Historie v kostce 

Tuto zemi objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus a stal se prvním bělochem, jehož domorodci Arawakové viděli. Ostrov si postupně přivlastňovali Španělé, posléze Britové, chvíli Francouzi, ale nakonec připadlo území Velké Británii. V roce 1764 na jihu pobřeží vznikl vojenský přístav English Harbour, který je momentálně nejluxusnější destinací ostrova Antigua. Původní obyvatelé dali ostrovu jméno Wadadli, v překladu domov. S tímto názvem se setkáváme i dodnes, a to na etiketě místního piva, které také zobrazuje mapku ostrova.

 

Lidé 

Většinu obyvatel Antiguy a Barbudy tvoří potomci afrických otroků. Jsou to hodní a citliví lidé, co se týče ochoty, ale díky historii bychom se měli chovat slušně. Pokud se bavíme o službách, zde musí člověk mít ostré lokty a nepovolit, protože přirážka pro turisty je minimálně 50 % v porovnání s lokálními cenami. Co zaručeně sníží vaše náklady, je obyčejná věta: „I am staying at locals friend“, dají vám cenu jako místnímu. 

Svátky  

Svátky na Antigue jsou porovnatelné s Českou republikou (Nový Rok, Vánoce). Na Velikonoční pondělí můžete spatřit oblohu plnou draků, tradiční záležitost ostrova. Svátek práce vychází na 1. května, kdy všechny politické strany organizují rauty po celém ostrově a když si vezmeme, že zde najdeme 365 pláží, je to honosná událost 

Kultura  

Na Den nezávislosti 1. listopadu se konají celý týden potravinářské veletrhy, sportovní soutěže, taneční festivaly, umělecké a řemeslné exhibice. K této příležitosti se lidé oblékají v národních barvách a pochodují slavnostním průvodem. Očekávejte také úřední budovy, podniky, vládní budovy vyzdobené tradičními národními barvami. 

Jazyk  

Úředním jazykem je angličtina, ale místní obyvatelé mluví svým vlastním dialektem (broken english) známým i na Jamajce, protože odtud pochází všechna hudba, kterou tady uslyšíte. 

Minislovníček: 

  • Well wa guan? – Jak se máš? 
  • Ma lub – Uvidíme se 
  • Mek arwe mek one move na? – Zajdeme někam? 

Turismus  

Ekonomika země je založena výhradně na turismu, a proto se místní obyvatelé snaží cestovatelům zajistit plně funkční služby, zejména organizované výlety (na lodi kolem ostrova, návštěva deštných pralesů) či půjčení auta nebo čtyřkolky.  

Cestovatelé si vybírají tuto lokalitu pro nádherné panoramatické pláže a jako třešnička na dortu je fakt, že pod průzračnou hladinou azurového moře spí vraky starých lodí pro dobrodruhy, kteří chtějí objevovat podmořský svět. 

Geografie 

Antigua a Barbuda leží v Malých Antilách, sestává se ze tří ostrovů, z nichž největší je Antigua. Dále asi 50 km severně najdeme Barbudu a směrem na západ neobydlenou Renondu. Pobřeží Antigui tvoří velké množství zálivů a zátok, které tvoří neobyčejně krásné pláže s bílým pískem. 

Celkově lze konstatovat, že ostrov je majoritně rovinatý s výjimkou jihozápadu, kde se nachází kopcovité území. Nejvyšším vrcholem je Boggy Peak (402 m n. m.). Barbuda je rovinatá s nejvyšším bodem 45 m n. m., korálového původu, s nádherným růžovým pískem (na podzim). Ostrov Barbuda je skutečným rájem pro cestovatele, kteří preferují klid a odpočinek také pro ornitology, které potěší endemity v rozsáhlé laguně Codrington Lagoon. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu