav, proč by bylo lepší mít tam o 3 dny méně, tedy 11 dní?!

Oněch 11 dní jsem tam strávil v roce 2018 a rád bych i nějaký ten týden přidal. Tenkrát jsem se ani na Princův ostrov vydat nechtěl z důvodu nedostatku času, také kvůli vyšší ceně vnitrostátní letenky a pochybám o občas troskotajícím časově náročném trajektu. Tím pádem alespoň poznání Princova ostrova zůstává do budoucna.

Tenkrát spolucestující odpadl ještě před odletem, tak jsem to ve vlastní režii pojal jako objetí téměř celého ostrova, tedy zajet do Porto Alegre a dojít na pláž Jalé. A z druhé strany jsme zajeli s novými portugalskými přáteli za Santa Catarinu do Ponta Furada.

Bylo to úžasné i dobrodružné částečně místní dopravou. Ve vzpomínkách zůstanou koloniální hlavní město São Tomé, São João dos Angolares, Ilhéu das Rolas, Lagoa Azul, i skvělá Roça Monte Forte a výlet k vodopádu Nazaré. Taky se tam během dne rozpršelo, takže si asi dokážu přestavit váš nesnadný výstup na Pico de São Tomé (2024 m). Jeden německý kámoš se tam s průvodcem také vypravil a nejen od něj jsem slyšel to varování před fatálním ušknutím od černé kobry. Je dobré, že jste na ní zřejmě nenatrefili.

Z vnitrozemí jsme na jednodenním výletu dojeli do Botanické zahrady a také na Monte Café. Bohužel na túru k Roça Bombaim už tenkrát nedošlo. Kromě přírodních krás to mělo i kulturní podtext, a to cesta v době Carnavalu, shlédnutí open-air divadelní tragédie Tchiloli nebo návštěva portugalského prezidenta Marcela, což odnášelo i folklorní ukázky na hlavním náměstí.

Myslím si, že na ostrově São Tomé lze stále co objevovat, a to třeba i týdny ... hlavně pomalu (leve-leve) ...

Jan Vidim

Já sám osobně nemám moc rád flákání se a dlouhé posedávání po barech. A přece jenom je nám 22, takže na krmení holubů bude čas. Některé dny nám přišli takové vyprázdněné, že kdybychom chtěli mohli jsme některé výlety sloučit (např. Rolas s Jalé a Cao Grande), takhle jsme měli na vše čas a tak jsme se trochu poflakovali - konkrétnější budu v druhém díle...

Ono hodně záleží na koho na ostrově narazíš. Umíš-li komunikovat portugalsky dokážu si představit, že povídáním s místními strávíš každý den hodiny. (Jsou hrozně zvědaví, kdo jseš a odkud a jestli se ti u nich líbí) Když ale portugalštině nevládneš musíš potkat někoho komunikativnějšího (aby uměl aspoň španělsky nebo dobře rukama nohama). V tom si myslím byl náš "problém".

My také všude jezdili autem (ve třech to ani není drahé) to nám o proti tobě mohlo ušetřit také dost času.

Na pláž Jalé jsme jeli autem a ne pěšky, v tom budou ty rozdíly... Fakt jsme byli všude a mít další den navíc nevím kam bychom jeli. (možná znovu do džungle) :)

Trajekt co jsem se ptal je hodně nespolehlivý. Má jezdit asi jednou za týden, ale taky nemusí, a cenová úspora není, tak významná aby se to vyplatilo risknout (místní říkali, že trajekt stojí 900 dober a jede asi 10 hodin) letenka 2 500 dober někdy i 80 EUR - je to hrozně moc, ale na 100 % to za ty prachy stojí - Princův ostrov je skvělý

My zas zažili prezidentské volby - o nich v dalším díle - karneval to nebyl, ale sranda a zažitek určitě jo.

Leve-leve nás několikrát drobně vypeklo, ale pak jsme radši s ničím nepočítali dokud to nebylo

Barneyho víkendové (ú)lety: Tenerife
Barney1987 2022-05-18T00:09:09+02:00 9 komentářů
Španělsko 2022

48hodin na Tenerife. Předmluva:Rozhodl jsem se sepsat seriál cestopisů s názvem " Bárneyho víkendové (ú)lety".  Jak tyto výlety a tento nápad vznikl?... Vlastně úplně náhodou. Jako bežný smrtelník a zaměstnanec, mám…

Polární trek dalekým Laponskem, aneb prvně na běžkách
Jan Pešek 2022-05-17T19:58:36+02:00 0 komentářů
Švédsko 2022

Je to marný, je to marný, je to marný. Funím ve sněhu daleko za polárním kruhem ve Švédsku poblíž Norska a není cesty zpět. Nebo možná je, ale zase to bude do cíle přede mnou asi kratší. Vlastně ani…

Aprílový Cyprus a Paphos
Kopapiesku 2022-05-13T21:55:16+02:00 0 komentářů
Kypr 2022

Pohodové a maximálne odpočinkové štyri dni na takmer letnom Cypre.. Toto nie je žiadny cestopis, skôr iba zápisky z obyčajného výletu. Úprimne, aj som dosť rozmýšľal, či vôbec má zmysel dávať to sem medzi tie naozaj parádne a skutočné cestopisy. Ale hovorím si, že…

„Easy-peasy“ velikonoční Milán
Avatar uživatele Jan Chrastina
Jan Chrastina 2022-05-13T10:13:50+02:00 4 komentáře
Itálie 2022

V „easy-peasy“ cestách pokračujeme a vydáváme se do italského Milána, hlavního města oblasti Lombardie. Do druhého největšího italského města se vydáváme s WizzAir, v termínu 15. – 19. 4. 2022. Z…