Zpět na seznam míst co vidět v Paříži
Notre Dame

Katedrála Notre-Dame

Jedna z nejkrásnějších gotických katedrál, jež se řadí mezi symboly Paříže a celého francouzského národa, určitě ohromí všechny a je místem, které rozhodně musíte navštívit. Zasvěcena je Panně Marii, její stavba byla zahájena ve 12. století, ale dokončena byla až ve 14. století. Čeho si každý ihned všimne, to jsou její 3 velká růžová rozetová okna (kruhová), kde to západní je dokonce největší na světě.

Odehrála se zde řada důležitých francouzských událostí, například korunovace Napoleona Bonaparte. Její 2 věže se staly nejvyšší stavbou v Paříži před výstavbou Eiffelovy věže a dodnes jsou z nich nádherné výhledy na město. Její součástí je dále krypta s archeologickými vykopávky z roku 1965 a klenotnice s údajnou Ježíšovou trnovou korunou. Svou návštěvností patří k nejnavštěvovanějším památkám v Paříži. Ovšem v roce 2019 během rekonstrukcí začala hořet střecha, což mělo negativní dopad na celou Francii i celý svět.  

Kvůli požáru v roce 2019 je katedrála pro veřejnost uzavřena. Ovšem stojí za to se k ní přijít alespoň podívat. Dříve bylo vstupné do katedrály zadarmo, problémem se mohly stát pouze fronty u vstupu, které se naštěstí rychle zmenšovaly. 

Nachází se na malém ostrovu Île de la Cité na řece Seině. Nejlepší je procházka podél řeky, protože katedrálu uvidíte krásně z dálky a pobřeží je příjemné a poměrně klidné od zbytku města. Na samotném ostrově se nachází stanice metra Cité, kam jezdí linka 4, na břehu řeky najdete také další stanice jako Châtelet (linka 1, 4, 7, 11 a 14). V okolí najdete řadu autobusových zastávek s názvem Cité, Notre Dame, Saint Michel nebo Châtelet.

  • Naviguj: 48.8529, 2.35008

Další místa v Paříži

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu