Průvodce státem
Egypt
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Egyptě

Aktuální kurz 1 £ = 1.43 Kč

Egyptská libra 

V Egyptě platí egyptská libra, určitě se seznamte s vizuální podobou bankovek (nejmenší je 1 libra) a nenechte se nikde ošidit. Mince existují v nominálních hodnotách od 5 pisatrů po 1 libru.

Egyptská libra

Směnárny a platba kartou

Peníze není problém měnit ve většině bank, popřípadě hned při příletu na letišti (mějte sebou eura nebo americké dolary). Platba kartou je možná v hotelích a bankomaty najdete ve všech větších městech v blízkosti centra. V nákupních centrech můžete platit i kartou, v obchodech na ulicích je to horší a na bazarech platba kartou vůbec není možná.

Kolik co stojí 

V Egyptě je podstatně levněji než u nás. V hostelech se setkáte s cenami od 120 Kč na noc, s čistými pokoji i sociálním zázemím a často dostanete i snídani. Jídlo je mnohem levnější než u nás, pokud se stravujete jako místní. I doprava po městě i mezi města je velmi levná. To, co utratíte u nás za den, vám v Egyptě vystačí i na vstupenky, jízdenky a taxi dohromady. 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné určitě rádi přijmou kdekoli. Často si o ně řeknou na historických památkách, když vám třeba jen ukážou na nějakou malbu nebo když vám pomohou na letišti s kufrem (ne, že by se předem ptali, zda pomoci chcete). V Egyptě je velká chudoba a budete se setkávat s tím, že někdy po vás budou lidé chtít i spropitné (v Egyptě se říká bakšiš) za každou maličkost. Spropitné může být ve výši 3 liber a více, a to dle situace. 

Smlouvání je egyptský národní sport, baví je a vás musí taky. Na bazarech neboli trzích se smlouvá vždy. Často začínají na neuvěřitelných částkách, na něž turisti občas naletí. Vždy navrhněte cenu aspoň o polovinu nižší, než nabídnou. Například tradiční egyptské oblečení galabeya na bazarech stojí kolem 30–60 liber (120–250 Kč), menší sošky seženete od 10 liber (40 Kč) dle materiálu a provedení. Pro ty, kteří nemají rádi smlouvání, doporučujeme zajít do obchodu s pevnými cenami – pořád to na naše poměry bude levné.

Jak ušetřit 

V Egyptě je opravdu levně. Můžeme doporučit například přemisťování se po Káhiře metrem, jízdenka stojí 4 Kč za jednu jízdu a dojedete na místo rozhodně rychleji než taxíkem. Ani taxi není drahé – doporučujeme si přivolat modernější a nechat si zapnout taxametr (nedělají to automaticky, i když to zákon uděluje) – nemají možnost vás ošidit a smlouvat o ceně.

Stravujte se s místními, nejen, že vás často pozvou na rodinnou slavnost plnou skvělého jídla, ale na každém rohu je nejúžasnější občerstvení GAD, kde mají i menu v angličtině a můžete ochutnat místní speciality. Nenechte se vyděsit velmi strohým interiérem, je to spíše podoba fast foodu, ne restaurace. Nebojte se bydlet v hostelech, nezažili jsme žádný špinavý ani žádný se šváby.

Egyptské hostely jsou odlišné od těch našich, většina má na pokoji klimatizaci a pokoje nejsou sdílené, což je obrovská výhoda pro ty, co neradi pokoj obývají s cizími lidmi. Můžete si tak za stejně levnou cenu zamluvit pokoj pro dva. V ceně je většinou snídaně, což je zpravidla egyptský rohlík s fíkovým džemem nebo vajíčka.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel využije variantu denního rozpočtu, která se pohybuje kolem 500 Kč na den a obsahuje ubytování v hostelu se snídaní (150 Kč) – egyptské hostely mívají pokoje i pro dva a jsou pořád stejně levné, nemusíte tak sdílet pokoj s cizími lidmi jako v klasických hostelech, pokoje také mají většinou klimatizace. Dále jídlo a pití na celý den (150 Kč), dopravu a vstupné na památky. Celkově tedy utratí cca 500 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta s větším pohodlím a hotelem s větším servisem, více útulnými pokoji a švédskými stoly, jízdou taxi a jídlem v restauracích nebo amerických fast foodech vás vyjde na cca 1.000 Kč osoba/den (taxi 100 Kč, jídlo 300 Kč, hotel 500 Kč, vstupné apod.). 

Pro luxusnější zážitky a návštěvy barů na lodích, hotelových kabaretů a bydlení v pětihvězdičkových hotelích počítejte s rozpočtem 2.500-4.000 Kč osoba/den, kde hlavní část tvoří ubytování a strava. 

Nezapočítáváme suvenýry, u nich se částka bude lišit dle vašich preferencí. Někdo utratí za celý výlet jen 500 Kč, někdo i tisíce.

Alternativou jsou samozřejmě zájezdy s cestovní kanceláří, mimo sezonu se můžete dostat i na opravdu výhodné ceny kolem 6.000 Kč na týden s All–inclusive. Aktuální nabídky zájezdů do Egypta zde.

Bohatství a pestrost za zdmi letovisek

Severoafrická země, kterou obklopuje krásné Středozemní a Rudé moře. Za sousedy má současně kontroverzní státy – Libyi, Súdán a Izrael. Egypt býval jednou z největších říší světa, avšak i dnešní život a kultura v Egyptě má stále co nabídnout. Pokud netrpíte nedostatkem odvahy a rádi opouštíte komfortní zónu, máte možnost poznat opravdový současný (a stále dostatečně bezpečný) Egypt ve všech jeho podobách. 

Budete pít čaj s berbery v oáze Siwa, projedete se úzkými uličkami Luxoru na „hantouru“, zažijete magický obřad „zaaru“, budete při západu slunce plachtit po Nilu, uvidíte dechberoucí představení súfistů a vše zvládnete na vlastní pěst bez průvodce, bez komerce. Pokud máte rádi dobrodružství a nepotřebujete vše dopředu nalinkované, zažijete zde probuzení vašich instinktů a přísun dávek adrenalinu.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Klementová
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu do Egypta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nezapomeňte na opalovací krém. Bude vedro a nikdy tu neprší.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu