Západ slunce Alberobello

5 míst co vidět v Apulii

Alberobello

Západ slunce Alberobello

Jedinečné městečko Alberobello patří mezi nejznámější destinace v Apulii a vlastně i celé Itálii. Na první pohled zaujme velmi netradiční architekturou místních bílých obytných domků s šedivou kruhovitou střechou postavené v tzv. stylu trulli. Právě díky této unikátní architektuře je Alberobello zapsané i na seznamu UNESCO.

Architektura trullo

Ve světě výjimečný architektonický styl trullo (v množném čísle trulli) se vyvinul nejspíš během 17. století právě v Apulii a v jeho původní podobě nalezneme stavby jen v tomto italském regionu. Jeho typickým znakem je malý domek postavený na čtvercovém půdorysu s bíle natřenou fasádou. Domky jsou jen přízemní a ihned na po té jsou na základní zdi stupňovitě skládané suché šedé kameny bez použití jakéhokoliv pojiva.

Na vrcholu této kuželovité střechy bývá umístěn malý bílý sloupek a samotné střechy jsou často zdobeny bílými ornamenty.

Dvě čtvrti, 1 400 trullů

Centrum Alberobella je rozděleno na dvě hlavní turistické čtvrti zastavěné domky trulli. Obě se rozprostírají v mírných svazích okolo centra městečka:

  • Rione Monti – rušné turistické místo s více než 1 000 domy trulli, najdete zde mnoho obchůdků se suvenýry, které zachovávají původní interiér, takže jejich návštěva zároveň znamená malou exkurzi do vnitřku domků trulli. Dominantou této čtvrti je kostel sv. Antonína (Chiesa Sant'Antonio), který je rovněž postaven ve stylu trulla s typickými kuželovitými střechami.
  • Riona Aia Piccola – klidná čtvrť s asi 400 domky trulli se nachází severovýchodně od centra. Zde nasajete autentickou atmosféru původního apulského městečka bez davů a turistických obchodů.

Ubytování

Alberobello je oblíbeným místem pro celodenní výlety z Bari, avšak pokud budete cestovat po Apulii, je ideální zastávkou na 1 noc. Ceny apartmánů a Bed and breakfast se pohybují mezi 1 100 a 1 800 Kč na noc, klasické hotely pak pořídíte od cca 1 500 Kč, což jsou v rámci Apulie spíše podprůměrné ceny. Překvapivě tak velmi turistické Alberobello nabídne nižší ceny než letoviska na pobřeží.

Jak se sem dostat?

Vlakem nebo autobusem z Bari

Z Bari do Alberobella jezdí přímé autobusy železniční společnost Trenitalia ze zastávky BARI LARGO SORRENTINO, kterou zadávejte do vyhledávače. Ve skutečnosti jde o zastávku přímo u hlavního nádraží Bari Centrale v ulici Via Giuseppe Capruzzi (přesná poloha na mapě).

Jízdenky na autobus zakoupíte v automatu na vlakové lístky v nádražní hale, na webové stránce trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). Přímé autobusy jedou asi 70 minut a jednosměrná jízdenka vyjde na 4,30 EUR. Jezdí však jen cca jednou za 2-3 hodiny, častější spojení vede s přestupem v obci Putignano (5,30 EUR a cca 2 hodiny). Některé spoje z Bari do Putignana jezdí přímo vlak, jiné autobus Trenitalie rovněž z výše uvedené zastávky. Z Putignana do Alberobella pak už vždy pojedete vlakem.

Locorotondo a Martina Franca

Pokud budete Alberobello spojíte s výletem do dalších městeček, nejčastěji zamíříte do nádherných historických obcí Locorotondo a Martina Franca rovněž s domky trulli a pěknými centry, případně do historického pobřežního Monopoli.

Locorotondo a Martina Franca jsou skvěle dostupné vlaky nebo autobusy společnosti Trenitalia, jízdní řády zjistíte na webové stránce trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). Ceny se pohybují od 1,10 EUR do 3,60 EUR.

Autem

V ulicích mimo centrum, které nejsou vyznačeny modrou čárou, lze parkovat zdarma. Přímo v historickém centru na ulici Via Independenza pak narazíte na několik velkých parkovišť s poplatky kolem 5 EUR na den.

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.