Egypt
Egypt

Doba a délka letu do Egypta

Jak dlouho se letí do Egypta, kudy se letí a jaká je trasa letu z Prahy? U času říkáme, že obvyklá doba letu z Prahy, Brna i Ostravy trvá okolo 4 hodin letu. Vše samozřejmě záleží na konkrétních letištích, letové trase a především povětrnostních podmínkách. Čtěte dále.

Doba letu do Egypta

V letovém řádu, který vám stejně cestovní kancelář standardně dodá jen pár dní před odletem, máte uvedené časy odletu i příletu v místním časy. Rozdíl mezi nimi neodpovídá reálné době letu a je vždy mírně nadsazená kvůli tomu, aby letecká společnost i při mírných zpožděních přistávala na čas a celý letový plán nebyl v troskách.

Nejčastěji se do Egypta létá na tato 4 letiště. Jak dlouho trvá let do Egypta?

  • doba letu z Prahy do Marsa Matruh - 2 hodiny 56 minut
  • doba letu z Prahy do Hurghady - 3 hodiny 48 minut
  • doba letu z Prahy do Marsa Alam - 4 hodiny 3 minuty
  • doba letu z Prahy do Sharm el Sheikhu - 3 hodiny 44 minut
  • doba letu z Prahy do Taby - 3 hodiny 34 minut

Nezapomeňme, že se jedná o čistou dobu letu, tedy chvíle, kdy letadlo letí mezi vzletem a přistáním. Vždy je tak nutné připočíst zhruba půl hodinku nutnou pro nástup cestujících, popojíždění na letové ploše a výstup cestujících.

Odlety z Brna či Ostravy s dobou letu vůbec nezahýbají. Buďto se liší v minutách nebo vůbec. Neliší se totiž prakticky v délce letu.

Délka letu do Egypta

Zajímavost, kterou budete před nebo během své dovolené v Egyptě vyhledávat, je i jak moc jsou jednotlivá letoviska vzdálená z Prahy. Jinak řečeno, kolik měří vzdálenost, kterou letadla uletí mezi Prahou a Egyptem?

Délka letu do Egypta měří:

  • vzdálenost Praha - Marsa Matruh měří 2 347 km
  • vzdálenost Praha - Hurghada měří 3 040 km
  • vzdálenost Praha - Marsa Alam měří 3 236 km
  • vzdálenost Praha - Sherm el Sheikh měří 2 991 km
  • vzdálenost Praha - Taba měří 2 856 km

Vzdálenost se měří pomocí ortodromy. Tedy čáry po zemském povrchu, která představuje nejbližší vzdálenost.

Skutečná vzdálenost závisí na trase letu.

Trasa letu do Egypta

Kudy se letí do Egypta? To je další nejčastější otázka, když hovoříme s lidmi mířícími na dovolenou do Egypta. Konkrétní trasa letu a letový plán se určuje teprve několik hodin před daným odletem a to z toho důvodu, že je nutné brát v potaz aktuální povětrnostní podmínky po cestě i samotné počasí v Egyptě.

Trasa letu se příliš neliší od té nejkratší vzdálenosti, neboť je ekonomicky žádoucí, aby let byl co nejkratší a nejrychlejší.

Toto je např. letová trasa spoje QS1222 společnosti Smart Wings z Prahy do Marsa Alam.

Do Egypta se v tomto případě letí přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a po Středozemním moři se vstupuje do vzdušného prostoru Egypta.

Občerstvení a služby na letu do Egypta

Služby na letech do Egypta v posledních letech dostály velkých změn. Především cesty s tuzemskými aerolinkami Smartwings se postupně dostaly až do závěrečné fáze, kterou profesně nazýváme „hladolet“.

Smartwings

Lety s aerolinkami Smartwings (dříve Travel Service) nabídnou pouze palubní prodej. Můžete si zakoupit nealkoholické i alkoholické nápoje, bagety nebo sladké či slané pochutiny. Osobně vám doporučuji, abyste si něco s sebou nakoupili už na letišti, kde je vše o třetinu až polovinu levnější.

Smutné na tom všem je, že lety se Smartwings odlétají mezi půlnocí a druhou hodinou ráno a dokud neproběhne palubní servis, posádka nezhasne světlo a naopak jej nechá svítit na plné pecky. Pokud se chcete prospat, přibalte si škrabku na oči. Horší je to s dětmi, které konkrétně nám při světle už neusnuly.

EgyptAir

Do Egypta se létá také s lokálními aerolinkami EgyptAir. Služby během letu jsou takové, jaké si pamatujeme a vždy na ně vzpomínáme. Klasické teplé občerstvení zdarma. Navíc příhodnější odlety během dne a nikoliv pozdě v noci.

Chystáš se do Egypta?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 10. 2023