Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

Doprava na Antigua a Barbudě

Cestování po Antigue je diametrálně odlišné od cestování po výrazně řidčeji osídlené Barbudě. Zatímco na Antigue fungují všechny významné nadnárodní autopůjčovny i základní síť autobusů, na Barbudě není nic z toho a dopravu budete vždy zajišťovat přes místní soukromníky.

Autem – ostrov Antigua

Antiguu rozhodně doporučujeme procestovat autem. Jedině tak se dostanete ke všem plážím a nebudete závislí na autobusech, které nemají žádné jízdní řády. Prakticky celé východní a velká část severního pobřeží Antiguy je dostupná výhradně autem.

Rezervujte auto na letišti Antigua

Půjčovny fungují přímo na letišti v St. John's.

Kolik stojí půjčení auta na Antigua a Barbudě? Jaká je kvalita silnic? Jaké zde platí předpisy a jak načerpat benzín u pumpy? Čtěte detailní kapitolu Půjčení auta na Antigua a Barbudě.

Taxi – ostrov Antigua

Taxíky jsou na Antigue velmi rozšířený způsob dopravy, a to i mimo hlavní město. Ostatně taxi je jediný možný způsob dopravy na mnoho pláží, pokud si nechcete nebo nemůžete půjčit auto.

Většina taxíků jsou větší auta nebo i velké dodávky. Všechny oficiální taxíky mají speciální žluté poznávací značky s černými písmeny "TX" a číslicemi.

Taxametry na Antigue neexistují, nicméně existují vládou stanovené maximální ceny na trasách mezi konkrétními místy. Platit se dá vždy americkými i východokaribskými dolary a platí se pouze v hotovosti.

Ceny se počítají za auto pro maximálně 4 osoby. Cena je tak stejná, cestujete 1 nebo 4 osoby. Uvádíme příklady cen (aktuální k roku 2024):

 • St. John's – Jolly Harbour: 20 USD / 54 XCD
 • St. John's – English Harbour (a okolní pláže): 25 USD / 67 XCD
 • St. John's – Long Bay: 27 USD / 72 XCD
 • St. John's – Dickenson Bay: 13 USD / 35 XCD
 • English Harbour – Half Moon Bay: 15 USD / 40 XCD
 • English Harbour – Galleon Beach: 7 USD / 18 XCD
 • English Harbour – Jolly Harbour: 25 USD / 67 XCD

Ceny z letiště a hlavního přístavu v St. John's (Deep Water Harbour) jsou vždy cca o 2 až 4 USD vyšší.

Půlhodina čekání vyjde na 5 USD / 12 XCD.

Míříte-li na taxíkem na pláž, je dobré se s taxikářem domluvit na přesném času návratu a snížení ceny za čekání.

Autobusy – ostrov Antigua

Na Antigue funguje poměrně rozsáhlá síť autobusových linek. Přesněji řečeno naprostou většinou spojů operují menší dodávky a minivany, s klasickými velkými autobusy se zde ve veřejné dopravě opravdu nesetkáte.

Antigua - 10 nejlevnějších hotelů na booking.com

Všechny linky vyjíždějí ze St. John's, kde jsou k tomu určená 2 autobusová nádraží:

 • West Bus Station – Jolly Harbour, English Harbour, Falmouth, Nelson's Dockyard, All Saints, Old Road, Dickenson Bay a další (obecně celé západní a jižní pobřeží + střed ostrova)
 • East Bus Station – Willikies, Bethesda, Freetown, letiště (obecně severovýchodní pobřeží)

Mapy linek, orientační ceny a další praktické informace poskytne soukromý, ale spolehlivý web busstopanu.com.

Jak často jezdí autobusy?

Autobusové linky na Antigue nemají žádný jízdní řád. Ze St. John's vyjíždějí v momentě, kdy se dodávka naplní. Na frekventovaných linkách se minivan rozjede opravdu až v momentu, kdy se zaplní poslední místečko.

Při cestě zpět do St. John's autobusy z opačných konečných jezdí podle toho, v jakém intervalu přijely ze St. John's. 

Na nejvíce frekventovaných linkách jezdí autobusy přes den (cca mezi 7:00 a 19:00) zhruba jednou za 5 až 15 minut, méně frekventované linky nabídnou 1 až 2 spoje za hodinu.

Frekvence se výrazně snižuje po setmění a zhruba mezi 19:30 a 23:00 jezdí jen 1, maximálně 2 spoje za hodinu.

Nejfrekventovanější linky jsou tyto:

 • Linka 17 ze St. John's do English Harbour
 • Linky 20 a 22 ze St. John's do Jolly Harbour (trasa 22 pokračuje dál do Old Road, linka 20 končí v Jolly Harbour)

Kolik stojí jízdenky a jak se platí?

Jízdné je relativně levné a pevně stanovené vládním dopravním úřadem. Speciální příplatek (zhruba 1,75násobek denních cen) se platí za jízdu v noci mezi 22:00 a 5:00.

Příklady cen:

 • St. John's – English Harbour: 3,75 XCD
 • St. John's – Jolly Harbour: 2,75 XCD
 • St. John's – Dickenson Bay: 2,25 XD
 • St. John's – Willikies: 3,25 XCD
 • St. John's – Airport Road: 2,25 XCD
 • St. John's – Darkwood Beach: 3 XCD

Jízdné se platí pouze v hotovosti a jen ve východokaribských dolarech.

Platí se vždy řidiči autobusu. Při cestě ze St. John's řidič vybírá jízdné ještě před cestou, kdy sám obejde všechny pasažéry, zaplatíte podle destinace, do které míříte.

Naopak při cestě do St. John's zaplatíte až po výstupu, kdy je opět dobré řidiči připomenout, odkud jedete. Řidič vrací zpět, pokud platíte v rozumné hodnotě.

Kde autobusy zastavují?

Autobusy oficiálně zastavují na zastávkách označených jednoduchou červeno-bílou tabulkou s nápisem "No parking - Bus Stop". Velmi často ale autobus funguje spíš jako sdílený taxík, který jede po pevně dané trase. To znamená, že si na autobus můžete mávnout i kdekoliv mimo vyznačenou zastávku.

Budete-li chtít vystoupit, stačí směrem k řidiči nahlas zakřičet "Bus Stop" a on zastaví na nejbližším vhodném místě.

Jak poznat veřejný autobus?

Všechny dodávky jsou označeny číslem linky, po které jedou. Označení je snadno přehlédnutelné, protože se jedná jen o malou kulatou nálepku s číslem na pravé straně čelního skla.

Veřejný autobus od soukromé dodávky nebo taxíku poznáte snadno i bez čísla linky. Všechny autobusy mají totiž žluté poznávací značky s černým nápisem "BUS" a číslicemi.

Na jaké pláže se dostanete autobusem?

Jste na Antigue bez auta? Ubytujte se v hlavním městě St. John's a podívejte se, na jaké pláže se lze snadno dostat autobusem.

Nejlépe dostupné jsou pláže na jihozápadním pobřeží, na které vás ze Západního autobusového nádraží doveze linka 22 (cca 2-3x za hodinu).

Výrazně frekventovanější spojení jezdí z West Bus Station k Jolly Beach, kam kromě linky 22 jezdí ještě linka 20 (obvykle 5-6 spojení za hodinu). Zastávka však není přímo u pláže, ale jen na křižovatce u hlavní silnice a k pláži je tak potřeba dojít pěšky ještě asi 1 km.

Velmi často se ze St. John's dostanete také do English Harbour na jihu, odkud se dá pěšky po 1 km pohodlně dojít ke krásné Pigeon Point Beach nebo Windward Beach. Linka 17 spojující tyto města jezdí přes den zhruba každých 10 minut.

Poslední dobře dostupnou pláží autobusem je Dickenson Bay na severozápadě, kam se dostanete ze Západního autobusového nádraží v průměru 2-3x za hodinu linkou 50.

Spojení Antigua – Barbuda

Antigua a Barbudu tvoří dva hlavní ostrovy. Výrazně menší Barbuda je od Antiguy vzdálená 55 km a dostat se na ní lze letecky i pravidelnými trajekty.

