Antigua a Barbuda

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Diamant mezi karibskými zeměmi

Antigua je krásné místo neomezených možností se spoustou úžasných pláží na každý den v roce. Z Antiguy se dostanete za pár chvil hned na několik ostrovů, například na Barbudu, kde pocítíte ráj na zemi, můžete se nechat unášet kouzlem růžového písku z lastur či objevovat stovky vraků pod hladinou moře. Je to jako sen, protože absolutně nevnímáte čas a točí se vám z té krásy hlava. 

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Shirley Heights

Na nejjižnějším cípu Antiguy je nejkrásnější a dechberoucí vyhlídka, která je součástí vojenského komplexu Shirley Heights. V neděli je možné zúčastnit se barbecue party s živou hudbou a s nezapomenutelným výhledem na English Harbour.

Zavřít
Ikona pinu

Devil's Bridge

Je mystická přírodní skalní brána ve východní části Antiguy. Příjemné vodní tříště hnané z vln Atlantického oceánu vás neminou.

Zavřít
Ikona pinu

Antigua Canopy Tour

Zážitkový výlet po stopách Tarzana na území deštného pralesa, kde se budete pohybovat po lávkách korun stromů. Vše se odehrává pod odborným dozorem.

Zavřít
Ikona pinu

Nelson's Dockyard

Loděnice nesoucí jméno admirála Nelsona patří do národního parku, jehož součástí je i historická pevnost.

Zavřít
Ikona pinu

St. John's

V hlavním městě najdete anglikánskou katedrálu situovanou na kopci. Odsud se můžete vydat přímo do centra dění, projdete malými obchůdky se suvenýry a na konci cesty narazíte na nábřeží poseté typickými dřevěnými a kamennými domky.

Zavřít
Ikona pinu

Runaway Bay

Klidná zátoka s bílým pískem. Runaway Beach se nachází na západním pobřeží Antiguy a nabízí skalnatý Corbinson Point, a to na severním konci. Tato pláž je ideální na procházku u západu slunce. K dispozici na pláži je také snack bar. Bohužel, veřejné záchodky nejsou k dispozici.

Zavřít
Ikona pinu

Dickenson Bay

Tady to žije ve dne i v noci. Dickenson Bay je místo, kam jít, pro ty, kteří si přejí plný komfort služeb a možností beach resortu. Ochlaďte se v jasné, tyrkysové vodě a se západem slunce se projděte po klávesách pláže a nechte se unášet jamajskou hudbou.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 28 °C 28 °C 29 °C 29 °C 30 °C 30 °C 31 °C 31 °C 31 °C 31 °C 28 °C 28 °C
Hlavní sezóna

Počasí

Počasí na Antigue přeje celoročním návštěvám díky tropickému klimatu s přívětivými teplotami vzduchu. 

Kdy vyrazit

Nejlepší dobou pro návštěvu Antiguy jsou prosinec až březen. Teploty se pohybují kolem 30 °C, skoro bez srážek, a ovzduší doplňuje příjemný vítr. Pro milovníky pálícího slunce a nekonečných večírků a karnevalů doporučujeme vyjet v letních měsících

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Tuto zemi objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus a stal se prvním bělochem, jehož domorodci Arawakové viděli. Ostrov si postupně přivlastňovali Španělé, posléze Britové, chvíli Francouzi, ale nakonec připadlo území Velké Británii. V roce 1764 na jihu pobřeží vznikl vojenský přístav English Harbour, který je momentálně nejluxusnější destinací ostrova Antigua. Původní obyvatelé…

Jak ušetříš

Východokaribský dolar (XCD)/americký dolar (US) Pro východokaribský dolar se používají mince v hodnotě 10 centů, 25 centů, 1 dolar a bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.  [imageFill 8814] Směnárny a platba kartou   Směnárna se nachází na letišti, ale stačí mít u sebe americké dolary, které rozměníte v obchodech (v supermarketech bývá uvedena částka v XCD, pozor na to!).  Pokud chcete…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Antiguu  Česko – Antigua – letecky z Prahy do Frankfurtu (cca 1 hod), z Frankfurtu do Antiguy (cca 10 hod). Na letišti už čekají připravené taxíky. Pokud zrovna nebudou k dispozici, stačí se zeptat security guys, kteří vám rádi taxík zavolají. Průměrná cena letenky z Prahy na Antiguu se pohybuje kolem 22.000 Kč, v akcích, především společnosti Condor, cena může klesnout i pod 15.000 Kč. Jak se nejlépe dopravovat Antigua …

