Zpět na seznam míst co vidět v Apulii
Ostuni

Ostuni

Pokud bychom museli vybrat nejfotogeničtější město Apulie, nejspíš bychom sáhli po Ostuni. Dost možná by se Ostuni dalo zařadit i do žebříčku 10 nejkrásnějších měst celé Itálie.

Ostuni se přezdívá "La città bianca", tedy Bílé město a už z dálky vás nenechá na pochybách, kde k této přezdívce přišlo. Oslnivá běloba ostunských domků svítí do širého kraje i díky tomu, že město stojí na pahorku nad pobřežní nížinou.

Bílé město na pahorku

Historie Ostuni sahá až daleko do doby kamenné. Úrodní přímořské nížiny poskytovaly dostatek živobytí a mírný pahorek zase bezpečné útočiště s rozhledem do okolí. Právě okolo tohoto 200 metrů vysokého kopečku v průběhu staletí a tisícletí vyrostlo Ostuni tak, jak ho známe dnes.

Rozkvět město zažilo během 16. století za panování rodu Sforzů, kdy vznikla většina citadely, dnešního Starého města, s typickými bílými domky chránícími vnitřek před přehříváním a několika sakrálními stavbami.

Projděte se uličkami ke slavné katedrále

Město Ostuni vás při příjezdu přivítá modernější částí, odkud budete pokračovat skrz typicky italskou zástavbu se zužujícími se uličkami stále mírně do kopce, až po 5 minutách chůze dosáhnete Starého města.

Vstupem do starého města je ústřední náměstí Piazza della Liberta s františkánským klášterem a kostelem z roku 1308. Ten je rozměrově největším kostelem v Ostuni a spolu s katedrálou tvoří panorama města.

Spletitou sítí úzkých křivolakých uliček s mnoha krátkými schodišti se dostanete až do nejvyššího bodu citadely a Starého města, kde stojí nejvýznamnější ostunská památka.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie možná nevynikne velikostí, pokud bude stát přímo před ní, ale krásně zapadá do okolního prostředí a chlubí se krásným čistým gotickým stylem s jasně patrnými románskými zbytky. Původně byla totiž katedrála postavena již v roce 1229, ale po silném zemětřesení přestavena do současné podoby roku 1470. Z dálky navíc mezi nízkými domky působí jako jasná dominanta. I proto, že stojí na nejvyšším místě Ostuni.

Kde je nejhezčí výhled na Ostuni?

Na většině fotografií Ostuni je zobrazeno kompletní městské panorama se Starým městem na pohorku a dominantami v podobě katedrály a kláštera sv. Františka z Assisi. 

Nejslavnější vyhlídka se nachází v ulici Corso Vittorio Emanuele II. v místě zvaném Belvedere di Ostuni (přesná poloha na mapě). Z hlavního náměstí Piazza Liberta sem dojdete za 15-20 minut po 600 metrech.

Ubytování v Ostuni

Většina turistů volí Ostuni jen jako jednodenní výlet od moře, z Brindisi či Bari, ale pokud chcete nasát atmosféru starobylého městečka plnými doušky, určitě doporučujeme se tu na jednu noc ubytovat.

Ceny v soukromých apartmánech začínají zhruba na 1 600 Kč za noc pro 2. Doporučili bychom třeba stylové ubytování Casa di Bambola přímo v historickém centru.

Běžné hotely jsou výrazně dražší a jejich ceny startují na 3 000 Kč za noc. Nehledíte-li tolik na cenu, doporučili bychom bydlení v hotelu Relais Sant'Eligio **** s terasou, která nabídne úchvatné výhledy na Staré město.

Jak se dostat do Ostuni?

Ostuni leží 84 km od Bari a 42 km od Brindisi. Cesta vede většinou po pobřežní dálnici a sjezd na Ostuni je přehledně označení. Parkování zdarma ve městě není možné, využít můžete oficiální městské placené parkoviště zhruba 5 minut pěšky od centra za ceny okolo 8 EUR na 8 hodin (poloha na mapě).

Nejrychlejší cesta vede vlakem, byť železniční stanice s názvem "Ostuni" leží více než 3 km od historického centra. Od nádraží do centra města však jezdí jednou za půlhodiny autobus, na který lze koupit jedinou sdruženou jízdenku s vlakem a rovněž spojení a lze vyhledat i přes web železnic trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store).

Jízdenky na vlak zakoupíte v automatu na nádraží nebo online přes výše uvedený web. Nekupujte do/ze stanice "Ostuni", ale hledejte "Ostuni Cittá".

  • Bari – 1-2x za hodinu, jízdenka vyjde na 7,10 EUR a spojení i s přestupem na autobus trvá necelé 2 hodiny
  • Brindisi – 1-2x za hodinu, jízdenka vyjde na 4,10 EUR a spojení i s přestupem na autobus trvá hodinu až hodinu a půl
  • Naviguj: 40.7319, 17.5785

Další místa v Apulii

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu