Zpět na seznam míst co vidět na Korsice
Corte

Corte

Město Corte leží v samém srdci Korsiky, ze všech stran je obklopeno horami. Corte je také jediné korsické město ve vnitrozemí, které je opevněno citadelou. Z pevnosti je pěkný výhled na okolní hory a na údolí řek Restonica a Tavignano. V citadele se nachází Musée de la Corse (muzeum Korsiky), kde se o Korsice dozvíte mnoho zajímavostí a detailů.

V Corte se také nachází jediná korsická univerzita Università di Corsica Pasquale Paoli. Město Corte se do dnešních dnů označuje za neoficiální hlavní město Korsiky.

Památky a zajímavosti

Důvodů, proč hrdé Corte patří k nejslavnějším městům, je hned několik. Díky své poloze takřka přímo uprostřed Korsiky je dostupné ze všech koutů ostrova a díky horám, které jej obklopují bylo historicky místem, které se snadno bránilo proti nájezdům.

Ústřední památkou je bezpochyby Citadela v Corte přezdívaná díky svému umístění na úzkém skalním ostrohu také jako "Orlí hnízdo". Obranná tvrz zde vznikla již v roce 1419 a během druhé poloviny 18. století byla uvnitř pevnosti vystavěna citadela s několika budovami a palácem.

Ostatně během 18. století se Corte dějištěm velkých historických událostí. Korsický generál Pasquale Paoli v roce 1755 po sérii úspěšných bitev s Janovany ustavil samostatnou Korsickou republiky a Corte jejím hlavním městem. Samostatný stát však neměl dlouhého trvání a již v roce 1769 ji dobyli Francouzi za Ludvíka XV, kteří citadelu výrazně rozšířili.

  • Vstupné do citadely: spolu se vstupenkou do přilehlého Muzea Korsiky za 5,50 EUR
  • Oficiální web muzea: museudiacorsica.corsica

Turistika po horách

Corte obklopují hory dosahující nadmořských výšek až 1 900 metrů, mezi nimiž se jako stužky proplétají řeky a potoky v hlubokých zalesněných údolích. To samozřejmě vytváří ideální podmínky pro pěší turistiku.

K nejoblíbenějším patří určitě pohodlná stezky víceméně po rovině hlubokým údolím říčky Le Tavignano. Turistické stezky najdete znázorněné třeba na mapy.cz.

Ubytování v Corte

Díky své strategické poloze přímo uprostřed Korsiky patří Corte k oblíbeným místům pro ubytováním. Ceny hotelů jsou zde nižší než na pobřeží a noc ve dvoulůžkovém pokoji pořídíte cca od 1 600 Kč.

Přidáváme i konkrétní tipy na nejvýhodnější nabídky:

  • Hotel de La Paix ** – klasický velký hotel, který neurazí, za to potěší nízkými cenami
  • Hôtel U Passa Tempu – hotel přímo v centru Corte s velmi dobrým hodnocením
  • Casa Petra – malý soukromý apartmán, který patří k nejlepším v Corte

Jak se do Corte dostat?

Chcete-li důkladně prochodit okolní hory, nejlepší a vlastně jedinou variantou cesty do Corte je autem. Z Ajaccia sem dojedete po 80 km, zatímco z Bastie po 70 km.

Pokud vám stačí pobyt v Corte, snadno se do města dostanete vlakem. Prochází tudy totiž hlavní korsická železnice spojující Ajaccio s Bastií.

  • Ajaccio: 3-4x denně, cesta trvá 2 hodiny a stojí cca 12 EUR
  • Bastia: 3-5x denně, cesta trvá 2 hodiny a stojí cca 10 EUR
  • Oficiální web: cf-corse.corsica/horaires
  • Naviguj: 42.3055, 9.15107

Další místa na Korsice

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Zdenka _1
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu