Pláž Zlaté Písky
Bulharské severní pobřeží

12 míst co vidět na bulharském severním pobřeží

Svatý Konstantin a Helena

Euxinograd

Pokud hledáte letovisko s veškerým zázemím co nejblíž letišti ve Varně, zaměřte svoji pozornost na lázeňské městečko Sveti Konstantin i Elena, česky Svatý Konstantin a Helena. Nachází se 10 km od centra Varny a cca 17 km od letiště a je oblíbené především mezi rodinami s dětmi. Jednak je z větších letovisek nejblíž letišti, jednak patří spíš ke klidnějším, zároveň ale klasické restaurace fungují dlouho do noci (avšak bez hlasité hudby a diskoték) a pyšní se velkou nabídkou zejména větších hotelů.

Sveti Konstantin i Elena je nejstarším bulharským letoviskem, když začalo tehdy ještě pod názvem "Družba" vznikat okolo sirných pramenů v roce 1955. Od moře stoupá do mírného zalesněného svahu a vytváří tak fotogenické prostředí podobě jako sousední Zlaté Písky. Současný název letoviska je odvozen od malého kláštera v centru města.

Pláže

Nejdelší pláž "Slunečný den" měří asi 1 km a táhne se od centra směrem na sever ke Zlatým Pískům. Okolo centra letoviska jsou pak další menší plážičky, všechny obklopené hotelovými komplexy, restauracemi a bary. Na jih (směrem k Varně přes čtvrť Euxinograd s malým zámkem) pak najdete další 4 pláže oddělené vždy kamenitými poloostrůvky, které mají hezčí zalesněné okolí, ale zároveň jsou rovněž plně vybavené.

Na všech plážích najdete půjčovny lehátek a slunečníků (kolem 20 BGN za set 2 lehátek na den), bary, restaurace a nabídky vodních sportů. Všude je jemný bílý písek.

Na pláže kolem centra letoviska a směrem na sever se snadno dostanete pěšky do pár minut, zatímco pláže kolem Euxinogadu jsou z centa Svatého Konstantina dostupné jen autobusy MHD (linka 8).

Hotely a ubytování

Centrum Svatého Konstnatnina a Heleny, stejně jako oblast kolem pláží okupují zejména větší hotely a resorty, zatímco dál od pláží a u Euxinogradu narazíte především na apartmány a menší hotýlky. Díky geografickému charakteru letoviska to k pláži nebude nikdy dále než 300 metrů.

Ceny ve větších hotelech se pro individuální cestovatele pohybují mezi 1 100 a 1 600 Kč v centru města, resp. od 2 000 Kč výš přímo na pláži. Menší apartmány kolem hlavní silnice cca 300 metrů od moře pořídíte za ceny od 700 Kč. Obecně se Sveti Konstantin i Elena řadí mezi dražší bulharská letoviska a často vyjde cenově výhodněji pořídit kompletní zájezd od CK.

Zájezdy

I zájezdy přímo do letoviska Sv. Konstantin patří v rámci Bulharska k těm dražším. V hlavní sezoně pořídíte týden na osobu od cca 12 000 do 17 000 Kč, v naprosté většině případů však s All Inclusive a přímo u pláže. 

Doprava

I pokud se do letoviska vydáte na vlastní pěst, doprava nebude nijak složitá. Do Svatého Konstantinu zajíždí autobusy MHD Varna. Cena jízdenky do Varny činí 3 BGN a platí se řidiči nebo průvodčímu v autobusu. Do centra Varny pojedete cca 20 až 30 minut. Jezdí sem tyto linky:

  • 31a (pozor, opravdu jen 31a, linka 31 do Sv. Konstantinu nejezdí) - zajíždí přímo do centra letoviska a spojuje ho s centrem Varny a hlavním vlakovým nádražím (mapa a jízdní řád),
  • - staví na hlavní silnici, která je však od moře a centra letoviska jen cca 300 metrů, letovisko spojuje s centrem Varny, hlavním vlakovým nádražím, delfináriem a Zlatými Písky (mapa a jízdní řád), 
  • 409 - taktéž staví jen na hlavní silnici, spojuje Sv. Konstantin s centrem Varny, hlavním autobusovým nádražím, letištěm, delfináriem a Zlatými Písky (mapa a jízdní řád).
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.