Průvodce státem
Antigua a Barbuda
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Antigua a Barbudě

Aktuální kurz 1 $ = 8.68 Kč

Východokaribský dolar (XCD)/americký dolar (US)

Pro východokaribský dolar se používají mince v hodnotě 10 centů, 25 centů, 1 dolar a bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. 

Východokaribský dolar

Směnárny a platba kartou  

Směnárna se nachází na letišti, ale stačí mít u sebe americké dolary, které rozměníte v obchodech (v supermarketech bývá uvedena částka v XCD, pozor na to!). 

Pokud chcete ušetřit, nakupujte v místních malých supermarketech (Canton, China supermarket). Platba kartou je přijatelná v supermarketech a v dražších restauracích, hotelech. Bankomaty se nachází v hlavním městě St. John či Jolly Harbour, jsou označeny známou zkratkou ATM. Akceptovány jsou karty typu MasterCard, Visa, bankomaty fungují pomaleji, tak se toho nelekněte. 

Kolik co stojí  

Protože ekonomika žije zejména z turismu, je tu draho. Ceny v supermarketech ovlivnit nelze, naopak v místních restauracích ano. Například v Jolly Harbour – Restaurace Jose. Zde nemají ani uvedené ceny, ale od místních lidí víme, že například kuřecí s přílohou stojí 15 XCD a vepřové 17 XCD – velká porce. Platí se u pokladny vedle v krámku. Pokud se zeptáte, kolik jídlo stálo, budou se snažit vám naúčtovat například 20 USD, proto doporučujeme u pokladny jen takovou ujišťovací otázku: „Fifteen EC, ah right?!“ Samozřejmě v luxusní oblasti jako je English Harbour jsou ceny většinou pevně dané. Naše rada je vždycky se ptát otázkou: „What is the price for locals?“ 

Příklady cen: 

  • Pivo – točené jen v Jolly Harbour – cca 8 XCD, osobně preferujeme 3 piva za 10 XCD (značka Waddadli po celém ostrově) 
  • 5l barel s vodou – 20 XCD  
  • Čínská polévka – 1,5 XCD 
  • Vajíčka – 1,25 XCD /kus 
  • Jídlo v restauraci – různé od 15 XCD100 XCD, záleží na destinaci a vyjednávacích schopnostech  
  • Lístek na autobus – 2,5 XCD (cca 10 km) 
  • Taxi – 26 XCD (cca 5 km) 
  • Ubytování v hotelu – od 200 XCD8.000 XCD 

Spropitné a smlouvání  

V restauracích, kde jsou uvedeny ceny na jídelním lístku, někdy ještě připočítávají 10 % servis poplatek a někdy také vládní daň, která může dosahovat až 15 %, proto je lepší se stravovat buď ze zásob, či navštěvovat opravdu menší restaurace, kde se můžete už při vstupu ptát na ceny a smlouvat, kolik dáte za váš oblíbený hamburger s hranolky. 

Jak ušetřit  

Na dopravě po ostrově – nejlevnější a nejzajímavější je stopování – lidé jsou opravdu milí a komunikativní. Popřípadě se lze dopravovat autobusem. 

Na stravě – nakupovat v lokálních obchodech. 

Na ubytování – na ostrově je několik obyvatelů nabízejících službu couchsurfing (daná osoba nabízí ubytování zdarma). Dozvíte se mnoho užitečných informací, jako například kolik zaplatit v restauraci, tipy na výlety v okolí, zábavu. Výhodou je, že skoro každý obyvatel ostrova vlastní auto, takže vás klidně vezme na objížďku kolem ostrova a ušetříte tak za půjčení + pojištění + zakoupení místního řidičského průkazu. Nevýhodou může být fakt, že ne každý couchsurfista může nabídnout pokoj, takže se tato varianta spíše hodí pro jednotlivce, maximálně pro dva cestovatele. 

Další variantou je booking.com – zde doporučujeme najít si nejlevnější hotel a kontaktovat přímo osobu z daného hotelu a cenu nasmlouvat s majitelem (ušetříte tak na provizi, kterou stejně musí hotel zaplatit serveru booking.com).  

Diamant mezi karibskými zeměmi

Antigua je krásné místo neomezených možností se spoustou úžasných pláží na každý den v roce. Z Antiguy se dostanete za pár chvil hned na několik ostrovů, například na Barbudu, kde pocítíte ráj na zemi, můžete se nechat unášet kouzlem růžového písku z lastur či objevovat stovky vraků pod hladinou moře. Je to jako sen, protože absolutně nevnímáte čas a točí se vám z té krásy hlava. 

Průvodce pro tebe napsal Domini
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Období naší zimy je na Antigue takřka beze srážek.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu