Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

Co dělat na Antigua a Barbudě

Antigua a Barbuda je typickým karibským rájem, kam se cestuje hlavně za sluníčkem a mořem. Aktivity jsou tak spojené zejména s vodou, ve vnitrozemí ostrovů si moc zábavy neužijete.

365 pláží pro každý den v roce

Pláže jsou hlavním lákadlem Antigua a Barbudy. Díky členitému a rozmanitému pobřeží, četným zátokám a fotogenickým zalesněným kopcům patří zdejší pláže mezi vůbec ty nejkrásnější v celém Karibiku.

Vyhledat nejlepší ubytování na pláži

Všechny pláže pokrývá jemný bílý písek, jen místy smíchaný s drobnými oblázky, které však nijak nebrání příjemnému poležení ani chůzi. Karibik u břehů Antiguy je křišťálově čistý a vstup do vody bývá pozvolný a velmi bezpečný.

Jsou všechny pláže veřejné?

Mnoho pláží okupují velké hotelové resorty s vlastními bary, lehátky i uzavřenými branami pro příjezd od pevniny.

Ze zákona jsou však všechny pláže v celé své délce zdarma přístupné všem návštěvníkům. Tedy i části pláží u hotelových resortů můžete bez obav navštívit i v případě, že budete bydlet v úplně jiném hotelu.

Resorty však můžou na svých částech pláží mít zázemí vyčleněné pouze pro hosty, které používat nebudete moct (typicky lehátka či toalety). Také vjezd autem na pláže u hotelových resortů většinou není možný. Zaparkovat musíte před vrátnicí a resortem k pláži projít pěšky.

Jak jsou pláže na Antigua a Barbudě vybavené?

Pláže u hotelových resortů jsou skvěle vybavené pohodlnými lehátky, slunečníky a kompletně zásobenými bary či restauracemi.

Mimo resorty mají pláže spíš přírodní charakter. Většinou však na plážích narazíte na půjčovny lehátek a slunečníků a více či méně improvizovaná občerstvení. Není však dobré se na plážové obchůdky spoléhat, protože zdaleka ne všude něco k snědku zakoupíte. Proto si vždy s sebou vezměte dostatečnou zásobu pití a jídla.

Cena půjčení dvou lehátek a jednoho slunečníku se na většině pláží pohybuje mezi 15 a 20 USD. Vždy lze platit pouze hotovostí, a to jak americkými, tak východokaribskými dolary.

Pláže na Antigue mají výhodu v přírodním stínu od vzrostlých stromů, které najdete skoro všude.

Jaké jsou nejlepší pláže na Antigua a Barbudě?

Země se pyšní 365 plážemi, proto pro snazší orientaci přinášíme přehled těch nejlepších.

Živé pláže s plným vybavením

Nejvíce navštěvované pláže, které lemují stánky se suvenýry, bary a drahé restaurace hledejte pod těmito názvy:

Pláže s nejkrásnějšími západy Slunce

Milujete podvečery u moře, kdy zapadající Slunce postupně přebarvuje písek z bílého na zlatavý a temně rudý? Pak se vypravte na tyto pláže:

Osiřelé přírodní pláže

Pokud preferujete absolutní soukromí a pláže, na nichž spolu s vámi budou už jen jednotky dalších lidí, pak zamiřte ideálně na ostrov Barbuda:

I na samotné Antigue však takové pláže najdete:

Šnorchlování

Antigua a Barbuda patří k místům s nejlépe dostupným šnorchlováním v celém Karibiku. Zejména ostrov Antigua je díky obklopení korálovými útesy a uzavřeným zátokám s klidnými vodami skvělou destinací pro šnorchlování.

Velkou výhodou Antiguy je fakt, že za šnorchlováním není třeba vyrážet lodí na vzdálené korálové útesy, ale stačí se držet při okrajích pláží.

Podmořský život je zde bohatý se stovkami druhy pestrobarevných ryb, v hojném počtu se zde objevují také rejnoci a štěstí můžete mít i na želvy. V Karibské oblasti jsou lepšími destinacemi pro šnorchlování snad jen Curacao, Aruba a Belize.

Kde je nejlepší šnorchlování na Antigue?

Na jaké pláže vyrazit za nejlepšími šnorchlovacími podmínkami? Obecně vyhledávejte uzavřené zátoky s členitými kamenitými okraji, kde vznikají skvělé podmínky pro korálové útesy. Ty jsou pak domovem pro stovky druhů ryb.

1. Galleon Beach (s vrakem lodi)

Méně známé, ale podle nás nejlepší místo na šnorchlování v zemi. Na Galleon Beach se dostanete autem po 10 minutách jízdy z English Harbour a nejlepší místo na šnorchlování je na jejím východním konci podél skalisek.

