Korsika

43 míst co vidět na Korsice

Monte Cinto

Hora

Monte Cinto

Monte Cinto je se svou nadmořskou výškou 2 706 m nejvyšším vrcholem Korsiky.

Výstup na jeho vrchol je poměrně náročný, stejně tak následný sestup dolů. Ačkoliv výstup na Monte Cinto nevyžaduje horolezecké vybavení, zkušenosti z lezení po skalách nebo ferratách se budou hodit. Některé pasáže jsou skutečně velmi kamenité a velmi strmé. Pokud se k výstupu odhodláte, nezapomeňte si na cestu přibalit dostatečné množství tekutin.

10 nejlepších hotelů v Korsice

Vrcholové panorama poskytuje nádherný výhled, při ideálních povětrnostních podmínkách lze dohlédnout na oblast od Říma po Marseille. Na jižní straně Monte Cinta se nachází horské pleso Lac du Cinto.

Výstup na Monte Cinto

Na vrchol můžete vystoupat po dvou hlavních trasách: ze severu a z jihu.

Severní cesta je kratší, ale vrcholová pasáž náročnější, zatímco jižní cesta vede přes krásné jezero Lac du Cinto, je delší, ale trochu snazší. Pro trénovaného horského turistu jsou ale rozdíly mezi oběma trasami poměrně malé, co se týká obtížnosti. A zcela netrénovaný turista by se na Monte Cinto neměl vůbec vydávat.

Největší výzvou na obou trasách bude ne vždy stabilní kamenná suť a velká převýšení.

Výšlap ze severu

Severní trasa je výrazně populárnější a také o dost kratší. Začíná na konci silnice u malého horského střediska Haut Asco, kde se nachází restaurace, hotel i dva lyžařské vleky. Na Haut Asco bez problému dojedete autem po kvalitní silnici, na konci zaparkujete zdarma na velkém parkovišti.

Velká část trasy kopíruje slavnou korsickou stezku GR-20. První třetinou půjdete skrz krásný borovicový les, po té však začne brutální a pro méně zkušené turisty na první pohled nerealizovatelné stoupání skrz soutěsky a skály.

Jak už bylo řečeno, pokud však máte s turistikou po horách zkušenosti a fyzičku, dá se s opatrností zvládnout poměrně bez problému.

  • Délka trasy tam i zpět dohromady: 11 km
  • Převýšení: 1 353 metrů na 5,5 km
  • Doba (trénovaný turista): cca 8 hodin tam i zpět
  • Mapa trasy

Výšlap z jihu

Cesta začíná ve vesničce Lozzi v místním kempu a má dvě varianty. První společná část zabere asi 2/3 délky trasy a vede ke staré chatě Refue de l'Erco. Tato část není nijak zvlášť náročná a vede mezi loukami, trsy borovicových lesíků i skalisky. U staré chaty máte na výběr.

Buď zvolíte výrazně kratší cestu s opravdu těžce brutálním převýšením, kde sice není nutné horolezecké vybavení, ale zkušenosti z lezení po skalách se určitě šiknou.

Druhá volba zahrnuje mnohem hezčí, ale poměrně výrazně delší trasu přes jezero Lac du Cinto. Celkově je cesta z jihu náročnější na výdrž než cesta ze severu a počítejte s tím, že zabere celý den.

  • Délka trasy tam i zpět dohromady: 15 km kratší varianta / 18 km delší varianta
  • Převýšení: 1 353 metrů na 5,5 km
  • Doba (trénovaný turista): cca 10-11 hodin tam i zpět kratší varianta / 12-13 hodin delší varianta
  • Mapa trasy krátká / dlouhá

Rezervuj auto na Korsice

Ubytování

Protože výstup z obou stran zabere víceméně celý den, je rozhodně vhodné zvolit ubytování poblíž začátku a cíle cesty, při variantě trasy z jihu prakticky nutné.

Kdy se na Monte Cinto vypravit?

Vzhledem k nadmořské výšce jsou vrcholové partie pokryté nánosy sněhu po celou zimu. První sníh tu napadne již v polovině listopadu a drží se až do dubna.

Nejlepším obdobím k výstupu je pozdní květen, červen a září, kdy na vrcholu najdete už jen zbytky sněhu a teploty v dolních pasážích nejsou nepříjemně vysoké.

Počítejte vždy s možnými rychlými změnami počasí a alespoň lehká bunda proti dešti se bude hodit i v létě.

Chystáš se na Korsiku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 05. 06. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.