Florencie
Florencie

18 míst co vidět ve Florencii

Zvonice Campanile

Vyhlídka, Věž

Campanile

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že štíhlá vysoká věž, která je spolu s kopulí dominantou Florencie, přímo patří k hlavnímu florentskému dómu, není tomu tak. Kampanila, tedy zvonice, je od chrámu oddělená asi 2metrovou mezerou. Svým vzezřením a architekturou však nikoho nenechává na pochybách, že ke katedrále Santa Maria del Fiore patří.

Od roku 1982 je samostatná zvonice zapsána na seznamu UNESCO.

Zvonice, italsky Campanille, šplhá až do výšky 84 metrů a naskýtá se z ní úchvatný pohled na kopuli katedrály i celou Florencii.

Giottova goticko-renesanční chlouba

Stavba zvonice započala roku 1334, tedy až 38 let po zahájení stavby samotné katedrály, pod vedením Giotta. Ačkoliv se zvonice stavěla ještě v době gotiky, bohatou výzdobou rozhodně nezapře nastupují renesanční období. Po třech letech od zahájení stavby Giotto zemřel a jeho práci převzal Andrea Pisano, slavný architekt, který vybudoval například katedrálu v Pise.

Stavbu po morové epidemii nakonec dokončil architekt Francesco Talenti v roce 1359. Kampanila tak byla dokončena téměř o 100 let dříve než kopule katedrály.

Kromě výrazné fasády, kterou zdobí tmavě zelený, bílý a růžový mramor, zaujme i bohatá sochařská výzdoba znázorňující přechod člověka od hříchu k životu na věčnosti. Většinu ze soch navrhl slavný florentský sochař Donatello.

Vstupné a otevírací doba

Návštěvníci dnes mohou obdivovat nádhernou stavbu nejen zvenčí, ale mohou se také vydat do jejích útrob, vyšplhat 414 schodů a užít si nádherný výhled na město z výšky 84 metrů. I když se počet schodů může jevit hrůzostrašně, výhled z vrcholu zvonice opravdu stojí za to.

Vstupenky do samostatné zvonice se neprodávají, můžete zvolit z následujících dvou kombinací zahrnujících i vstup na kampanilu:

  • Brunelleschi Pass – zvonice, katedrála, kopule, baptisterium, Museo dell'Opera dell Duomo: 30 EUR (děti do 14 let za 12 EUR)
  • Giotto Pass – zvonice, katedrálabaptisterium, Museo dell'Opera dell Duomo: 20 EUR (děti do 14 let za 7 EUR)

Pro seniory se slevy neposkytují.

Lístky lze zakoupit i online na webu: operaduomofirenze.skiperformance.com. Při online koupi vybíráte datum i čas, přesnou hodinu je však nutné dodržet pouze při vstupu do kopule. Vstupenky vždy platí 3 dny od zakoupení a jednotlivé památky lze navštěvovat i opakovaně.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 13. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.