Ostrov Pag
Ostrov Pag

18 míst co vidět na ostrově Pag

Stará Novalja

Pláž

Stará Novalja

V kontrastu s letoviskem Novalja je její 3 km vzdálená část Stará Novalja jedním z nejklidnějších míst na ostrově Pag. Malá osada na březích zátoky Novalja se postupem času rozrostla na dlouhé úzké letovisko s vilkami, které většinou slouží jako prázdninové apartmány. Okolí je lemované voňavými borovicovými lesy a chráněná zátoka krásně klidná bez velkých vln. Voda je zde průzračně čistá a mělká, proto je Stará Novalja velmi oblíbeným místem pro rodiny s dětmi nebo turisty vyhledávající klid a pohodu.

Stará Novalja nabídne dva malé obchůdky s potravinami, několik menších romantických restaurací a barů... Zbytek zázemí najdete ve 3 km vzdáleném letovisku Novalja.

Ubytování

Stará Novalja nabízí jen rodinné apartmány a vily, standardní hotely zde nenajdete. Ubytování je rozeseto podél celého východní pobřeží zálivu v délce přes 3 km v úzkém pásu podél silnice mezi mořem a zvedajícím se částečně zalesněným úbočím. Cenová hladina v hlavní sezoně se pohybuje od 1 200 Kč po 3 000 Kč za noc v apartmánu o průměrné obsazenosti 3 až 4 osoby. Celková cena za osobu tak většinou vyjde hluboko pod 1 000 Kč na noc.

Abyste nemuseli prohledávat všechna ubytování, připravili jsme si pro vás tipy na levné nebo výborně hodnocené apartmány u pláže.

Pláže

Ve Staré Novalji jsou 2 hlavní pláže. Známější a větší z nich je pláž Planjka Trinćel přímo u vjezdu do letoviska směrem od Novalji. Pláž je oceněná Modrou vlajkou kvality a je naprosto ideální pro rodiny s dětmi. Klidné průzračně čisté moře má velmi mělké dno a díky uzavřené zátoce je voda vždy krásně prohřátá. Na břehu si užijete plného zázemí (půjčovny lehátek a slunečníků - cca 30 HRK za kus, půjčovny šlapadel - cca 50 HRK na hodinu), je zde i moderní restaurace a hned u pláže velké parkoviště (placené - 5 HRK na hodinu). Sprchy a převlékárny jsou samozřejmostí.

Ačkoliv většina průvodců tvrdí, že pláž Planjku pokrývá jemný písek, fakt je spíš takový, že jsou to jemnější oblázky. Úzký písečný pruh je však mezi oblázkovou pláží a mořem, takže děti o stavění hradů z písku nepřijdou.

Druhá pláž Jadra leží přesně na opačném konci letoviska až úplně na severu. Jadra je za městem, takže si zde můžete užít nádherné přírodní prostředí s rozeklaným fotogenickým břehem. Ačkoliv samotný břeh je kamenitý, je zde široký pás upravené oblázkové pláže a i vstupy do moře jsou na několika místech upravené pro pohodlnější vstup. Na pláži jsou tři menší bary a zázemí v podobě půjčoven lehátek a sprch. Rozeklané pobřeží dál od pláže pak poskytne naprosté soukromí. U pláže je placené parkoviště (cca 30 HRK na den).

Doprava

Do Staré Novalji se dostanete pouze autem. Z Novalji sem sice zajíždí místní autobusová linka, ale pouze 2x denně (viz jízdní řád). I pohyb po roztahané Staré Novalji je reálný jen autem, zvlášť pokud chcete zkusit i některé pláže v okolí. Parkoviště u pláží jsou placená (cca 5 HRK na hodinu), na hlavní ulici, pokud bude místo, které nepatří některému za apartmánů, lze parkovat zdarma.

Kompletní informace o dopravě na ostrov Pag v kapitole "Jak sem".

Chystáš se na ostrov Pag?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.