Co ochutnáš

Místní kuchyně  Antigua nabízí jídlo na mezinárodní úrovni, zejména sushi, mořské plody, skopové či kozí maso, ale také smažená jídla jsou zde velmi oblíbená. Stravovat se můžete buď v restauracích, nebo si domluvit soukromou večeři na pláži (Na Jolly Beach dokonce obchází turisty sám kuchař).  Ochutnejte všechno, místní suroviny jako maso, zelenina a ovoce jsou čerstvé. Mezi masité speciality patří kozí maso či…

Jaké výlety podnikneš

Nejrozšířenějšími sporty provozovanými na ostrovech jsou potápění, šnorchlování, pěší turistika, vodní lyžování. Zajímavý zážitek, a to game fishing – rybolovecké „naháňky“ na mečouny nebo obří tuňáky, můžete zkusit v Jolly Harbour, stejně tak můžete vyzkoušet či získat základní kurz v potápění (firma Jolly Dive – přímo na pláži Jolly Beach za zhruba 125 USD/kurz. Výborné místo pro šnorchlování je…

Na co si dej pozor

Zdraví   Riziko horečky dengue – Na horečku dengue doposud neexistuje žádný účinný protilék, doporučuje se proto důsledné využívání repelentů a moskytiér (v hotelech jsou samozřejmostí).  Vodu z kohoutku doporučujeme používat jedině na čištění zubů nebo převařenou na zalití kávy, čaje.   Doporučujeme koupit barel 20 l pitné vody v ceně 20 EC.  Kriminalita   Je zde velmi nízké…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum   Česká republika (stejně jako všechny ostatní státy EU) je vyňata z vízové povinnosti, pokud pobyt nepřesáhne 6 měsíců.  Další dokumenty   Při příletu je předložen formulář, kde se vyplňují následující informace:  Jméno a příjmení  Datum příletu a zpátečního letu, názvy měst pro mezipřistání  Adresa a kontakt na ubytování  Délka pobytu  Za jakým účelem navštěvujeme zemi  Potvrzujeme,…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Tuto zemi objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus a stal se prvním bělochem, jehož domorodci Arawakové viděli. Ostrov si postupně přivlastňovali Španělé, posléze Britové, chvíli Francouzi, ale nakonec připadlo území Velké Británii. V roce 1764 na jihu pobřeží vznikl vojenský přístav English Harbour, který je momentálně nejluxusnější destinací ostrova Antigua. Původní obyvatelé dali ostrovu jméno Wadadli, v překladu domov. S tímto názvem se setkáváme i dodnes, a to na etiketě místního piva, které také zobrazuje mapku ostrova.

Kostel Antigua

Lidé

Většinu obyvatel Antiguy a Barbudy tvoří potomci afrických otroků. Jsou to hodní a citliví lidé, co se týče ochoty, ale díky historii bychom se měli chovat slušně. Pokud se bavíme o službách, zde musí člověk mít ostré lokty a nepovolit, protože přirážka pro turisty je minimálně 50 % v porovnání s lokálními cenami. Co zaručeně sníží vaše náklady, je obyčejná věta: „I am staying at locals friend“, dají vám cenu jako místnímu.

Svátky

Svátky na Antigue jsou porovnatelné s Českou republikou (Nový Rok, Vánoce). Na Velikonoční pondělí můžete spatřit oblohu plnou draků, tradiční záležitost ostrova. Svátek práce vychází na 1. května, kdy všechny politické strany organizují rauty po celém ostrově a když si vezmeme, že zde najdeme 365 pláží, je to honosná událost

Kultura

Na Den nezávislosti 1. listopadu se konají celý týden potravinářské veletrhy, sportovní soutěže, taneční festivaly, umělecké a řemeslné exhibice. K této příležitosti se lidé oblékají v národních barvách a pochodují slavnostním průvodem. Očekávejte také úřední budovy, podniky, vládní budovy vyzdobené tradičními národními barvami.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, ale místní obyvatelé mluví svým vlastním dialektem (broken english) známým i na Jamajce, protože odtud pochází všechna hudba, kterou tady uslyšíte.

