Paříž
Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Sainte Chapelle

Sainte Chapelle

Česky „Svatá kaple“ je významná gotická dvoupatrová kaple, jež patří mezi skvosty vrcholné gotiky. Impozantní je svou architekturou a velkými barevnými vysokými okny, které dodávají celé kapli její lehkost. Sainte-Chapelle je považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb světa.

Dostavěna byla v roce 1248 a sloužit měla pro uchování významných relikvií, především Ježíšovy trnové koruny (dnes je uložena v Notre Dame).

Horní a dolní kaple

Kostel je zvenčí poměrně strohý tak, aby podtrhl štíhlost a význam vitrážových oken. Zajímavý je především faktem, že je rozdělen na dvě patra.

Dolní kaple sloužila jako farní kostel a oproti horní je méně zdobená a více utilitární. Prostor je 7 metrů vysoký a trojlodní. Zaujme hezky zdobený strop i decentní zdobení stěn. Okna jsou zde výrazně menší a méně zdobená než v horní kapli.

Horní kaple je monumentálním prostorem s výškou téměř 21 metrem a nádhernými štíhlými vitrážovými okny. Vše doplňuje bohatá, avšak jemná a nepřeplácaná výzdoba stěn a stropů. Horní kaple byla určena především jako relikviář pro vzácné ostatky a královská kaple pro bohoslužby. Přístupná je po dvojici točitých schodišť z dolní kaple.

Vstupné a otevírací doba

Sainte-Chapelle je přístupná každý den, ale otevírací doba se liší podle období. V sezoně (březen–říjen) 9:00–19:00 hod., mimo sezonu (listopad–únor) zavírá už v 17:00 hod. Pozor si dejte na čas mezi 13:00 a 14:00 hod., kdy je kaple uzavřena během týdne.

Vstupné se platí za dospělého 11,50 EUR , děti a studenti do 26 let zdarma. Více informací na: www.sainte-chapelle.fr

Jak se sem dostat

Najdete ji na ostrově Île de la Cité, kousek od katedrály Notre Dame. Vedle kaple se nachází historické muzeum Conciergerie, dříve však sloužilo jako věznice a gotický palác. Na ostrov se nejlépe dostanete metrem na stanici Cité (linka 4). Vhodné je návštěvu spojit s prohlídkou Notre Dame.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.