Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

Počasí na Antigua a Barbudě a kdy sem jet

Počasí na Antigua a Barbudě

Antigua a Barbuda leží v Karibské oblasti, tedy v tropickém klimatu, kde se střídá období dešťů s obdobím sucha. I během suchých měsíců však často sprchne, avšak obvykle jen na pár minut denně, takže pohodovou dovolenou tyto deště nijak zvlášť neovlivní.

Teploty jsou celoročně letní a rozdíly mezi zimou a létem jsou jen minimální. Rozptyl průměrných denních teplot v rámci roku je mezi 28 °C a 31 °C. Extrémní horka s teplotami přes 35 °C se objevují jen zřídka, stejně tak chladnějších dní s teplotou pod 25 °C je jen pár do roka.

Hledejte hotely s mimosezónní slevou

Období sucha panuje mezi prosincem a dubnem, období hurikánů a největších dešťů mezi srpnem a polovinou října.

Jaké jsou nejlepší měsíce pro návštěvu?

Stále počasí s nejméně srážkami a nejvíce příjemnými teplotami mezi 26 a 28 °C panuje od prosince do dubna. V tomto období sprchne v průměru jednou denně, většinou večer nebo v noci. Déšť umí být velmi prudký a spustit se bez předchozího varování. Trvá však většinou 2 až 10 minut.

Navíc jen zřídka prší po celém ostrově, ale jen v úzkých ohraničených pásech.

Kdy je na Antigua a Barbudě období dešťů?

Nejsilnější deště přicházejí začátkem srpna a vlhké období končí na konci listopadu. V těchto měsících může pršet až několikrát denně, ale obvykle se stále jedná jen o krátké silné bouřky s trváním do 30 minut.

Celodenní zatažená obloha je rozhodně častější než v zimě, ale i tak se objevuje poměrně málo: v průměru 2-3x do měsíce.

Hrozí na Antigua a Barbudě hurikány?

Ano, souostroví leží v hurikánovém pásmu.

Období hurikánů hrozí od srpna do listopadu, statisticky nejvíce hurikánů se objeví v září a říjnu. V průměru hurikán Antiguu a Barbudu zasáhne 1x za rok a jen velmi obtížně se dá předpovědět na dobu delší než týden dopředu.

Jsou roky, kdy ostrovy nezasáhne žádný hurikán, naopak jsou roky, kde se objeví klidně 3 hurikány.

Kromě hurikánů v tomto období hrozí i silné tropické bouře, které sice nenapáchají takové škody, ale dovolenou můžou ovlivnit až na 3 dny v kuse.

Rezervujte auto na letišti Antigua

Počasí a teploty během roku

Takto vypadá konkrétně počasí na Antigua a Barbudě v jednotlivých měsících během roku.

Počasí v lednu

Lednové počasí je pro návštěvu ostrovů velmi vhodné. Teploty se pohybují okolo 28 °C, sprchne v průměru jednou za 2 dny, ale jen formou velmi krátkých přeháněk.

Málokdy je úplně jasná obloha, panuje většinou skoro jasno nebo polojasno, což je velmi příjemné pro pobyt venku a na plážích.

Voda v moři má kolem 26 °C.

Počasí v únoru

Únor je statisticky nejméně deštivý měsíc v roce. Prší jen každý 3. den, obvykle maximálně na 5 až 10 minut v nočních hodinách. Průměrné teploty se drží na 28 °C, zatímco voda v moři je nejchladnější z celého roku a klesá na hodnoty kolem 24 °C.

Po většinu dne panuje skoro jasné počasí s pár fotogenickými oblaky.

Počasí v březnu

I březen patří k nejsušším měsícům v roce s největším počtem slunečných hodin. Teploty mírně stoupají až na 29 °C a mraků bývá na obloze velmi málo.

V kombinaci s většinově klidným a teplým mořem (26 °C) tak v březnu panují jedny z nejlepších podmínek na šnorchlování z celého roku.

Počasí v dubnu

Duben se dá stále zařadit mezi měsíce hlavní sezony. Srážky jsou na podobné úrovni jako v zimě, prší možná o trochu intenzivněji, ale stále sprchne vždy na 10 minut zhruba každý 2. a 3. den.

Mírně stoupá vlhkost vzduchu, což v kombinaci s teplotami okolo 29 °C činí méně příjemné podmínky pro pobyt venku než v zimě, ale stále je počasí víceméně pohodové ideální ke koupání a šnorchlování.

Počasí v květnu

V květnu začíná vedlejší sezona a přechodné období mezi suchem a vlhkem. Teploty stoupají na průměrných 30 °C a i když prší pořád víceméně stejně málo jako v zimě, na obloze jsou častěji mračna a vlhkost vzduchu stoupá.

Teplota moře se drží na 26 °C, takže voda příjemně ochladí.