Minislovníček:

 • Well wa guan? – Jak se máš?
 • Ma lub – Uvidíme se
 • Mek arwe mek one move na? – Zajdeme někam?

Turismus

Ekonomika země je založena výhradně na turismu, a proto se místní obyvatelé snaží cestovatelům zajistit plně funkční služby, zejména organizované výlety (na lodi kolem ostrova, návštěva deštných pralesů) či půjčení auta nebo čtyřkolky.

Cestovatelé si vybírají tuto lokalitu pro nádherné panoramatické pláže a jako třešnička na dortu je fakt, že pod průzračnou hladinou azurového moře spí vraky starých lodí pro dobrodruhy, kteří chtějí objevovat podmořský svět.

Geografie

Antigua a Barbuda leží v Malých Antilách, sestává se ze tří ostrovů, z nichž největší je Antigua. Dále asi 50 km severně najdeme Barbudu a směrem na západ neobydlenou Renondu. Pobřeží Antigui tvoří velké množství zálivů a zátok, které tvoří neobyčejně krásné pláže s bílým pískem.

Celkově lze konstatovat, že ostrov je majoritně rovinatý s výjimkou jihozápadu, kde se nachází kopcovité území. Nejvyšším vrcholem je Boggy Peak (402 m n. m.). Barbuda je rovinatá s nejvyšším bodem 45 m n. m., korálového původu, s nádherným růžovým pískem (na podzim). Ostrov Barbuda je skutečným rájem pro cestovatele, kteří preferují klid a odpočinek také pro ornitology, které potěší endemity v rozsáhlé laguně Codrington Lagoon.

Zavřít

Jak ušetříš

Východokaribský dolar (XCD)/americký dolar (US)

Pro východokaribský dolar se používají mince v hodnotě 10 centů, 25 centů, 1 dolar a bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Východokaribský dolar

Směnárny a platba kartou

Směnárna se nachází na letišti, ale stačí mít u sebe americké dolary, které rozměníte v obchodech (v supermarketech bývá uvedena částka v XCD, pozor na to!).

Pokud chcete ušetřit, nakupujte v místních malých supermarketech (Canton, China supermarket). Platba kartou je přijatelná v supermarketech a v dražších restauracích, hotelech. Bankomaty se nachází v hlavním městě St. John či Jolly Harbour, jsou označeny známou zkratkou ATM. Akceptovány jsou karty typu MasterCard, Visa, bankomaty fungují pomaleji, tak se toho nelekněte.

Kolik co stojí

Protože ekonomika žije zejména z turismu, je tu draho. Ceny v supermarketech ovlivnit nelze, naopak v místních restauracích ano. Například v Jolly Harbour – Restaurace Jose. Zde nemají ani uvedené ceny, ale od místních lidí víme, že například kuřecí s přílohou stojí 15 XCD a vepřové 17 XCD – velká porce. Platí se u pokladny vedle v krámku. Pokud se zeptáte, kolik jídlo stálo, budou se snažit vám naúčtovat například 20 USD, proto doporučujeme u pokladny jen takovou ujišťovací otázku: „Fifteen EC, ah right?!“ Samozřejmě v luxusní oblasti jako je English Harbour jsou ceny většinou pevně dané. Naše rada je vždycky se ptát otázkou: „What is the price for locals?“

Příklady cen:

 • Pivo – točené jen v Jolly Harbour – cca 8 XCD, osobně preferujeme 3 piva za 10 XCD (značka Waddadli po celém ostrově)
 • 5l barel s vodou – 20 XCD
 • Čínská polévka – 1,5 XCD
 • Vajíčka – 1,25 XCD /kus
 • Jídlo v restauraci – různé od 15 XCD – 100 XCD, záleží na destinaci a vyjednávacích schopnostech
 • Lístek na autobus – 2,5 XCD (cca 10 km)
 • Taxi – 26 XCD (cca 5 km)
 • Ubytování v hotelu – od 200 XCD–8.000 XCD

Spropitné a smlouvání

V restauracích, kde jsou uvedeny ceny na jídelním lístku, někdy ještě připočítávají 10 % servis poplatek a někdy také vládní daň, která může dosahovat až 15 %, proto je lepší se stravovat buď ze zásob, či navštěvovat opravdu menší restaurace, kde se můžete už při vstupu ptát na ceny a smlouvat, kolik dáte za váš oblíbený hamburger s hranolky.

