Paříž
Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Latinská čtvrť

Čtvrť

Latinská čtvrť

Latinská čtvrť, Quartier Latin, patří k nejoblíbenějším místům v Paříži, kde trávit čas v některé z mnoha místních kaváren nebo restaurací. K uvolněné atmosféře významně přispívá fakt, že se jedná o studentskou čtvrť, vždyť právě Latinská čtvrť je domovem pro jednu z nejvýznamnějších světových univerzit Sorbonnu.

Čtvrtí intelektuálů, studentů i jejich profesorů je již od nepaměti, ostatně i proto získala svůj název. Traduje se totiž, že v dobách největší slávy Sorbonny intelektuálové v místních kavárnách nemluvili jinak než latinsky...

Kavárny, restaurace, úzké uličky

Quartier Latin je místem s největší koncentrací tradičních pařížských kaváren, cukráren i klasických restaurací. Právem se tak Latinská čtvrť označuje za tepající srdce Paříže.

Největší hustotu restaurací hledejte v uličkách okolo nábřežní promenády podél Seiny, ale minimálně na 2 až 3 kavárny narazíte doslova v každé místní ulici. Středobodem Latinské čtvrti je však bezpochyby pěší zóna ulice Rue Mouffetard v horních partiích celé oblasti.

Podobně jako Montmartre i Latinská čtvrť unikla zásahům barona a architekta Paříže Georgese-Eugène Haussmanna a jeho idea dlouhých širokých bulvárů se sem nepřenesla. Užijete si zde tak skvělou atmosféru užších křivolakých ulic stoupajících od Seiny směrem k Panthénou.

Farmářské trhy

Francie dala světu pouliční trhy s čerstvými potravinami a jedny z nejslavnějších se každý den mimo pondělí konají právě v srdci Latinské čtvrti, na ulici Rue Mouffetard. Dorazte ideálně v ranních hodinách, největší koncentrace stánkařů zde bude mezi 8:00 a 10:00, nakupte si čerstvé ovoce a zeleniny, sýry a skvělé šunky a samozřejmě vždy čerstvé francouzské pečivo a uspořádejte si piknik na břehu řeky Seiny...

Muzea

Latinská čtvrť je kromě studentů, restaurací a farmářů domovem také dvou velevýznamných pařížských muzeí.

Národní muzeum středověku

Musée National du Moyen Âge vyniká obrovským záběrem a vystavuje ta nejhodnotnější umělecká díla středověku. Mezi nejslavnější stálé sbírky muzea patří:

  • 70 tapisérií včetně slavné série Dáma s jednorožcem
  • památky z doby pozdní antiky v čele se slavným Sloupem převozníků
  • románské a gotické dřevěné i kamenné sochy z celé Evropy
  • obrazy evropských malířů ze 14. až 16. století

Ceny vstupenek a otevírací dobu zjistíte na oficiálním webu muzea: www.musee-moyenage.fr

Národní přírodovědné muzeum

Muséum national d'histoire naturelle patří k oblíbeným cílům rodin s dětmi, jelikož jako každé správné přírodovědné muzeum se pyšní zejména kosterními pozůstatky ohromných vyhynulých živočichů, které zabírají největší plochu muzea.

Ceny vstupenek a otevírací dobu zjistíte na oficiálním webu muzea: www.mnhn.fr

Jardin des Plantes

Součástí přírodovědeckého muzea je i velká veřejná zahrada s parkem Jardin des Plantes, která se nachází na jižním okraji Latinské čtvrti a je ideálním místem k odpočinku během chození po městě.

Návštěvníky zaujme botanická zahrada i nejstarší francouzská zoo pyšnící se zejména krásnými výběhy vysoké zvěře. Oficiální informace ke vstupenkám do botanické i zoologické zahrady najdete na webu: www.jardindesplantesdeparis.fr

Zbylá část parku je veřejně přístupná zdarma.

Ubytování

Bydlení přímo v Latinské čtvrti je ideální pro ty, kteří chtějí být v centru dění a nasávat atmosféru až do pozdních hodin bez nutnosti přejezdů MHD přes Paříž. I když jde o studentskou čtvrť, ceny ubytování zde nejsou nejnižší a pohybují se od 3 000 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji výš.

K nejlevnějším hotelům s cenami mezi 2 000 a 3 000 Kč za noc patří malý hotýlek Europe Saint Severin-Paris Notre Dame nebo jednoduchý Hotel des Carmes.

Hledáte-li hotely s tím nejlepším poměrem ceny k výkonu, podívejte se například na Hotel Cluny Square hned u stanice metra nebo Best Western Hotel Apolonia přímo na oblíbené Rue Mouffetard.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 14. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.