Západ slunce Alberobello

5 míst co vidět v Apulii

Barletta

Baletta

Město Barletta je ideálním místem pro kombinaci výletů za památkami a koupáním v moři. Krásné historické centrum vás zabaví klidně na půl dne a místní dlouhé a velmi prostorné pláže i na několik dní v kuse.

Barletta ostatně patří k největším letoviskům v celé Apulii a tomu také odpovídá široká nabídka služeb od ubytování po restaurace.

Památky a zajímavosti

Hlavní památkou, která se řadí mezi nejnavštěvovanější v celé Apulii, je Castello di Barletta, masivní obranný hrad ležící přímo v centru poblíž mořské promenády. Hrad je zachován v plném rozsahu, má čtvercový půdorys (i když jen zdánlivě, ve skutečnosti má každá strana mírně odlišné rozměry) a na všech hrotech stojí mohutná věž.

Hrad Barletta vznikal a bytněl v průběhu staletí tak, jak se u moci střídaly vládnoucí dynastie. Prvotní konstrukce pochází již z Normanského období a vznikala v 11. století. K největšímu rozšíření hradu došlo za nadvlády Španělů od 16. do 17. století.

Vstup do hradu stojí 6 EUR, případně se dá využít výhodná vstupenka za 8 EUR, která obsahuje i vstup do místní pinakotéky. Více na oficiálním webu: barlettamusei.it

Hlavní náboženskou památkou je katedrála Santa Maria Maggiore vystavěna ve strohém, ale krásně zachovalém románsko-gotickém stylu mezi 12. a 14. stoletím.

Zajímavou gotickou stavbou z 18. století je také bazilika Santo Sepolcro.

Pláže a koupání

Barletta se může pochlubit 5 km dlouhou a neuvěřitelně prostornou písečnou pláží, která začíná v centru města se šířkou přes 120 metrů a postupně se zužuje směrem na sever. Čím dál od města budete, tím větší soukromí vás čeká.

Pláž Barletta ve městě je plně vybavená půjčovnami lehátek a slunečníků a mnoha restauracemi či občerstveními. Půjčit si můžete také šlapadlo a využít nabídek vodních sportů. Prim zde díky ideálním větrným podmínkám hraje kitesurfing.

Vstup do moře je velmi pozvolný, voda na první pohled není tak čistá hlavně kvůli blízkosti přístavu, ale koupání zde není nijak závadné.

Ubytování Barletta

V Barlettě využijete především menší apartmány i penziony, najdete zde ale také 4 dražší hotely. Ubytování na noc pořídíte ve 2lůžkovém pokoji zhruba od 1 200 Kč, v hotelu pak od 2 000 Kč.

Jak se dostat do Barletty

Město leží na hlavní pobřežní trati, takže nejjednodušší doprava sem vede vlakem. V Barlettě kromě regionálních vlaků zastavují i dálkové spoje směr Ancona, Rimini, Boloňa a Milán.

  • Bari: 4-5x za hodinu, cena jízdenky 4,60 EUR, doba jízdy 40-50 minut. Do Bari jezdí také linky barijského metra, ale oproti spojům Trenitalia má výrazně delší jízdní dobu a je také o něco málo dražší
  • Brindisi: s přestupem v Bari 2x za hodinu za 13 EUR / 2 hodiny jízdy, přímé vlaky stojí od 21 EUR
  • Foggia: regionální vlaky 1x za hodinu za 5,30 EUR / 45 minut jízdy, dálkové vlaky 1-2x za hodinu od 10 EUR / 30 minut jízdy

Do blízkého historického města Andria jezdí linka barijské regionální železnice (metra), v současnosti však dlouhodobě mezi Barlettou a Andrií jezdí 2-3x za hodinu náhradní autobusy, a to vlakového nádraží. Jízda trvá 18 minut lístek vyjde na 1,10 EUR.

Vypravíte-li se do Barletty autem, zdarma můžete zaparkovat například na improvizovaném parkovišti přímo pod hradem.

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.