Paříž
Paříž

40 míst co vidět v Paříži

Katedrála Notre-Dame

Notre Dame

Jedna z nejkrásnějších gotických katedrál, jež se řadí mezi symboly Paříže a celého francouzského národa, určitě ohromí všechny a je místem, které rozhodně musíte navštívit. Zasvěcena je Panně Marii, její stavba byla zahájena ve 12. století, ale dokončena byla až ve 14. století. Čeho si každý ihned všimne, to jsou její 3 velká růžová rozetová okna (kruhová), kde to západní je dokonce největší na světě.

Trocha historie

Katedrála se začala stavět roku 1163 a dokončena byla v roce 1345. Z tohoto období pochází většina současné podoby Notre-Dame, což z ní činí jednu z nejstarších dochovaných významných katedrál světa.

Odehrála se zde řada důležitých francouzských událostí, například korunovace Napoleona Bonaparte. Její 2 věže vysoké 69 metrů se staly nejvyšší stavbou v Paříži před výstavbou Eiffelovy věže a dodnes jsou z nich nádherné výhledy na město. Její součástí je dále krypta s archeologickými vykopávky z roku 1965 a klenotnice s údajnou Ježíšovou trnovou korunou. Svou návštěvností patří k nejnavštěvovanějším památkám v Paříži.

Požár v roce 2019

Dne 15. dubna 2019 zachvátil během rekonstrukce střechu katedrály mohutný požár, který se podařilo zlikvidovat až po více než 12 hodin. Zcela zničil prakticky celou střechu i sanktusník, 96 metrů vysokou novogotickou věžičku z 19. století. Kvůli velkému množství vody použitého při hašení bylo poškozeno i mnoho dalších artefaktů, ty nejvzácnější se však podařilo zachránit.

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži byl šokující pro celý svět a informovala o něm média v hlavních zpravodajstvích napříč kontinenty. Prokuratura relativně rychle případ uzavřela jako neúmyslný čin v souvislosti s probíhající rekonstrukcí.

Prakticky ihned po požáru se začalo diskutovat o obnově katedrály, která stále trvá.

Vstupné a otevírací doba

Kvůli požáru v roce 2019 je katedrála pro veřejnost uzavřena. Ovšem stojí za to se k ní přijít alespoň podívat. Dříve bylo vstupné do katedrály zadarmo, problémem se mohly stát pouze fronty u vstupu.

Doprava a poloha

Nachází se na malém ostrovu Île de la Cité na řece Seině. Nejlepší je procházka podél řeky, protože katedrálu uvidíte krásně z dálky a pobřeží je příjemné a poměrně klidné od zbytku města. Na samotném ostrově se nachází stanice metra Cité, kam jezdí linka 4, na břehu řeky najdete také další stanice jako Châtelet (linka 1, 4, 7, 11 a 14). V okolí najdete řadu autobusových zastávek s názvem Cité, Notre Dame, Saint Michel nebo Châtelet.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 10. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.