Egypt
Egypt

Jídlo v Egyptě

Egyptská kuchyně

Nejtypičtější jídlo je národní pokrm koshari, což je mix rýže, luštěnin a těstovin s rajčatovou omáčkou a opraženou cibulkou. Ač se to zdá být zvláštní kombinace, je to vynikající jídlo. Velmi oblíbeným jídlem v Egyptě je pečený holub (neboli hamama). Dalším typickým jídlem je foul (nebo ful) – mačkané vařené fazole v koření a podávané s chlebem či zeleninou zpravidla k snídani.

Pokud si v místě pobytu požádáte o egyptskou snídani, dostanete určitě foul, k tomu taky typický egyptský fíkový džem a třeba i domácí jogurt. Molokheyyah (čti molocheja) je polévka z rostliny připomínající špenát. Tato rostlina se vaří s vývarem z masa a má trošku slizký vzhled, může se přidávat do rýže k pokrmům. Ke svačině nebo menšímu jídlu si Egypťané dávají sendviče, což je tradiční arabská placka plněná čímkoli chcete – typický je cizrnový hommos, lilková pasta baba ghanoug (čti baba ganúž), salát tabouleh (z petržele, rajčat, bulguru, cibulky), tahini (sezamová pasta) a falafel (cizrnové karbanátky). Tato jídla dostanete v každé egyptské restauraci. 

Pokud budete mít štěstí na sezonu manga, na každém rohu najdete obchůdek s ovocnými šťávami a jednou z nich je právě mangový džus – naprostá lahoda v letních dnech. Jen si tam nenechte přidat led z místní vody, ta není pitná. Dalším tradičním nápojem je karkade, čaj ze súdánského ibišku, který se pije horký nebo studený a obsahuje vysoký podíl vitamínu C, proto je dobré si ho osladit, je značně kyselý. Po celém Egyptě se pije hlavně černý čaj s mátou, který Egypťané hodně sladí, a také tradiční arabská káva z džezvy.

Jak se stravovat jako místní

Vřele doporučujeme egyptský fast food GAD, kde najdete všechny egyptské speciality. Toto místo praská ve švech celý den, místní tam snídají, obědvají, svačí i večeří. Jídlo je neustále čerstvé, a pokud vám nevadí, že interiér opravdu připomíná levný fast food, dobře a hlavně velmi levně se zde najíte. V každém městě na takový malý fast food narazíte, jídlo je místní a autentické. Osobně jsme nikdy neměli stravovací potíže z těchto míst a užíváme si jídlo v autentickém prostředí mnohem raději. 

Pokud máte chuť na něco luxusního v romantickém orientálním prostředí, tak v každém městě najdete restaurace, zpravidla při hotelích, které nabízí světové menu. V Káhiře najdete klasickou nabídku jako v každé jiné metropoli, luxusní bary, sushi restaurace, italskou kuchyni nebo hipsterská bistra a kavárny. Samozřejmě nechybí řetězce jako Starbucks, Coffeeshop Company a americké fast foody. Další možnost stravování je v nákupních centrech, kterých má Káhira několik, a připomínají luxusní malá městečka. V nich se skrývá mnoho fast foodů světových, asijských a blízkovýchodních.

Obvyklé ceny v restauracích

U menšího sendviče s falafelem a baba ghanoug v GADu počítejte s cenou 12 Kč. Koshari jako hlavní jídlo dostanete ve fast foodech za 20–50 Kč dle velikosti porce. Mangový džus koupíte za 15 Kč. Pokud se vydáte do amerických fast foodů, tak ceny se pohybují podobně jako u nás.

V luxusnějších restauracích ceny odpovídají cenám jako u nás v levnějších restauracích. Na zábavních lodích nebo v káhirských hotelech stojí večeře kolem 800–1.300 Kč a obsahuje vždy i zábavu (orientální tanečnice, živá hudba, zpěvák, plavba po Nilu), kterou stojí za to aspoň jednou navštívit.

Chystáš se do Egypta?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.