Galleon Beach je skvělá hlavně díky dobře dostupnému vraku malé lodi, který leží necelých 30 metrů od břehu v nízké hloubce. Pro doplavání k vraku nejsou potřeba ani ploutve.

2. Deep Bay

Dlouhá zátoka na západním pobřeží nabídne několik set metrů dlouhé skalnaté dno podél severního okraje zátoky s množstvím korálových útesů a minimem lidí na pláži.

Deep Bay je trochu stranou od hlavních proudů, ale i sem se dá relativně snadno dostat autem.

3. Stingray City

Chcete-li míst jistotu pozorování rejnoků, se kterými si můžete zaplavit nebo je nakrmit, vypravte se do městečka Willikies na severovýchodě Antiguy. Soukromá společnost zde pořádá krátké výlety lodí do mělké zátoky, která je pro rejnoky, ale i další druhy ryb, rájem.

Šnorchlovací výlet sice stojí 60 USD, ale rozhodně za to stojí.

Rezervujte auto na letišti Antigua

Kde půjčit/koupit šnorchl?

Na Antigue půjčíte nebo koupíte šnorchlovací vybavení na mnoha místech, zejména pak v letoviscích English Harbour, Jolly Harbour nebo u pláže Long Bay. Několik obchodů s vybavením najdete také v centru St. John's.

Půjčení kompletního vybavení (brýle, šnorchl a ploutve) vyjde zhruba na 15 USD na den. Koupě pak cca na 160 USD.

Půjčte si mořský kajak

Díky členitému pobřeží, klidným vodám a mnoha méně známým odlehlým místům na šnorchlování je půjčení mořského kajaku jednou z nejoblíbenějších aktivit na Antigue.

Vypravte se na pohodovou výpravu po vodě tam, kam sami chcete. Na půjčovny mořských kajaků narazíte na každé větší pláži, zejména pak v Jolly Harbour, English Harbour, Seatons a Long Bay.

Půjčení jednoho kajaku pro 2 vychází zhruba na 80 USD za 3 hodiny.

Noční život

Antigua a Barbuda možná není vyhlášenou destinací pro noční radovánky ve světoznámých klubech, přesto si však v English Harbour užijete otevřených barů a restaurací až do pozdních nočních hodin.

Stačí se projít podél hlavní mariny a vybrat si asi z desítky různých podniků.

Výlet na ostrov Barbuda

Chcete-li navštívit klidný a odlehlý ostrůvek Barbuda, avšak po zjištění, že se po něm prakticky nedá pohybovat na vlastní pěst, pokud nemáte od ubytování domluvené půjčení auta, chcete výlet zrušit, nezoufejte.

Lodní společnost Barbuda Express nabízí pohodlné organizované výlety, které v sobě zahrnují dopravu na pravidelné lodní lince Antigua – Barbuda – Antigua a kompletní program na Barbudě.

Ten zahrnuje návštěvu ptačí rezervace Frigate Bird Sanctuary, výlet k jeskyním na Foot Bay Cave na východě Barbudy, rychlou návštěvu jediného městečka Codrington a na závěr cesty koupání na Pink Sand Beach.

Výlet s názvem Whole Experience Tour se pořádá v úterý, pátek, sobotu nebo neděli a celkem trvá necelých 9 hodin. Cena činí 174 USD a dá se objednat online na webu barbudaexpress.com/tours-charters nebo zaplatit v přístavišti (hotově i kartou). K ceně je nutné připočítat poplatek 10 USD za návštěvu ptačí rezervace a 5 USD za návštěvu jeskyní. Tyto poplatky se platí pouze v hotovosti a až na místě.

Organizované výlety

Nechcete si plánovat aktivity na vlastní pěst, ale raději necháváte plánování odborníkům? Pak využijte služeb jedné z mnoha místních agentur, které vše vyřídí za vás a naplánují den plný dobrodružství.

Kde výlety hledat? Přinášíme tipy na nejlepší místní cestovní agentury.

  • Adventure Antigua – hlavně výlety lodí a cesty za šnorchlováním na vzdálenější místa mimo pláže
  • Antigua Nature Tours – rozličná nabídka organizovaných výletů na kajcích, lodích nebo pěších tras ve vnitrozemí
  • Antigua Reef Riders – adrenalinové výlety na rychlých člunech

Celkový seznam všech cestovních agentur najdete na oficiálním turistickém webu Antigua a Barbudy: visitantiguabarbuda.com/tours-activities.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 04. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.