Východokaribský dolar (XCD)/americký dolar (US)

Pro východokaribský dolar se používají mince v hodnotě 10 centů, 25 centů, 1 dolar a bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. 

Směnárny a platba kartou  

Směnárna se nachází na letišti, ale stačí mít u sebe americké dolary, které rozměníte v obchodech (v supermarketech bývá uvedena částka v XCD, pozor na to!). 

Pokud chcete ušetřit, nakupujte v místních malých supermarketech (Canton, China supermarket). Platba kartou je přijatelná v supermarketech a v dražších restauracích, hotelech. Bankomaty se nachází v hlavním městě St. John či Jolly Harbour, jsou označeny známou zkratkou ATM. Akceptovány jsou karty typu MasterCard, Visa, bankomaty fungují pomaleji, tak se toho nelekněte. 

Kolik co stojí  

Protože ekonomika žije zejména z turismu, je tu draho. Ceny v supermarketech ovlivnit nelze, naopak v místních restauracích ano. Například v Jolly Harbour – Restaurace Jose. Zde nemají ani uvedené ceny, ale od místních lidí víme, že například kuřecí s přílohou stojí 15 XCD a vepřové 17 XCD – velká porce. Platí se u pokladny vedle v krámku. Pokud se zeptáte, kolik jídlo stálo, budou se snažit vám naúčtovat například 20 USD, proto doporučujeme u pokladny jen takovou ujišťovací otázku: „Fifteen EC, ah right?!“ Samozřejmě v luxusní oblasti jako je English Harbour jsou ceny většinou pevně dané. Naše rada je vždycky se ptát otázkou: „What is the price for locals?“ 

Příklady cen: 

  • Pivo – točené jen v Jolly Harbour – cca 8 XCD, osobně preferujeme 3 piva za 10 XCD (značka Waddadli po celém ostrově) 
  • 5l barel s vodou – 20 XCD  
  • Čínská polévka – 1,5 XCD 
  • Vajíčka – 1,25 XCD /kus 
  • Jídlo v restauraci – různé od 15 XCD100 XCD, záleží na destinaci a vyjednávacích schopnostech  
  • Lístek na autobus – 2,5 XCD (cca 10 km) 
  • Taxi – 26 XCD (cca 5 km) 
  • Ubytování v hotelu – od 200 XCD8.000 XCD 

Spropitné a smlouvání  

V restauracích, kde jsou uvedeny ceny na jídelním lístku, někdy ještě připočítávají 10 % servis poplatek a někdy také vládní daň, která může dosahovat až 15 %, proto je lepší se stravovat buď ze zásob, či navštěvovat opravdu menší restaurace, kde se můžete už při vstupu ptát na ceny a smlouvat, kolik dáte za váš oblíbený hamburger s hranolky. 

Jak ušetřit  

Na dopravě po ostrově – nejlevnější a nejzajímavější je stopování – lidé jsou opravdu milí a komunikativní. Popřípadě se lze dopravovat autobusem. 

Na stravě – nakupovat v lokálních obchodech. 

Na ubytování – na ostrově je několik obyvatelů nabízejících službu couchsurfing (daná osoba nabízí ubytování zdarma). Dozvíte se mnoho užitečných informací, jako například kolik zaplatit v restauraci, tipy na výlety v okolí, zábavu. Výhodou je, že skoro každý obyvatel ostrova vlastní auto, takže vás klidně vezme na objížďku kolem ostrova a ušetříte tak za půjčení + pojištění + zakoupení místního řidičského průkazu. Nevýhodou může být fakt, že ne každý couchsurfista může nabídnout pokoj, takže se tato varianta spíše hodí pro jednotlivce, maximálně pro dva cestovatele. 

Další variantou je booking.com – zde doporučujeme najít si nejlevnější hotel a kontaktovat přímo osobu z daného hotelu a cenu nasmlouvat s majitelem (ušetříte tak na provizi, kterou stejně musí hotel zaplatit serveru booking.com).  

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu