Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

Bezpečnost na Antigua a Barbudě

Jaká hrozí na Antigua a Barbudě zdravotní rizika? Je zde bezpečno a kde jsou místa s největší kriminalitou?

Zobrazit dostupná ubytování - Antigua

Zdraví  

Před odletem si nezapomeňte uzavřít kvalitní cestovní pojištění a rozhodně nesázejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění či dokonce pojistku k platební kartě.

Antigua a Barbuda neskýtá výrazná zdravotní rizika. Celý Karibik je místem výskytu horečky dengue, na níž doposud neexistuje žádný účinný protilék, doporučuje se proto důsledné využívání repelentů a moskytiér (v hotelech jsou samozřejmostí). Velká ohniska horečky dengue se však na Antigue neobjevují příliš často a pro plánování dovolené tak toto riziko nepředstavuje závažný problém.

Zdravotním rizikem je vysoká intenzita slunečního svitu, zvlášť pro turisty z Evropy či Kanady, kteří na ni nejsou zvyklí. Důsledně používejte opalovací krém, jste-li náchylní ke spálení.

Povinná očkování

Antigua a Barbuda vyžaduje povinné očkování proti žluté zimnici, cestujete-li ze zemí, kde se tato nemoc vyskytuje. To platí například při cestách z většiny zemí Jižní Ameriky.

Na Antiguu jinak žádné speciální očkování není potřeba.

Rizika při koupání v moři

Koupání ve vodách v okolí Antigua a Barbudy je velmi bezpečné. Díky uzavřeným zátokám se zde obvykle nevyskytují velké vlny. Výjimkou může být období od srpna do listopadu, kdy se moře vzdouvá více kvůli tropickým bouřím a hurikánům.

Ve zdejších moři se nevyskytují žádná zvlášť nebezpečná stvoření. Například útok žraloka na člověka ve vodách Antigua a Barbudy nebyl dosud nikdy zaznamenán.

Je voda z kohoutku pitná?

Vodu z kohoutku doporučujeme používat jedině na čištění zubů nebo převařenou na zalití kávy, čaje.  

Doporučujeme koupit barel 5 l pitné vody v ceně 20 XCD ve kterémkoliv obchodě s potravinami.

Nebezpečná zvířata

Ačkoliv džungle jihozápadní Antiguy či husté porosty při pobřeží na severu můžou evokovat pocit spousty nebezpečných tvorů, opak je pravdou. Na Antigue se žádní životu nebezpeční živočichové nevyskytují.

Narazit můžete na škorpiona nebo některé druhy pavouků, které můžou kousnout, pro člověka však není kontakt s nimi nebezpečný.

Z hadů zde žije pouze extrémně vzácný endemický druh Antiguan racer, který je však neškodný a není jedovatý.

Na venkově i ve městech se občas vyskytují toulaví psi, cizích lidí si však ve většině případů vůbec nevšímají. Vzteklina se na ostrovech nevyskytuje.

Kriminalita  

Antigua a Barbuda je bezpečná země. Pokud jde o závažnou kriminalitu jako jsou vraždy, znásilnění, únosy či loupeže, Antigua a Barbuda patří mezi nejbezpečnější země na světě. Tyto zločiny se zde vyskytují naprosto zřídka a když už, obvykle se jedná o trestné činy v rámci domácností nebo mezi turisty navzájem.

Pozor si tak musíte dát jako ve kterékoliv jiné zemi světa hlavně na kapesní krádeže, a to zejména na tržištích v St. John's.

Na ostrovech nejsou žádná místa, kam by nebyl turistům doporučen vstup z důvodu nebezpečnosti.

Míra obecné kriminality je zde nejnižší ze všech zemí celé Karibské oblasti.

Riziko katastrof  

Existuje zde riziko hurikánů a tropických bouří, které mohou vážně ovlivnit chod života na ostrově i na několik dnů, ve výjimečných případech i na mnoho týdnů.

Hurikány se vyskytnou v průměru 1x do roka. V některých letech se objeví třeba 3, jsou však dlouhá období, kdy na Antiguu nedorazí hurikán vůbec žádný.

Hurikánová sezona probíhá od srpna do konce října.

Zemětřesení ani jiné závažné přírodní katastrofy se zde vyskytují jen zřídka a ve formách, které nejsou nijak nebezpečné.

Důležité kontakty 

Mezinárodní telefonní předvolba Antigua a Barbudy je +1-268.

V nouzových situacích volejte na tato čísla (není potřeba vytáčet národní předvolbu):

  • 911 - policie
  • 999 - univerzální nouzové číslo (police + záchranná služba + hasiči)

Na Antigua a Barbudě působí jen minimum zahraničních diplomatických misí. Velvyslanectví zde mají například Velká Británie, Čína, Dominikánská republika, Venezuela nebo Kuba.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.