Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

Kultura a lidé na Antigua a Barbudě

Jak snadno se na Antigua a Barbuda domluvíte? Jací jsou místní obyvatelé a kdy jsou na Antigue zavřené obchody?

Zobrazit dostupná ubytování - Antigua

Historie v kostce 

Tuto zemi objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus a stal se prvním bělochem, jehož domorodci Arawakové viděli. Ostrov si postupně přivlastňovali Španělé, posléze Britové, chvíli Francouzi, ale nakonec připadlo území Velké Británii.

V roce 1764 na jihu pobřeží vznikl vojenský přístav English Harbour, který je momentálně nejluxusnější destinací ostrova Antigua. Původní obyvatelé dali ostrovu jméno Wadadli, v překladu domov. S tímto názvem se setkáváme i dodnes, a to na etiketě místního piva, které také zobrazuje mapku ostrova.

V roce 1961 získala Antigua a Barbuda rozsáhlou vnitřní autonomii a 1. ledna 1981 se Antigua a Barbuda stala nezávislým státem.

 

Jazyk  

Úředním jazykem je angličtina, ale místní obyvatelé mluví svým vlastním dialektem (broken english) známým i na Jamajce.

Minislovníček: 

 • Well wa guan? – Jak se máš? 
 • Ma lub – Uvidíme se 
 • Mek arwe mek one move na? – Zajdeme někam?

Každopádně zde úplně bez problémů pochodíte i s běžnou angličtinou. Místní vědí, že jejich angličtina je pro turisty nesrozumitelná, a tak při komunikaci výrazně zpomalí a klidně vám vše ochotně 3x zopakují.

Lidé

Většinu obyvatel Antiguy a Barbudy tvoří potomci afrických otroků, černoši tak tvoří přes 95% obyvatelstva. Na stálo zde žije jen asi 1% bělochů, převážně Britů a Kanaďanů.

Antigua a Barbuda má celkem necelých 100 000 obyvatel, což z ní činí 14. nejmenší stát světa podle počtu obyvatel. Přes 95 000 lidí žije na ostrově Antigua a jen necelé 2 000 na ostrově Barbuda.

Antiguané jsou milí lidé. Mezi sebou se sice rádi hádají, ale jde spíš o společenské řeči než skutečné hádky. Občas bývají trochu hlasití, ale k turistům jsou velmi přívětiví a nápomocní. Ne však otravní. Pokud se sami nezeptáte, spíš si vás nevšímají, maximálně ve vnitrozemských vesničkách na vás zamávají a pozdraví vás.

Vyhledat nejlepší ubytování na pláži

Dokonce ani na plážích či u turistických atrakcí se nesetkáte s dotěrným nabízením zboží a služeb. Prodejce se jednou zeptá a pokud dáte najevo, že nemáte zájem, v klidu odejde.

Jako turista na Antigua a Barbudě určitě nebudete budit pozornost. Turismus je hlavní zdroj příjmů a ostrov je turistů plný, zejména Američanů, Kanaďanů a Britů.

Náboženství

Přes 77% místních obyvatel vyznává křesťanství, které se však dělí na mnoho plus minus rovnoměrných skupin. Největší tvoří Anglikáni, Adventisté sedmého dne, Pentekostalisté, Moravští bratři a křesťané.

Zbytek tvoří minoritní skupinky snad všech známých náboženství.

Antiguané sice do kostela pravidelně chodí, ale víru na venek nijak zvlášť neprožívají a moc neovlivňuje běžný život.

Svátky  

Svátky na Antigue nemají na turisty příliš velký vliv. O svátcích jsou zavřené úřady, ale běžné služby jako obchody, restaurace, autopůjčovny, nabídky turistických aktivit nebo autobusy jsou v normálním provozu.

Antigua a Barbuda má celkem 11 svátků, během nichž je volno:

 • Nový rok – 1.1.
 • Velký pátek – pohyblivé datum (Velikonoce)
 • Velikonoční pondělí – pohyblivé datum
 • Svátek práce – 1.5.
 • Svatodušní pondělí – pohyblivé datum
 • Karnevalové pondělí – první pondělí v srpnu
 • Karnevalové úterý – druhé úterý v srpnu
 • Den nezávislosti – 1.11.
 • Den prvního premiéra nezávislé Antiguy V. C. Birda – 9.12.
 • Vánoce – 25.12.
 • Druhý svátek vánoční (Boxing Day) – 26.12.

Kultura  

Na Den nezávislosti 1. listopadu se konají celý týden potravinářské veletrhy, sportovní soutěže, taneční festivaly, umělecké a řemeslné exhibice. K této příležitosti se lidé oblékají v národních barvách a pochodují slavnostním průvodem. Očekávejte také úřední budovy, podniky, vládní budovy vyzdobené tradičními národními barvami – černou, rudou, bílou, modrou a žlutou.

Velké oslavy probíhají během karnevalu první srpnový týden.

Turismus  

Ekonomika země je založena výhradně na turismu, a proto se místní obyvatelé snaží cestovatelům zajistit plně funkční služby, zejména organizované výlety (na lodi kolem ostrova, návštěva deštných pralesů) či půjčení auta nebo čtyřkolky.  

Cestovatelé si vybírají tuto lokalitu pro nádherné panoramatické pláže a jako třešnička na dortu je fakt, že pod průzračnou hladinou azurového moře spí vraky starých lodí pro dobrodruhy, kteří chtějí objevovat podmořský svět.

Zobrazit ceny hotelů - Antigua

Služby tady možná nejsou tak vyspělé jako v Evropě či Severní Americe (zejména doprava a kvalita silnic je tragická), ale pro dovolenou bohatě stačí.

Supermarkety tu fungují v St. John's, English Harbour a Jolly Harbour, ve všech vesničkách si však na každém rohu nakoupíte alespoň základní zásoby v minimarketech.

Restaurace jsou opět jen v největších obcích, ale všude jinde se bez problémů budete stravovat v místních stáncích a pouličních improvizovaných fast-foodech.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.