Zpět na seznam míst co vidět na bulharském severním pobřeží
Hotely Zlaté Písky

Zlaté Písky

Zlaté Písky (bulharsky psané jako Златни пясъци) jsou jedním ze symbolů bulharské letní dovolené. Spolu s letoviskem Slunečné Pobřeží, které je více na jihu (poblíž Burgasu) tvoří dvojici nejznámějších letovisek Bulharska, kam se na dovolenou jezdilo hluboko v časech minulých, vždyť první hotely na Zlatých píscích začaly vyrůstat už na konci 50. let 20. století. Zlaté Písky jsou sice cca 18 km od centra Varny, fakticky jsou ale její součástí vzhledem k kontinuální zástavbě mezi těmito dvěma městy.

Na rozdíl od svého "bratříčka" na jižní riviéře, Slunečného Pobřeží, je okolí Zlatých Písků kopcovité a tím pádem více fotogenické a přírodní. Zlaté Písky se nerozrůstají tak živelně jako jiná střediska zkrátka proto, že nemají kam. I přesto však čekejte klasickou plážovou dovolenou v letovisku plném hotelů nejrůznějšího charakteru, mnohdy trochu kýčovitého vzhledu.

Pláže

To hlavní, proč jet na Zlaté Písky, je místní přes 4 km dlouhá pláž. Jak název letoviska napovídá, pokrývá ji jemný zlatavý písek, který je i přes vysokou návštěvnost vzorně udržován. Pláž i moře jsou na Zlatých Píscích opravdu čisté. Velkou část návštěvníků Zlatých Písků tvoří německá klientela a s tím souvisí i tak nějak automatické udržování pořádku i během dne.

Ceny lehátek a slunečníků

Po celé pláži najdete mnoho půjčoven lehátek a slunečníků, často u restaurací, barů nebo hotelů. Na Zlatých Píscích je poměrně draho a to se promítá i do cen lehátka a slunečníků. Za set dvou lehátek a jednoho slunečníků zaplatíte na den kolem 25 BGN.

Vodní sporty

Podél celé pláže najdete stánky s nabídkami na nejrůznější vodní atrakce a sporty. Ceny mezi nimi se liší jen mírně a v rámci Bulharska patří k těm nejvyšším:

  • Pragliding, vodní lyže: cca 50 BGN
  • Šlapadlo: 10 BGN za 30 minut, 
  • Vodní banán: 10 BGN za osobu

Ubytování a hotely Zlaté Písky

Ačkoliv se Zlaté Písky často berou jako nejdražší letovisko Bulharska, pravdou je spíše opak. Díky opravdu velkému počtu různorodých ubytovacích kapacit si zde přijdou na své všechny druhy cestovatelů. Ubytovat se můžete v levném penzionu s vlastním sociálním zázemím již od cca 600 Kč na noc pro dva v hlavní sezoně. Běžné 3* hotely pořídíte za cenu mezi 900 a 1 200 Kč za noc pro 2 a k dispozici jsou samozřejmě i luxusní resorty a hotelové komplexy s All Inclusive, kde se ceny pohybují mezi 1 500 až 3 500 Kč a v těchto případech vyjde často levněji využít zájezdů s cestovkami viz níže.

Výhodou Zlatých Písků je fakt, že celá soustava měst od Čajky až po samotné Zlaté Písky je relativně úzká, a tak ani z nejvzdálenějšího hotelu to nebude k pláži více než 350 metrů.

Jaké jsou nejlepší hotely na Zlatých Píscích? Podívejte se na naše tipy:

Pokud chcete prohledat všechny hotely a ubytování, porovnejte klasické nabídky i s ubytováním v soukromí:

Zájezdy Zlaté Písky

I když mají Zlaté Písky pověst jednoho z nejdražších letovisek v Bulharsku, ceny zájezdů, které pořádají české cestovní kanceláře, tomu příliš neodpovídají. Mimo jiné i díky velmi široké nabídce seženete i na hlavní sezonu letecké zájezdy na Zlaté Písky i pod 8 000 Kč na týden za osobu se snídaní. All Inclusive pobyty pak začínají zhruba na 10 500 Kč na osobu za týden, v těch nejlepších 4* resortech pak mezi 14 000 a 18 000 Kč.

Doprava na Zlaté Písky

Letovisko je vzdálené 25 km severně od Varny, která bude vždy výchozím bodem pro cestu na Zlaté Písky (více o cestě do Varny najdete v kapitole "Jak na bulharské severní pobřeží" a "Doprava po bulharském severním pobřeží"). 

Mezi Zlatými Písky a Varnou jezdí běžné autobusy varenské MHD. Meziměstská jízdenka na všechny níže uvedené linky stojí 3 BGN a koupíte ji u průvodčího nebo řidiče v autobusu. Cesta z centra Varny na Zlaté Písky autobusem zabere asi 50-60 minut. Na Zlaté Písky se svezete těmito autobusovými linkami:

  • (mapa a jízdní řád) - spojuje hlavní nádraží a centrum Varny s delfináriem, Zlaté Písky projíždí celé a končí až na jejich severním okraji,
  • 409 (mapa a jízdní řád) - spojuje letiště Varna, autobusové nádraží a jižní část Zlatých Písků, resort Čajka.
  • Naviguj: 43.281, 28.044

Další místa na bulharském severním pobřeží

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu