Egypt
Egypt

Počasí v Egyptě a kdy sem jet

Počasí v Egyptě

Egypt je vyhledávanou celoroční destinací zejména kvůli svému teplému podnebí a stabilnímu počasí. Nenajdeme mnoho dalších dovolenkových destinací na dosah střední Evropy, kde můžete po celý rok očekávat příjemné teploty, které se prakticky neliší od dlouhodobé předpovědi.

Počasí v Egyptě je určeno jeho polohou na severu Afriky. Leží v subtropickém podnebném pásmu a pro Egypt je typické vyprahlé a horké počasí, neboli pouštní klima subtropického typu.

V Egyptě můžete očekávat 3 roční období:

Mírná zima

Mírná zima zde panuje od poloviny listopadu do začátku března. Je typická teplotami mezi 20 a 25 °C přes den. V noci mohou spadnout i k 15 °C, proto je dobré myslet i na teplejší oblečení.

Tato „zima“ je ideální k návštěvám vnitrozemí, kdy můžete cestovat za památkami bez toho, aniž byste trávili celý den upocení nebo v překlimatizovaném autobusem.

Voda vás ale ani v zimě nezklame a je bez problémů možné si naplánovat dovolenou u moře. Teplota moře tu má stabilně přes 22 °C i v těch nejstudenějších měsících.

Pokud budete mít štěstí, můžete zažít i dny, kdy spadne z nebe pár kapek deště. V Egyptě totiž vůbec neprší. Dlouhodobé statistiky říkají, že tu poprchává jen 6 dní v roce.

Denní světlo se pohybuje v rozmezí od 10 po 11 hodin během dne.

Mírné léto

Mírné léto navazuje na konec zimy. Panuje tedy od poloviny března do konce června. V tu dobu se pozvolna posouvá průměrná teplota na teploměru vzhůru od nějakých 24 °C až po příjemných 32 °C. Nebudeme daleko od pravdy, že toto počasí se dá přirovnat k ideálnímu slunnému létu, tak jak jej známe z domova.

Čím jižněji v Egyptě budete ubytovaní, tím více pocítíte sílu místního sluníčka. To tu v průběhu mírného léta svítí přes 13 hodin denně.

Těšit se můžete jen na slunné dny. Případné mráčky totiž rozfoukává slabý, ale za to vytrvalý pouštní vítr zvaný chamsín. Občas s sebou i k letoviskům na pobřeží Rudého moře přivane písek z pouště a je v tomto případě vhodné si oči chránit slunečnými brýlemi. Chamsín v arabštině znamená padesát a jak jistě tušíte, bude to mít s něčím souvislost. Tento vítr vane převážně v březnu a dubnu a nikdy netrvá déle, jak 50 dní.

Teplota moře je vhodná i pro méně otužilé povahy. Dočkáte se prohřátého moře i bazénů na hotelech, kdy teplota bude v rozsahu 24 až 26 °C.

Horké léto

Absolutně nejteplejší období z celého roku v Egyptě panuje od července do poloviny října. Teploty jsou extrémní a není výjimkou, že překonají i 40 °C ve stínu. Celoročně přítomný vánek ale pocitově teplotu snižuje a pokud se vyvarujete pobytu na slunci v přímé poledne, užijete si dokonalou dovolenou u moře, kdy vám vysoké teploty nebudou překážkou.

Počasí v červenci a srpnu je určeno pro ty, kteří milují vedro k padnutí.

Azurové nebe po celou dobu má za následek jen to, že teplota Rudého moře dosáhne svých celoročních maxim. Průměrně tu voda v létě má 26 až 28 °C a často nebudete schopni posoudit, zda je teplejší moře nebo voda v bazénu.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek na téma teplota moře v Egyptě.

Teploty během roku

Máte konkrétní termín, kdy zamíříte do Egypta? Vyhledejte si váš konkrétní měsíc a podívejte se na počasí v detailu.

Mějte na paměti, že teploty ve vnitrozemí budou odlišné od těch, které panují při břehu Rudého moře nebo ještě jinak u Středozemního moře.

Doporučuji vám poté spíše přečíst detailní průvodce k počasí v Marsa Alam, počasí v Hurghadě a nebo k počasí v Marsa Matruh.

Počasí v lednu

Leden je v Egyptě ideální k cestování do vnitrozemí. Návštěva Gízy, Káhiry nebo Luxoru při denních teplotách okolo 19 °C pro vás bude optimální. Míříte-li na dovolenou k moři, nezoufejte. Moře bude mít okolo 22 °C a některé bazény mají i vyhřívanou vodu k 25 °C. Sluníčko svítí z celého roku nejméně, asi 6 a půl hodiny denně. V noci mohou teploty klesnout pod 10 °C.

Počasí v únoru

Únor už dopřává poněkud slibnější teploty. Přes den neklesnou teploty pod 20 °C a někdy už na vás vykoukne i léto. Obecně ale stále počítejte s chladnějšími večery i tím, že v moři příliš dlouho nepobudete. To má stále 22 °C a jakmile vylezete, začne se ozývat pouštní vítr, který sílí v následujícím měsíci.

Počasí v březnu

Březen s jarními prázdninami je oblíbeným časem k úprku na dovolenou k moři do Egypta. Teploty se v průběhu dne dostávají standardně k 24 °C, sluníčko svítí téměř 9 hodin denně a i moře se začíná, byť zlehka ohřívat. Koncem měsíce u pobřeží Rudého moře bude znát mírný vítr, který občas může přivát i písek z pouště. Přezdívá se mu chamsín a obvykle trvá necelé dva měsíce.

Počasí v dubnu

Duben v nejteplejší dny dopřeje i horké chvíle s 28 °C. Standardně však očekávejte denní teploty okolo 22 °C, samozřejmě ve stínu. V noci se značně otepluje a mikiny už nejsou nutností. Do moře se klidně naložíte i na pár desítek minut, neb už má přes 23 °C.

Počasí v květnu

Květen je pro Egypt zlomový. V tomto měsíci se z příjemných letních teplot dostáváme do horkých letních dní, kdy nejvyšší teploty překročí 33 °C a obvykle se přes den ukáží teploty vyšší jak 25 °C. Moře s 24 °C už není jen pro otužilé a často bude teplejší, jak voda v bazénu. 

Počasí v červnu

Červen je posledním měsícem před prázdninami pro ty, kteří chtějí teplé stabilní počasí, ale nevyžadují úmorná vedra. Od 35 °C po nejméně 27 °C budete mít každý den a v noci krásně příjemných 22 °C k vyvětrání hotelových pokojů. Moře, zejména to Rudé, má 26 °C.

Počasí v červenci

Červenec jako oblíbený měsíc pro rodiny s dětmi školou povinných, vás doslova zahřeje. Teploty během poledne šplhají k 36 °C, v jižní letoviscích pak nejsou výjimkou i teploty nad 40 °C. Moře dosahuje svého maxima a vydržíte v něm klidně celý den - má 28 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je naprosto totožný s předchozím měsícem. Sluníčko svítí více jak 10 hodin denně a každý den budete mít garanci jasného nebe s teplotami okolo 35 až 40 °C. Moře je vyhřáté a místy až nepříjemné.

Počasí v září

Září je po prázdninách prvním měsícem, kdy do Egypta na dovolenou míří ti, kteří vyžadují teplo, ale ne vedro. Teploty mají obvykle okolo 33 °C během dne, ne méně jak 27 °C. Moře ještě dlouho vydrží z léta teplé, proto nebude mít méně jak 27 °C.

Počasí v říjnu

Říjen bude připomínat naše pozdní léto. Denní teploty se pohybují okolo 30 °C, sluníčko neustále na obloze a teplota vody i moře bude mít okolo 26 °C.

Počasí v listopadu

Listopad přinese kromě mírnějších teploty i občasné mračna, ze kterých ale určitě nesprchne. Teploty ve dne budou mít okolo 24 °C a moře taktéž.

Počasí v prosinci

Prosinec svádí k dovolené o vánocích u moře. Uděláte chybu, pokud toho nevyužijete. Teploty jsou sice nejnižší, okolo 22 °C a přes noc klesají k 10 °C, ale oproti počasí u nás je rozdíl zaručen. Moře má tu výhodu, že má ještě o 1 až 2 stupně více, než po Novém roce.

Tabulka teplot během roku

Hurgada a pobřeží - Podnebí je podobné po celém Egyptě

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
22 °C
únor
jasno
22 °C
březen
jasno
25 °C
duben
jasno
29 °C
květen
jasno
33 °C
červen
jasno
35 °C
červenec
jasno
36 °C
srpen
jasno
36 °C
září
jasno
34 °C
říjen
jasno
31 °C
listopad
jasno
27 °C
prosinec
jasno
23 °C

Kdy jet do Egypta

Hledáte-li nejrychlejší odpověď na to, kdy jet do Egypta na dovolenou nebo naopak, kdy nejezdit do Egypta, čtěte dále.

Dovolená u moře se dá prožít v Egyptě kdykoliv během roku.

Ideální ale pro dovolenou se stabilními teplotami okolo 30 °C budou měsíce březen, duben, květen, červen a září s říjnem.

Chladnější měsíce jako listopad, prosinec, leden a únor budou vyhovovat těm, kteří míří do Egypta jak za odpočinkem u moře, tak prázdnými hotely a třeba i kvůli výletům do vnitrozemí, typicky do Luxoru.

Naopak ty nejteplejší měsíce čekejte v průběhu letních prázdnin. Červenec a srpen vám typicky garantují denní teploty přes 37 °C ve stínu. Letíte-li s dětmi, určitě si přibalte kvalitní opalovací krémy, pokrývky hlavy a triko na koupání chránící proti UV záření. V takovém případě budete s letní dovolenou v Egyptě naprosto spokojeni a nic vám ji nezkazí.

Chystáš se do Egypta?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 04. 06. 2024

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.