Egypt
Egypt

Doprava v Egyptě

Jak do Egypta 

Do Egypta se dostanete samozřejmě letecky, a když budete mít štěstí, tak narazíte na slevu na cestujlevne.com a z Prahy do Káhiry vás to bude stát kolem 5.000 Kč. Klasické ceny však aerolinky nabízí letenky v cenách od 6 do 11.000 korun.

Jak se nejlépe dopravovat 

Doporučujeme využít hromadnou dopravu, především vlaky, které jsou spolehlivé a v rámci možností i čisté, u autobusů je to o štěstí, můžete natrefit na moderní klimatizovaný vůz, stejně jako na rozpadající se drožku. Bezpečnější varianta cestování je rozhodně vlakem, neboť řidiči autobusů mají mnohahodinové směny a často jsou unavení. Kratší vzdálenosti mezi městy obstarávají i minibusy a často volte tuto variantu, protože jsou čistší, klidnější a pohodlnější.

Železnice

Lze zakoupit i první třídu, která je velmi čistá a hlavně klimatizovaná – je dobré si vzít svetr, neboť klimatizaci Egypťané používají všude, nejen ve vlaku, a to naplno. Před revolucí bylo možné využít noční vlaky na delší trasy (např. mezi Káhirou a Luxorem), nyní je to pro turisty zakázáno z bezpečnostních důvodů. Pro turisty jezdí pouze luxusnější spací vlaky, kde se cena vyšplhá až na 2.000 Kč za jednu cestu. Jízdní řády vlaků můžete ověřit na oficiálním webu železnic. Za tuto cenu si však pořídíte na stejnou cestu zpáteční letenku vnitrostátního letu s Egyptair (přímo na jejich webu). 

Autobusy

Další možností jsou samozřejmě autobusy, které jsou stejné jako české průměrné autobusy a jsou vybaveny klimatizací. Lístky na vlak i autobus je nutné koupit vždy předem, alespoň 2 dny. Online prodej nefunguje, takže je třeba dojít na místní nádraží. Na místě těsně před cestou bývají vždy vyprodány. 

V každém městě je vždy stanoviště minibusů, které jezdí mezi městy. Je potřeba se místních zeptat, kde jej najdete, a tam se ptát řidičů, zda někdo jede do vaší destinace. Jakmile se minibus naplní – vyráží, žádný jízdní řád neexistuje. 

Při přemísťování mezi městy autobusem (popřípadě autem, dle vaší odvahy) počítejte s bezpečnostními kontrolami na cestě. Na cestě Káhira – Dahab jich je třeba až 5. Jsou to stanoviště vojáků, kteří občas odstaví autobus, zkontrolují doklady a někdy dělají prohlídky zavazadel (vždy mužů) a požádají o vystoupení z vozidla a otevření zavazadla – je to běžná praxe a vždy spolupracujte a buďte přátelští. Počítejte tak, že se často na cestě zdržíte i o hodinu déle, jen kvůli této kontrole. Nejčastěji se kontrolují doklady a jejich platnost i pravost, dále se hledají drogy apod.

Městská doprava

Po městech pak máte neomezené možnosti dopravy. Nejčastěji taxíkem, který zde stojí stejně jako u nás městský autobus. V Káhiře pak máte možnost využít metro, je levnější a rychlejší v přemisťování po městě než taxi.

Další specialitou je tuktuk (nebo rikša), které najdete spíše v okrajových čtvrtích měst a na malých městech a moc se k nim nedostanete.

Městské autobusy tu nefungují dle jízdního řádu jako u nás, musíte se ptát řidiče, kam a přes co jede, což je složité, neboť většinou nerozumí anglicky. Také zde fungují tzv. minibusy, které však rozhodně nedoporučujeme, protože jde o nejlevnější a nejméně bezpečnou cestu po městě. V Luxoru a Asuánu narazíte na malé koňské povozy, kterým se říká hantour. Určitě doporučujeme tento způsob dopravy vyzkoušet, především pro romantické projížďky.

Půjčení auta 

Půjčení auta naprosto nedoporučujeme. Zvládli byste meziměstské trasy, ale řídit v Káhiře nebo Alexandrii je velmi nebezpečné. V Káhiře jsou neustálé zácpy a ze dvou pruhů místní dokážou udělat pruhů 5. Pro naše vnímání městské dopravy to není vhodný způsob.

Vydáte-li se mimo město, řízení auta nebude takový problém, nicméně provoz je v hlavní oblasti zajímavých cílů okolo řeky Nil hustý i na venkově.

V Egyptě se jezdí vpravo a silnice jsou kvalitní jak ve městech, tak i mezi městy.

Chystáš se do Egypta?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.