Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

Půjčení auta na Antigua a Barbudě

Všechny krásné pláže i fotogenické kopcovité vnitrozemí si na Antigue pořádně užijete jen s půjčeným autem. Veřejná doprava zde funguje spíš pro místní a navíc stylem "všechny linky vedou do St. John's". Taxíky zase ve finále vychází dráž než půjčení auta.

Antigua a Barbuda má levostranný provoz.

Jak a kdy rezervovat auto na Antigue

Na Antigue působí mnoho velkých nadnárodních autopůjčoven i menší místní pankaribské. Půjčení auta zde probíhá jako v kterékoliv jiné civilizované zemi.

Přesto však má specifikum v podobě nedostatku aut. Rezervujte auto minimálně 2-3 měsíce dopředu, zejména v období prosinec–duben. Jinak se vystavujete riziku, že reálně ani jedna z autopůjčoven nebude mít volné kapacity a vy skončíte zcela bez auta, což bude mít za následek kompletní překopání programu.

Porovnejte ceny a rezervujte auto - Antigua

Konkrétní dobrou zkušenost máme s půjčovnami Hertz, Drive-A-Matic nebo Avis.

Ceny autopůjčoven Antigua

Antigua překvapivě nepatří mezi drahé destinace, pokud jde o půjčení auta. Ceny se sice liší v hlavní a vedlejší sezoně, ale stále se pohybují v celkem rozumných intencích.

  • Týdenní půjčení hlavní sezona (prosinec až březen): od 310 USD za nejmenší auto
  • Týdenní půjčení vedlejší sezona (duben až červen): od 265 USD za nejmenší auto
  • Týdenní půjčení mimo sezonu (červenec až listopad): od 220 USD za nejmenší auto
  • Aktuální ceny půjčoven Antigua

Ceny větších SUV aut jsou až 3násobné oproti nejmenším autům.

Podobně jako jinde ve světě i na Antigue platí, že čím delší bude půjčení auta, tím nižší získáte cenu na den.

Mezinárodní a místní řidičák za 20 USD

Pro půjčení auta na Antigua a Barbudě budete potřebovat národní řidičský průkaz a pokud pocházíte z neanglicky mluvící země, pak i mezinárodní řidičský průkaz, který musíte vozit vždy s sebou.

Navíc je potřeba zaplatit poplatek 20 USD / 50 XCD za dočasný místní řidičský průkaz, který vám formou ručně psaného zeleného papírku vystaví přímo autopůjčovna na místě.

K vystavení místního řidičáku není potřeba fotografie.

Ceny benzínu a čerpací stanice

Benzín je Antigua a Barbudě poměrně drahý, i když z karibských národů ještě patří k těm levnějším.

Používají se zde americké měrné jednotky, takže všechny ceny se uvádí za galon, nikoliv za litr. Platí, že 1 galon = 3,78 litru.

V současné době (rok 2024) stojí 1 galon běžného benzinu (používá se zde výraz "Gasoline") zhruba 13 XCD.

Jak fungují benzinky na Antigua a Barbudě?

Hustota čerpacích stanic na ostrově Antigua je dostatečná a benzínku najdete v každém větším městečku. Na Barbudě pak funguje jedna jediná čerpací stanice na jih od centra Codringtonu.

Všechny benzinky jsou zde s obsluhou, samoobslužné zatím neexistují.

Stačí přijet ke stojanu, otevřít nádržku a obsluze říct, kolik chcete natankovat. Buď v litrech, anebo v maximální peněžní hodnotě, případně prostě stačí říct "full tank please". Platit se dá vždy v amerických i východokaribských dolarech a v naprosté většině případů i kartou. Platíte přímo obsluze, která vám benzín natankovala a vůbec tak nemusíte opouštět auto.

Většina čerpacích stanice je vybavená podobně jako všude jinde: malým obchodem s občerstvením a autodoplňky.

Kvalita a značení silnic

Ostrov Antigua má velmi hustou síť silnic a asfaltových ulic, běžným malým autem se tak dostanete naprosto všude. Neexistují zde dálnice a za žádný úsek silnic se neplatí mýtné.

Výrazně omezující faktor je kvalita silnic, která je naprosto bídná.

Vodorovné značení prakticky neexistuje, stejně jako krajnice, které se rozpadají nebo úplně chybí. Nečekané a často velmi hluboké výmoly vás čekají na každém rohu nehledě na to, jestli zrovna jedete po hlavní silnici nebo té nejzapadlejší uličce. Ostatně... hlavní od vedlejší na první pohled prakticky nelze rozeznat. Kvalita i šířka silnic je všude podobná.

Velmi časté jsou také příčné zpomalovací prahy, které sice kdysi asi byly označeny bílými vodorovnými šipkami, avšak v současnosti jsou spíš neviditelné. Tyto zpomalovací retardéry jsou rozesety po celém ostrově i mimo velká města.

Základem úspěchu je pomalá jízda a předvídání výmolů naprosto všude.

Značky jsou evropského stylu, ale značení je spíš nahodilé a obvykle se jezdí podle zvyku nebo stavu silnic. Velmi bídné je rovněž směrové značení, které nebývá na všech křižovatkách a když už je, šipky na ceduli často vůbec neodpovídají tvaru křižovatky.

Provoz a dopravní předpisy

Na Antigua a Barbudě se jezdí vlevo.

Naopak výhodou řízení na Antigue je ohleduplnost místních řidičů a fakt, že na první pohled poznají cizince v autě. Všechna auta z autopůjčovny mají totiž odlišné poznávací značky: červené R s číslicemi na bílém podkladu.

Místní řidiči sice jezdí trochu divoce, ale jen natolik, aby se na tragických silnicích nezničili auto. Takže rychlé nebezpečné jízdy se obávat nemusíte a ani nervózního předjíždění, pokud pojedete opatrněji než místní.

Porovnejte ceny a rezervujte auto - Antigua

Při předjíždění na vás řidiči obvykle zatroubí, což je zde však normální: jen vás upozorňují, že se rozhodli předjíždět a slušností je zpomalit, případně zajet více ke krajnici.

S rychlostmi si lámat hlavu nemusíte. Stav silnic, jejich klikatost a hustá zástavba prakticky neumožňují překračovat stanovené limity (40 mil za hodinu mimo obec, resp. 20 mil za hodinu v obci). Nebuďte překvapení, že mnoho aut z autopůjčoven má tachometry v kilometrech za hodinu, zatímco značky udávají rychlost v mílích za hodinu. Jak píšeme, je to jedno. S rychlou jízdou zde nepochodíte, protože prostě není možná.

Jediné, co policie kontroluje a důsledně pokutuje, je používání bezpečnostních pásů a porušování limitů alkoholu v krvi, který je stanoven na maximální povolené množství 0,08 %.

Parkování

Parkování na Antigua a Barbudě je radost a bolest zároveň. Velká prostorná parkoviště jsou výjimkou a najdete je vlastně jen v English Harbour a u některých pláží jako je Jolly Beach nebo Ffryes Beach.

U ostatních plážích se parkuje tam, kde je trochu místa, případně podél krajnice. Ve městech pak bývá prostoru k parkování extrémně málo, na druhou stranu vůbec nikoho nevzrušuje, pokud auto prostě necháte stát u kraje ulice.

S výjimkou některých garáží a parkovišť v hlavním městě St. John's je parkování všude zdarma.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.