Zobrazit dostupná ubytování - Barbuda

Trajekty na Barbudu

Veřejné trajekty zajišťují dvě společnosti. Plavba vždy trvá asi 1 hodinu a 30 minut. Online rezervace je momentálně možná pouze u společnosti Barbuda Express.

Barbuda Express vyplouvá 1x denně po celý týden. Od pondělí do soboty se pluje ráno ze St. John's, v neděli až v poledne. Zpět z Barbudy se pluje v pondělí ráno v 9:00, ostatní dny až v 15:45. Aktuální jízdní řád najdete na webu barbudaexpress.com/schedule.

Jednosměrná jízdenka stojí 55 USD / 150 XCD, zpáteční vyjde na 100 USD / 270 XCD. Kupte si na oficiálním webu jízdenku online.

Barbuda Express rovněž nabízí organizovaný celodenní výlet s průvodcem, který v sobě zahrnuje program na Barbudě i zpáteční jízdenku. Celkem zaplatíte 174 USD a detailní informace naleznete na barbudaexpress.com/tours-charters.

Island Escape Ferry pluje 3x týdně vždy v pondělí, středu a pátek ráno z Antiguy a odpoledne z Barbudy. Jízdní řád a další informace najdete na webu islandescapeferry.com.

Jednosměrné jízdné činí 50 USD / 135 XCD, zpáteční pak 90 USD / 240 XCD.

Přístaviště na ostrově Antigua najdete v hlavním přístavu v St. John's, kde je vyčleněné speciální malé molo s pokladnou. Z mola vyplouvají momentálně obě společnosti. Island Escape Ferry dříve operovali z doku na severu Antiguy, ale nyní se přesunuli právě do hlavního přístavu.

Přístav na Barbudě se nachází na jižním pobřeží zhruba 6 km od jediného města Codrington.

Trajekty jsou vhodnější dopravní prostředek, chcete-li na Barbudě navštívit Pink Sand Beach, která se nachází přímo u přístaviště.

Letecky na Barbudu

Rychlejší a frekventovanější spojení zajišťuje lokální aerolinka BMN Airways s malými vrtulovými letadélky pro 8 lidí.

Letový řád zahrnuje minimálně 1 let za den mimo sezonu, v hlavní zimní sezoně pak 2 až 3 lety denně.

Let trvá 20 minut. Odlétá se ze starého terminálu mezinárodního V. C. Bird ANU. Na Barbudě se pak letiště nachází přímo v centru obce Codrington.

Letenka stojí 81 USD jednosměrně, zpáteční je pak prostým dvojnásobkem. Ceny se v průběhu času nemění a jsou stejné při koupi půl roku před odletem i 2 dny před odletem. Přesto však doporučujeme včasnou rezervaci (ideálně aspoň měsíc) kvůli obsazenosti. Letadla jsou malá a často se stane, že let bude vyprodaný.

Online koupi letenek provede na webu aerolinky booknow.antigua-flights.com.

Doprava na Barbudě

Cestování po ostrově Barbuda je diametrálně odlišné od Antiguy. Nefunguje zde žádná oficiální veřejná doprava a nepůsobí tu ani běžné konvenční autopůjčovny.

Na Barbudě si však auto nebo třeba kolo půjčit můžete, je však potřeba se vždy objednat telefonicky. Na e-mailovou komunikaci nikdo neodpovídá a rezervační online formuláře nikdy nefungují.

Seznam kontaktů najdete na turistickém webu ostrova barbudaful.net/visiting. V případě půjčení auta je potřeba volat minimálně s předstihem 1 až 2 měsíců.

Na ostrově nefungují ani oficiální taxíky. Jako taxi může posloužit jakékoliv jedoucí vozidlo, které si můžete zkusit stopnout. Obecně však nedoporučujeme vyrazit na Barbudu na vlastní pěst bez předem zajištěné dopravy.

Cestování autem je bezproblémové. Provoz zde je opravdu velmi řídký a existuje tu prakticky jen jediná zpevněná silnice (s velkými výmoly) spojující přístaviště na jižním pobřeží s městem Codrington. Autem pak můžete dojet i na fotogenické východní pobřeží k Foot Bay Cave.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.