Florencie
Florencie

18 míst co vidět ve Florencii

Baptisterium Jana Křtitele

Kostel

Baptisterium Jana Křtitele

Osmiboká kaple Jana Křtitele (Battisterio San Giovanni) pochází ze 4.–5. století, což ze stavby činí nejstarší náboženskou stavbu Florencie. Současná podoba však pochází z 11. a 12. století. Váš pohled určitě zaujmou vstupní bronzové dveře známé pod názvem „Porta del paradiso“ s vyobrazením Starého zákona, které naleznete hned naproti katedrále Santa Maria del Fiore.

Obdobnou kapli určenou ke křtům najdete pod stejným názvem i v blízké Pise.

Přepychová křtitelnice oslní

Během středověku se zejména ve velkých městech dodržovala tradice, že do kostela nesmí vstoupit nepokřtěná osoba, včetně malých dětí. Proto vznikaly samostatné stavby, tzv. baptisteria, která sloužila křtům i dalším náboženským slavnostem.

Všechny návštěvníky jistě oslní interiér křtitelnice. Ostře kontrastuje s goticky strohým interiérem přilehlé katedrály Panny Marie Květné a právě baptisterium sv. Jana Křtitele patřilo ve Florencii mezi stavby s nejvíce zdobeným interiérem.

Podlahu i strop kopule zdobí ty nejkrásnější evropské mozaiky. Dominantní je zejména obrovská freska s četným zlacením na stropě baptisteria, která zobrazuje Krista na trůnu s 6 pásy různých výjevů. Mozaikový strop je prací mnoha umělců především z Benátek.

Exteriér kaple má pak typicky toskánskou podobu s bílo-tmavě zeleným mramorovým obložením.

Troje bronzové dveře

Za jeden z absolutních vrcholů toskánského umění středověku jsou považovány troje masivní bronzová vrata vedoucí do baptisteria.

  • Jižní brána je nejstarší a pochází z roku 1330 z ruky architekta Andrey Pisana. Najdete na ní výjevy ze života Jana Křtitele a považuje se za poslední dílo gotického sochařství ve Florencii.
  • Severní brána byla vytvořena mezi lety 1401 a 1424 a jejím autorem je Lorenzo Ghiberti a najdete na ní náměty z Nového zákona
  • Rajská brána (východní) patří k nejslavnějším florentským památkám a i ona pochází z dílny Lorenza Ghibertiho. Pojmenování "Rajská brána" vytvořil sám slavný Michelangelo Buonarroti. Bránu Ghiberti vytvářel mezi lety 1425-1452 a jsou na ní zobrazeny výjevy ze Starého zákona.

Vstupné a otevírací doba

Ačkoliv hlavní pozornost na náměstí Piazza del Duomo, kde baptisterium stojí, poutá jedna z největších světových katedrál, rozhodně doporučujeme navštívit i baptisterium, hlavně pro jeho nádherný interiér.

Samostatné vstupenky jen do baptisteria se neprodávají, vybrat můžete ze tří různých typů lístků:

  • Brunelleschi Pass – baptisterium, katedrála, kopule, zvonice, Museo dell'Opera dell Duomo: 30 EUR (děti do 14 let za 12 EUR)
  • Giotto Pass – baptisterium, katedrálazvonice, Museo dell'Opera dell Duomo: 20 EUR (děti do 14 let za 7 EUR)
  • Ghiberti Pass – baptisterium, katedrála, Museo dell'Opera dell Duomo: 15 EUR (děti do 14 let za 5 EUR),

Pro seniory se slevy neposkytují.

Lístky lze zakoupit i online na webu: operaduomofirenze.skiperformance.com. Při online koupi vybíráte datum i čas, přesnou hodinu je však nutné dodržet pouze při vstupu do kopule. Vstupenky vždy platí 3 dny od zakoupení a jednotlivé památky lze navštěvovat i opakovaně.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 13. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.