Západ slunce Alberobello

5 míst co vidět v Apulii

Monopoli

Monopoli

Představa Itálie jako země s městečky, kterými se klikatí úzké stinné uličky, občas projede moped za charakteristického vrčení, tu a tam se objeví místní posedávající před vchodem s přáteli a za každým druhým rohem na vás čeká romantická restaurace či pizzerie, se zhmotní právě v Monopoli.

Město, které obývá asi 50 000 obyvatel, leží ve stínu mnohem většího Bari a známějšího Alberobella, ale rozhodně jeho návštěvu nevynechte. Pocítíte zde opravdu autentickou atmosféru starého města, do kterého míří znatelně méně turistů než do okolních míst a přitom není o nic ošklivější. Ba naopak.

Památky a zajímavosti

Monopoli je z větší části typické italské město z první poloviny 20. století, ale na malém poloostrově přímo u moře se pyšní nádherným historickým centrem s památkami sahajícími až do 10. století.

Hlavním tahákem Monopoli je prosté toulání a objevování zákoutí starého město, které je poměrně malé, takže vám procházky nezaberou více než hodinku a půl. Samozřejmě byste ale neměli vynechat ani konkrétní krásné památky:

  • katedrála Madonna della Madia – zdaleka nejviditelnější a největší památka. Hlavní monopolský kostel stojí na základech románské baziliky z roku 1107, které jsou místy patrné v interiéru, celý byl však vystaven znovu mezi lety 1742 a 1772 v honosném barokním stylu. Dominantou katedrály i celého Monopoli je její zvonice sahající do výšky 61 metrů. Za návštěvu určitě stojí i bohatě zdobený barokní interiér, vstup je zdarma.
  • Castello Carlo V. – obranný hrad Karla V. z roku 1525 a kompletně přestavěn v 17. století stojí ve své původní podobě na nábřeží a brání monopolský přístav
  • Castello di Santo Stefano – hrad sv. Štěpána z roku 1086 patří k nejzachovalejším památkám apulského pobřežního opevnění. Stojí na výběžku těsně nad mořem u pláže Porto Ghiacciolo a vytváří nádherné panorama. Krátce po svém dokončení byl předělán z obranné tvrze na benedktinský klášter
  • další sakrální památky – centrum Monopoli je navzdory své nevelké rozloze bohaté na náboženské stavby. Kromě katedrály zde najdete více než 20 kostelů na velmi malé ploše

Pláže a koupání

Velmi členité pobřeží vytvářející v délce mnoha desítek kilometrů nízký útes s malinkými zátokami nedává prostor pro dlouhé písčité pláže. Za to si můžete užít koupání na malých romanticky vyhlížejících plážiček v úzkých zátokách pod skalními převisy.

Zejména pobřeží směrem na jih od Monopoli nabídne desítky takových pláží. Skrytých před zraky projíždějících s o to krásnějším okolím. Nejznámější je dvojice pláží pod hradem sv. Štěpána: Lido di San Stefano a Lido Porto Ghiacciolo. Jejich nevýhodou, kterou však trpí ve větší či menší míře všechny zdejší pláže, je značná přelidněnost. Pláže jsou opravdu miniaturní a zaplněné bývají už po 8 hodině ráno.

Další nevýhodou zdejších pláží je nutnost dopravy půjčeným autem, protože autobusy okolo buď vůbec nejezdí, anebo jen párkrát za den s velmi obtížně zjistitelnými jízdními řády.

Ubytování v Monopoli

Síla Monopoli je v rodinných a povětšinou skvěle hodnocených apartmánech či penzionech, které vám poskytnou ubytování od 1 500 Kč na noc pro 2. Doporučit bychom mohli třeba apartmán Fanfulla s balkonem v moderním centru mezi nádražím a starým městem.

Klasických hotelů v Monopoli moc nenajdete a i proto jejich ceny startují na 3 000 Kč za noc.

Jak se dostat do Monopoli?

Město leží 46 km od Bari a 75 km od Brindisi a je skvěle dostupné autem po hlavní apulské dálnici. Zdarma lze zaparkovat například na velkém parkovišti u přístavu asi 700 metrů od historického centra.

Do Monopoli se nejrychleji dostanete vlakem Trenitalie. Městem prochází hlavní trať po italském pobřeží Jadranu a frekventované spojení:

  • Bari – 2-4x za hodinu, jízdenka za 3,40 EUR, doba jízdy 26 minut (spoje RegionaleVeloce) až 50 minut (spoje Regionale)
  • Brindisi – 1-2x za hodinu, jízdenka za 6,10 EUR, doba jízdy 43 minut
  • Polignano a Mare – 2x za hodinu, jízdenka za 1,10 EUR, doba jízdy 6 minut

Jízdenky na spoje Regionale a Regionale Veloce není třeba kupovat dopředu, stačí na pokladně nebo v automatu na nádraží. Jízdní řády zjistíte na webové stránce trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store).

Především do blízkých okolních městeček využijete autobusy. Hlavní autobusová zastávka se nachází na náměstí Piazza Sant'Antonio (poloha na mapě). I když se jedná o autobusy, v Apulii vyhledáte i toto spojení přes web železniční společnosti Trenitalia. Autobusy využijete zejména na těchto trasách:

  • Alberobello – 1x za hodinu, jízdenka za 1,80 EUR, doba jízdy 50-60 minut
  • Locorotondo – 1x za hodinu až dvě, jízdenka za 1,80 EUR, doba jízdy 35 minut
  • Martina Franca – pouze s přestupem v Locorotondo

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.