Letiště Paříž Charles de Gaulle

Paris Charles de Gaulle Airport
2 osoby
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti

CDG (IATA)
LFPG (ICAO)
Francie
Čas na letišti: 16:48 (+0 h)

Letiště Charlese de Gaullea je druhé největší letiště v Evropě. Kromě hlavního letiště pro pařížskou aglomeraci ho lze pohodlně využít i pro dopravu do všech koutů Francie díky vysokorychlostním vlakům TGV, které mají stanici přímo na letišti (u terminálů 2). CDG je také hojně využíváno pro transfery do celého světa, leč je nechvalně proslulé svými komplikovanými přestupy a častými ztrátami zavazadel. Je však pravda, že v poslední době se v tomto ohledu mění k lepšímu.

Na CDG sídlí Air France a jednu ze svých největších základen zde má i easyJet.

 


Letenky

Z Prahy létají na letiště CDG hned čtyři letecké společnosti: ČSA, Air France, easyJet a Vueling. Nejlevnější ceny mají dlouhodobě první tři jmenované aerolinky a pohybují se v rozmezí od 2.500 do 4.500 Kč. Poměrně často se objevují různé akce a cena může klesnout i k 1.500 Kč.

V letní sezoně se na toto letiště dá dostat i dvěma přímými lety týdně z Ostravy, kde se cena pohybuje okolo 6.000 Kč.

Vyhledat letenky


Přestup

Letiště se skládá ze tří terminálů: 1,2,3. Terminál 2 se navíc skládá ze sedmi samostatných budov označených A–G.

Protože je letiště Charlese de Gaullea velké, je vhodné pro jistotu počítat s větší časovou rezervou na přestup. Ideálně alespoň 50 minut v rámci jednoho terminálu a alespoň 90 minut při přestupech mezi terminály.

Většina přestupů je realizována právě v rámci budov terminálu 2, který probíhá buď označenými letištním autobusy, které jezdí zdarma po tranzitní zóně a není tak nutné chodit ven, nebo pěšky, pokud máme dostatek času. Pěší trasy jsou vyznačené.

Všechny tři terminály spojuje letištní automatický vláček „CDG VAL“, který je zdarma a jezdí každé 4 minuty.


Doprava z/na letiště

Do Paříže

Nejlevněji se do centra dostanete autobusy dopravního podniku za 6 €. Kupte si tři jízdenky po 2 € a všechny najednou označte v autobusu.

  • č. 350 k nádraží Gare de l’Est (75–90 minut),
  • č. 351 ke stanici metra Nation ve východní části Paříže (90–100 minut),

Nejrychleji vás do Paříže dopraví příměstská železnice „RER“ za 9,75 €:

  • linka B vás dopraví na nádraží Gare du Nord nebo ke katedrále Notre Dame. Do centra jede asi 35 min. Nezastavuje u terminálu 3,
  • pozor při cestách na letiště! Na CDG jezdí pouze každý druhý spoj, zbylé se oddělují od trasy a jedou do jiné destinace.

K dispozici jsou dvě přímé autobusové linky „Le Bus Direct“ linky 2 a 4, které jezdí přímo do centra Paříže. Zastavují u terminálů 1 a 2, jízdní doba se pohybuje mezi 60–90 minutami a jízdenka stojí 15 €.

Poslední možností spojení s centrální Paříží je autobusová linka „RoissyBus“, který jezdí od stanice metra Ópera a na letišti zastavuje u všech terminálů. Jízdenka stojí 11 €.

V noci mezi 1:00 a 5:00 jezdí k nádraží Gare de l’Est dvojice autobusových linek Noctilien N140 a N143. Obě jezdí jednou za hodinu a jízdné činí 8 €.

Na letiště Orly

Při některých přestupech nebude stačit jen změna terminálu, ale bude nutné změnit dokonce letiště. K tomu vám poslouží přímá autobusová linka „Le Bus Direct“ číslo 3. Jízdné stojí 18 € a cesta trvá asi hodinu a čtvrt. Je lepší počítat s větší časovou rezervou kvůli častému hustému provozu. Pro přestup mezi CDG a Orly se obecně doporučují alespoň 3,5 hodiny.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Disneylandu

Z letiště jezdí i přímá autobusová linka „Magical Shuttle“ do pařížského Disneylandu. Odjezdy probíhají od terminálů 1 a 2 zhruba každou hodinu. Na místo se dostanete za tři čtvrtě hodiny až hodinu a zaplatíme 20 €.


Služby na letišti

Wi-fi zde funguje dobře a je neomezená. K dispozici jsou dobíjecí boxy na telefony.

Úschovna zavazadel je k dispozici v hlavním atriu terminálu 2 před hotelem Sheraton. Provozní doba je 6:30–21:30 a zavazadlo.


Levné letenky do Francie? Nastav si hlídače