Zavřít boční panel

Aktivity v Egyptě

Vodní sporty

Mnozí jezdí do letovisek u Rudého moře, v Egyptě je to hlavně kiting – kite surf, který je zde velmi dostupný. Samozřejmě si můžete půjčit i vodní skútry, a to kdekoli u moře.

Potápění

Profesionální kurzy nebo pro zábavu, a to především v letoviscích u Rudého moře (Hurghada a okolí, Sharm al Sheikh, z nichž se jezdí i na okolní ostrovy a vhodné lokality), které jsou bohaté na krásné korály a podmořský svět. Egyptské prostředí je vhodné i pro naprosté začátečníky.

Potápění v Egyptě

Šnorchlování

Nemusíte se za krásami moře a korálů jen potápět, nabízí se i šnorchlování. Téměř v každém letovisku u Rudého moře jsou možnosti pro šnorchlování, které zvládne každý. Buď přímo z hotelové pláže, nebo s výletem lodí. 

Pláže

Rudé moře je populárnější právě kvůli korálům a turistickým letoviskům. Nicméně téměř bílý písek a křišťálovou vodu najdete spíše u Středozemního moře, konkrétně v Marsa Matruh, kam  jezdí na dovolenou Egypťané a cizince tu nepotkáte, ale za tímto pokladem se musíte vydat na vlastní pěst. Pokud nebydlíte v hotelu s pláží, není problém si zaplatit vstup na jakoukoli hotelovou pláž. Veřejné pláže nedoporučujeme, protože nejsou tak udržované. 

Pláže v Egyptě

Noční život

V Káhiře existuje spousta klubů pro mladé, například na lodích kotvících na Nilu. Doporučujeme i trochu luxusnější výlet, a to na večerní projížďky luxusními loděmi, které projedou Káhirou, na níž je krásný noční pohled. V ceně zhruba 1,5 hodinové „plavby“ je večeře se zábavním programem – folklorní show, živá kapela, zpěvák nebo zpěvačka a samozřejmě orientální tanečnice v nádherných kostýmech a téměř půlhodinovém vystoupení. V každém velkém hotelu probíhají vystoupení živé kapely a orientální tanečnice spojené s večeří nebo budete mít štěstí a někdo z místních vás pozve na rodinnou oslavu či svatbu – stojí to za to. Egypťané jsou zvyklí s přáteli nebo i s rodinami po večerech, kdy je konečně chladněji, vysedávat v kavárnách na šíše (vodní dýmce), kavárny jsou na každém rohu. V Káhiře například El Fishawy, Oum Kalthoum caffee, které najdete na Khan el Khalili.

Adrenalinová zábava

Mnozí projížďku na velbloudovi či na koni kolem pyramid jako adrenalin nevidí, my ano. Půjčit si je můžete třeba u pyramid. Pokud upřednostňujete stroje, máte možnost půjčit si čtyřkolky, a to nejen u pyramid v Gíze, ale při výletech do oáz či pouští, kde budete brázdit písečné duny. Oblíbený je i let horkovzdušným balónem v Luxoru.

Nakupování

Obchody a stánky se suvenýry vás neminou v žádném městě. Nejzajímavější jsou však orientální bazary, například Khan el Khalili v Káhiře (další bazary jsou třeba Ataba Súq, kde se prodává praktické zboží spíše pro místní), kde koupíte jak suvenýry, tak tradiční egyptské oblečení, vodní dýmky, hennu, koření či karkade (ibišek), zlato a další zboží. Khan el Khalili rozděluje rušná ulice Al Azhar – na jižní straně bazaru najdete lokální produkty, především oblečení, obchody s látkami a tradičními výšivkami; na severní straně pak suvenýry, koření a tradiční zboží. Pokud máte rádi luxus a chcete vědět, jak žijí bohatí, tak navštivte nákupní centra v Káhiře, která připomínají menší města a nabízí klasické značky, ale hlavně i luxusní zboží (Festival City Mall, City Stars Mall aj.).

Parky

Zde bychom rádi vyzdvihli luxusní park na kopci v Káhiře, klidné místo pro piknik a pozorování západu slunce. Park má krásný výhled na citadelu (Mohammad Ali) a je krásný i za tmy. Chodí sem převážně místní a my sem utíkáme za klidem od velkoměsta a pro trochu zeleně, které je v Káhiře pomálu. Káhira má více pěkných, ale oproti Al Azhar příliš rušných parků, kam spíše chodí rodiny s dětmi trávit volný čas. Dokonce zde najdete i zoologickou zahradu, která bohužel však tolik za návštěvu nestojí. V Asuánu pak najdete krásnou ostrovní botanickou zahradu na Kitchenerově ostrově. 

Kultura

V Káhiře najdete mnoho kulturních center – Makan, El Dammah theatre, The Culture Wheel, která provozují především mladí lidé a v programu mívají tradiční hudbu i tance a naopak i moderní až hipsterské kapely kombinující výraznou arabskou hudbu s moderní. Krásný zážitek je návštěva Opery pro koncerty filharmonie nebo třeba představení Aidy.

Bohatství a pestrost za zdmi letovisek

Severoafrická země, kterou obklopuje krásné Středozemní a Rudé moře. Za sousedy má současně kontroverzní státy – Libyi, Súdán a Izrael. Egypt býval jednou z největších říší světa, avšak i dnešní život a kultura v Egyptě má stále co nabídnout. Pokud netrpíte nedostatkem odvahy a rádi opouštíte komfortní zónu, máte možnost poznat opravdový současný (a stále dostatečně bezpečný) Egypt ve všech jeho podobách. 

Budete pít čaj s berbery v oáze Siwa, projedete se úzkými uličkami Luxoru na „hantouru“, zažijete magický obřad „zaaru“, budete při západu slunce plachtit po Nilu, uvidíte dechberoucí představení súfistů a vše zvládnete na vlastní pěst bez průvodce, bez komerce. Pokud máte rádi dobrodružství a nepotřebujete vše dopředu nalinkované, zažijete zde probuzení vašich instinktů a přísun dávek adrenalinu.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Klementová
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu do Egypta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nezapomeňte na opalovací krém. Bude vedro a nikdy tu neprší.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu