Káhira
Káhira

10 míst co vidět v Káhiře

GEM – Velké egyptské muzeum

Káhira

Grand Egyptian Museum, jemuž nikdo neřekne jinak než "GEM", je nově vybudované monumentální archeologické muzeum egyptské civilizace a jedno z největších svého druhu na světě.

V současné době je těsně před otevřením, které by mělo proběhnout v první polovině roku 2023. Do nového muzea se přesunou všechny exponáty z dosavadního Egyptského muzea, které se nachází v centru na náměstí Tahrir.

S výstavní plochou 81 000 mje GEM největším muzeem světa podle rozlohy. Sídlí v nové moderní budově asi 2 km severně od Gízské metropole.

Sbírky muzea a co vidět v GEM

Muzeum pokrývá kompletní archeologickou historii starých egyptských civilizací a pyšní se více než 50 000 předměty, z nichž přes 18 000 se nastálo vystavuje veřejnosti.

Oproti starému Egyptskému muzeu je věnována takřka třetina rozlohy moderním technologiím a virtuální realitě, skrz kterou můžete dávné doby egyptských civilizací přímo osobně navštívit.

Největším tahákem Velkého egyptského muzea je kompletní replika Tutanchamonovy hrobky.

Vstupné a otevírací doba

Muzeum má otevřeno každý den v časech 9:00–17:00.

Cena vstupenky do nového muzea zatím nebyla přesně stanovena. Do toho současného starého v centru se platí 200 EGP.

Jak se k muzeu dostat?

GEM leží na východním předměstí Gízy asi 25 km od centra Káhiry.

Taxi

Zdaleka nejjednodušší a nejrychlejší je cesta taxíkem. Důrazně však doporučujeme využívat služeb Uberu, který zde funguje bez problému a tudíž bez nadsazování cen. I proto je výhodné mít v Káhiře k dispozici místní datovou SIM kartu.

Běžná cena Uberu z centrálního náměstí Tahrir se podle špičky pohybuje mezi 140 EGP160 EGP.

Taxík můžou opravdu šikovní cestovatelé usmlouvat na podobné ceny, mnohem spíš však pojedete za cenu mezi 200 EGP a 300 EGP.

Autobusem

Klasickým autobusem se nikam poblíž muzea momentálně nedostanete. Nejbližší zastávka od vstupu leží asi 1,5 km jižně, kam zajíždí autobus číslo 2002 od stanice metra Gíza nebo přímo z centra Káhiry.

Mikrobusem

Po ulici Al-Haram od metra v Gíze jezdí směrem k muzeu také značné množství neoznačených mikrobusů. Cena se pohybuje okolo 8 EGP za jízdu. Jen je třeba se důsledně ujistit, zda dodávka jede až přímo k muzeu, případně ve směru do centra zda opravdu jede k metru.

Ubytování u GEM

Pokud je muzeum případně blízký areál pyramid vaším jediným cílem v Káhiře, doporučujeme se pro minimalizaci času na cestě ubytovat v některém z hotelu v okolí.

Další tipy na hotely i jinde ve městě hledejte v kapitole Ubytování v Káhiře.

Chystáš se do Káhiry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.