Obecně je i květen vcelku vhodný měsíc k návštěvě. Dusné počasí vynahradí nižší ceny ubytování a půjčoven aut než jsou v zimě.

Počasí v červnu

Červen se považuje za poslední vhodný měsíc k turistice před obdobím vlhka.

Počasí je velmi podobné jako v květnu s teplotami okolo 30 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Moře se však stále nestíhá přehřát na podobné teploty, a tak voda o 26 °C příjemně ochladí.

Srážkově je červen spíš podprůměrný měsíc a z většinově polojasné oblohy tak zaprší jen na krátkou dobu večer nebo v noci.

Počasí v červenci

Červencové počasí začíná být nepříjemně dusné. Teploty stoupají na 31 °C a vlhkost vzduchu výrazně stoupá.

Po obloze se honí bouřková mračna a i když ani zdaleka neprší každý den, v průměru 4-5x do měsíce se může objevit silná tropická bouřka, zejména ve večerních hodinách.

Voda v moři je ale stále chladnější než vzduch a teplota okolo 25 °C tak příjemně osvěží.

Počasí v srpnu

Během srpna začíná sezona hurikánů. Denní teploty dosahují 31 °C a vlhkost vzduchu je velmi vysoká, což způsobuje dusné podnebí a tvorbu častých odpoledních a večerních bouřek.

Stále zataženo je však málokdy a bouřky tak střídá polojasná obloha.

Hurikán se v srpnu objeví v průměru 1x za 3 roky.

Počasí v září

Září je nejteplejší měsíc v roce s největším rizikem výskytu hurikánů, které se objeví v průměru 1x za rok.

Teplota stoupá až na 32 °C, vlhkost vzduchu je vysoká a pobyt venku tudíž vůbec není příjemný. Moc neosvěží ani voda v moři, která dosahuje teploty až 29 °C.

Počasí v říjnu

Ani říjen nepatří mezi nejlepší měsíce k cestování po Antigua a Barbudě. Vysoké teploty (kolem 31 °C) a vlhkost vzduchu pobytu venku nepřejí. Silná odpolední bouřka se objeví klidně každý 2. den a i během října trvá riziko hurikánů.

Voda v moři má zhruba 28 °C.

Počasí v listopadu

Listopad je poslední měsíc období dešťů a zvýšeného rizika hurikánů.

Teploty zvolna klesnou na hodnoty mezi 29 a 30 °C, vlhkost vzduchu je však stále vysoká a pobyt venku tak není úplně příjemný.

Prší často formou silných odpoledních bouřek, které můžou trvat i několik desítek minut. Hurikány se vyskytují v průměru méně často než v září nebo říjnu, ale riziko stále trvá.

Počasí v prosinci

Během prosince se počasí dramaticky mění. Vlhkost vzduchu se snižuje stejně jako teploty, které běžně dosahují hodnot 28 °C.

Přeháněk oproti listopadu výrazně ubývá, přesto se však prudký liják spustí v průměru každý druhý den. Délka deště se však pohybuje maximálně do 30 minut.

Moře je prohřáté na 27 °C.

Tabulka teplot během roku

Antigua a Barbuda - Teploty se v rámci země neliší

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
jasno
28 °C
26 °C
únor
jasno
28 °C
24 °C
březen
jasno
28 °C
26 °C
duben
polojasno
29 °C
26 °C
květen
polojasno
30 °C
26 °C
červen
jasno
30 °C
26 °C
červenec
polojasno
30 °C
25 °C
srpen
přeháňky
31 °C
28 °C
září
přeháňky
31 °C
29 °C
říjen
přeháňky
30 °C
29 °C
listopad
přeháňky
29 °C
28 °C
prosinec
jasno
28 °C
27 °C

Kdy jet na Antiguu a Barbudu

Nejlepší dobou pro návštěvu Antiguy jsou prosinec až březen, kdy panuje období sucha.

Teploty se pohybují kolem 28 °C, srážky se objevují relativně často, ale jejich trvání se počítá maximálně na jednotky minut denně, a ovzduší doplňuje příjemný vítr. V zimním období navíc na Antigua a Barbudě prší hlavně v pozdních večerních nebo nočních hodinách, takže vás déšť prakticky nijak neovlivní.

Vyhledat nejlepší ubytování na pláži

Na ostrovy se však dá cestovat celoročně. Od dubna do června prší stále ještě velmi krátce a spíš večer, zvyšuje se však vlhkost vzduchu i teploty, takže celkové počasí je dusné.

Nejméně vhodné období je od srpna do listopadu, kdy se často vyskytují silné bouřky a v průměru 1x za rok hrozí i hurikán. V mezičase však panuje polojasná obloha a taktéž ceny služeb jsou v tomto období výrazně nižší.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 25. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.