Jak ušetřit

Na dopravě po ostrově – nejlevnější a nejzajímavější je stopování – lidé jsou opravdu milí a komunikativní. Popřípadě se lze dopravovat autobusem.

Na stravě – nakupovat v lokálních obchodech.

Na ubytování – na ostrově je několik obyvatelů nabízejících službu couchsurfing (daná osoba nabízí ubytování zdarma). Dozvíte se mnoho užitečných informací, jako například kolik zaplatit v restauraci, tipy na výlety v okolí, zábavu. Výhodou je, že skoro každý obyvatel ostrova vlastní auto, takže vás klidně vezme na objížďku kolem ostrova a ušetříte tak za půjčení + pojištění + zakoupení místního řidičského průkazu. Nevýhodou může být fakt, že ne každý couchsurfista může nabídnout pokoj, takže se tato varianta spíše hodí pro jednotlivce, maximálně pro dva cestovatele.

Další variantou je booking.com – zde doporučujeme najít si nejlevnější hotel a kontaktovat přímo osobu z daného hotelu a cenu nasmlouvat s majitelem (ušetříte tak na provizi, kterou stejně musí hotel zaplatit serveru booking.com).

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Antiguu

Česko – Antigua – letecky z Prahy do Frankfurtu (cca 1 hod), z Frankfurtu do Antiguy (cca 10 hod). Na letišti už čekají připravené taxíky. Pokud zrovna nebudou k dispozici, stačí se zeptat security guys, kteří vám rádi taxík zavolají. Průměrná cena letenky z Prahy na Antiguu se pohybuje kolem 22.000 Kč, v akcích, především společnosti Condor, cena může klesnout i pod 15.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Antigua – Jak už bylo zmiňováno výše, doporučujeme se dopravovat stopem či autobusem. Je to nejlevnější a nejdobrodružnější způsob dopravy. Můžete si zde si zapůjčit auto cca od 50–80 USD/den plus 15 USD/den pojištění. Je však nutno počítat s „děravými“ silnicemi a veselými řidiči. Jezdí se tady vlevo a rozhodně nikdo nedodržuje předpisy. Většina silnic je zpevněná asfaltem, ale není to žádná velká kvalita.

Silnice Antigua

Trajekty

Budete-li se chtít vydat na klidnější ostrov Barbuda, nasedněte v St. John's na trajekt Barbuda Express. Vyplouvá se 5x týdně (obvykle kromě pondělí a středy) v dopoledních hodinách z Antiguy, v odpoledních hodinách z Barbudy. Plavba trvá asi 2 hodiny a za zpáteční lístek zaplatíte 85 USD. Jízdní řády na webu barbudaexpress.com.

Veřejná doprava

Autobusy (minivany) jezdí pod názvem FLOW a na poznávací značce je napsáno BUS. Jezdí po celém ostrově bez jízdního řádu nepřetržitě, jen v neděli je provoz omezen.

Zavřít

Co ochutnáš

Místní kuchyně

Antigua nabízí jídlo na mezinárodní úrovni, zejména sushi, mořské plody, skopové či kozí maso, ale také smažená jídla jsou zde velmi oblíbená. Stravovat se můžete buď v restauracích, nebo si domluvit soukromou večeři na pláži (Na Jolly Beach dokonce obchází turisty sám kuchař).

Ochutnejte všechno, místní suroviny jako maso, zelenina a ovoce jsou čerstvé. Mezi masité speciality patří kozí maso či příloha funghi.

Jehněčí

Jak se stravovat jako místní

Nakupujte suroviny na trzích a sami si uvařte či zajděte do lokálních podniků (Jose restaurant, Alibaba – healthy food).

Bistro Ali baba (název má podle legendy arabské literatury – dobrodružný příběh Alibaby a čtyřiceti loupežníků) nacházející se na Old Parham Road je oblíbeným místem turistů i místních obyvatel. Na stůl se prostírá středovýchodní a mezinárodní kuchyně v podobě chutného, zdravého jídla a velkých porcí. Kupříkladu těstoviny s kuřecím masem a Coca– Cola vyjde na 24 XCD + 10 % za služby.

Po dobrém jídle si můžete odpočinout u vodní dýmky, kterou nachystají a přinesou ke stolu i s náhradními násadci. Vybrat si můžete hned z několika druhů ovocných tabáků. Doporučujeme broskvový, který krásně zavoní a vytvoří příjemnou atmosféru.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jsou proměnlivé v závislosti na místě pobytu a na sezoně. Za snídani zaplatíte minimálně 10 USD, ale částka může dosáhnout i 20 USD. Obědy se pohybují mezi 20–100 USD, podobně je to i s večeří. Opět vše záleží na vašem vyjednávání a komunikaci.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Nejrozšířenějšími sporty provozovanými na ostrovech jsou potápění, šnorchlování, pěší turistika, vodní lyžování. Zajímavý zážitek, a to game fishing – rybolovecké „naháňky“ na mečouny nebo obří tuňáky, můžete zkusit v Jolly Harbour, stejně tak můžete vyzkoušet či získat základní kurz v potápění (firma Jolly Dive – přímo na pláži Jolly Beach za zhruba 125 USD/kurz. Výborné místo pro šnorchlování je také v Urglings, kde je možné si zapůjčit kajaky za 20 USD/3 hodiny a zajet se podívat na krásné korály a pokud se poštěstí, tak uvidíte i malé žraloky.

Co se týče pláží, tak všechny jsou veřejné, a proto můžete procházet hotelovými resorty. Může se ale stát, že místní hlídač hotelu nemá náladu a tak vás pošle jinou cestou. Večerní aktivity, párty, tanec zpěv je nejlepší vyhledávat v English Harbour s nejlepším klubem Abraca-dabra či v Jolly Harbour, kde si můžete i zazpívat na karaoke večírku. Kdo má odvahu, může si zaplavat s rejnoky (Stingray City) ve vesničce Seaton Village za 50 USD/osobu. A kdo se nebojí připlatit, může se vznášet nad ostrovy a užívat si ptačí pohled na vyhlídkovém letu helikoptérou (15–20minutový let, cca za 260 USD/osobu).

*Ceny jsou orientační v závislosti na sezoně.

Pláže Antigua

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Riziko horečky dengue – Na horečku dengue doposud neexistuje žádný účinný protilék, doporučuje se proto důsledné využívání repelentů a moskytiér (v hotelech jsou samozřejmostí).

Vodu z kohoutku doporučujeme používat jedině na čištění zubů nebo převařenou na zalití kávy, čaje.

Doporučujeme koupit barel 20 l pitné vody v ceně 20 EC.

Kriminalita

Je zde velmi nízké riziko kriminality. Místní dokonce nechávají odemčená auta i své domy.

Riziko katastrof

Existuje zde riziko hurikánu v období od června do listopadu.

Poslední zaznamenaný hurikán je z roku 1999.

Internet a elektřina

Většinou se používá 220 V, ale v některých výjimečných případech se můžeme setkat s napětím 110 V/60 Hz.

Je potřeba si pořídit konvertor na US zásuvku. Wi-fi je dostupná v hotelech i v restauracích zdarma.

Důležité kontakty

Telefonní čísla v nouzových situacích: 999, 911 nebo 777.

 • Josef Scharfen
 • Permanent Mission of the Czech Republic to the UN
 • 914 334 0630
 • un.newyork@embassy.mzv.cz
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Česká republika (stejně jako všechny ostatní státy EU) je vyňata z vízové povinnosti, pokud pobyt nepřesáhne 6 měsíců.

Další dokumenty

Při příletu je předložen formulář, kde se vyplňují následující informace:

 • Jméno a příjmení
 • Datum příletu a zpátečního letu, názvy měst pro mezipřistání
 • Adresa a kontakt na ubytování
 • Délka pobytu
 • Za jakým účelem navštěvujeme zemi
 • Potvrzujeme, že nemáme větší hotovost než 10.000 USD

Tento dokument si ponecháme i na zpáteční cestu – doplňuje se telefonní číslo a adresa cestovatele na zadní část formuláře

Očkování

Viz výše podkapitola Zdraví.

Celní předpisy

Je zakázán dovoz kamuflážovaného ošacení, a to i pro osobní potřebu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Antiguu a Barbudu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Antigua a Barbudě.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Antigua a Barbudě s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Antiguu a Barbudu

Akční ceny z Prahy do Střední Ameriky a Karibiku
-38 %

Akce starší 2 týdnů

Letenky z Prahy do jarního Karibiku od 11.350 Kč

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi na Antigua a Barbudě?
Navrhni úpravu