Florencie

Co dělat ve Florencii

Návštěva památek, muzeí a galerií

Trhákem Florencie číslo jedna jsou samozřejmě městské památky, muzea a galerie, které každoročně lákají návštěvníky ze všech koutů světa. Navštivte jednu z nejstarších galerií Starého kontinentu Galleria degli Uffizi, obdivujte Neptunovu fontánu na Piazza della Signoria a netradiční Palazzo Vecchio, projděte se po fotogenickém Ponte Vecchio a přidejte se k davům na Piazzale Michelangelo.  Florencie je galerií pod širým nebem a její krásy se nebudete moci nabažit.

Florencie z ptačí perspektivy

Vychutnejte si koktejl na jedné z mnoha florentských teras s nádherným výhledem jako praví Florenťané.  A kterépak bary nabízí ty nejlepší výhledy?  

Three Sixty Rooftop Bar/Hotel Minerva

Střešní bar hotelu Minerva s bazénem uprostřed nabízí nádherný 360° výhled na celou Florencii. Od 19. hodiny večerní jsou obě dvě terasy přístupné (do 7 hodin je terasa s bazénem vyhrazená jen hotelovým hostům) a vy si tak můžete vychutnat pravé italské aperitivo při romantickém západu slunce. Za oběd a večeři tu zaplatíte od 10 do 20 euro, sklenka vína vyjde na 6 euro,

La Terrazza Lounge Bar/Hotel Continentale

Terasa hotelu Continentale nabízí nádherné výhledy na nejznámější pamětihodnosti města, Ponte Vecchio a Palazzo Vecchio. Za úžasnou podívanou ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Víno tu stojí kolem 12 euro a koktejl téměř 20 euro.

Caffe La Terrazza/La Rinascente

Obchodní dům s luxusním zbožím La Rinascente překvapí nádhernou terasou s 360° výhledem na Duomo a Palazzo Vecchio. 

Caffetteria delle Oblate /Veřejná knihovna Oblate 

Městská knihovna Oblate se nachází hned za Duomem a stejně jako La Rinascente nabízí nádherné výhledy na jednu z nejznámějších památek města. Ve zdejší kavárně si pochutnáte nejen na kávě, ale také na občerstvení a aperitivu. Na terase se konají četné kulturní události, a tak si kromě výhledu možná užijete i trošku autorského čtení. Kdo ví.

A pokud byste přeci jen neměli chuť na něco dobrého k pití, nabízíme další místa s nádherným výhledem:

Duomo

Dominanta města, katedrála Duomo nabízí nádherné výhledy na město ze samého srdce města. Do kupole navržené architektem Filippem Brunelleschim se dostanete po 463 schodech, které dají zabrat i zdatným jedincům. Ta námaha ale stojí za to!

Forte Belvedere

Malá kavárna ve Forte Belvedere nabízí naprosto jedinečný výhled na celé město. Navíc se tu celé léto až do konce října koná mnoho výstav.

Piazzale Michelangelo

Kdo by neznal Piazzale Michelangelo. Davy míří na tohle místo, aby viděly nádhernou Florencii z ptačí perspektivy a během západu slunce je tu leckdy až příliš mnoho lidí. Doporučujeme návštěvu kolem poledne, kdy místo doposud nečelí invazi turistů.

Jídlo a pití

Cestování je o poznávání místní kultury a jak lépe poznat národ než skrze kuchyni. O Itálii to pak platí dvojnásob! Během vašeho pobytu určitě ochutnejte:

Bistecca alla Fiorentina 

Vášnivý masožravci by neměli vynechat místní specialitu, Florentský biftek, který je na povrchu dobře propečený, ale uvnitř nádherně jemný a šťavnatý. 

Papardelle al Cinghiale

Tlusté a dlouhé těstoviny se ve Florencii tradičně podávají s kančím masem, ale můžete najít i varianty se zajícem, husou nebo králíkem. 

Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo

Tagliatelle s hříbky a lanýži najdete ve Florenci na každém rohu a musíme říct, že jsou naprosto famózní!

Crostini

Typický místní předkrm crostino se skládá ze světlého toskánského chleba, na němž se servírují různé druhy omáček, zeleniny, šunek a pesta. 

Ribollita 

Toskánská rajčatová polévka z chleba, rajčat, fazolek a další sezónní zeleniny se podává studená stejně jako gazpacho, ale na rozdíl od španělské speciality není tak tekutá.

Toskánský chléb

Co že je tak zvláštního na florentském chlebu? Chléb se peče zcela bez soli. Tento recept pochází z období vlády rodu Medici, kdy město Pisa přerušilo dodávky soli do Florencie a místní populace se tak musela přizpůsobit a začít péct chleba bez soli. Recept vydržel staletí a chléb se peče bez soli až dodnes. Italové prostě milují tradice.

Schiacciata

Máte rádi focacciu? Pokud ano, tak neváhejte a ochutnejte florentskou variantu tradičního italského chleba. Toskánská verze focacci je slanější a mastnější. Schiacciata se jí samotná před večeří nebo jako odpolední svačinka. Nechybí ani v mnoha sendvičích. Prodává se hned několik variant, a to s olivami nebo sýrem nebo posypaná bylinkami. 

Tagliere

Místní varianta obloženého talíře je k dostání téměř všude. Vynikající předkrm nebo lehká večeře sestává ze široké nabídky sýrů, salámů a šunek. Neměly by chybět tradiční kozí sýry, grilovaná zeleninka a kousek toskánského chleba. Leckdy na talíři můžete najít i marmeládu nebo med.

Cantuccini

Klasický florentský dezert proslulý po celém světě se servíruje společně s dezertním vínem Vin Santo. Mandlové (případně lískooříškové nebo pistáciové) sušenky se namáčí do vína, aby lehce změkly.

Toskánská vína

Výčet tradičních pochutin by nebyl kompletní bez výtečných toskánských vín, jimiž se region pyšní. Mezi nejznámější odrůdy červeného vína patří Brunello z Moltalcina. Z bílých vín doporučujeme Vernace ze San Gimignano

Gelato

Návštěva Itálie se nikdy nemůže obejít bez zmrzliny. Navíc florentská zmrzlina patří mezi ty nejvyhlášenější v zemi. Ochutnejte tradiční gelato v některé z nejproslulejších místních zmrzlináren jako Carapina, Gelateria della Passera nebo třeba Vivoli. 

Nákupy

Florencie překypuje obchůdky všeho druhu a nechybí tu samozřejmě ani luxusní butiky. Mezi nejoblíbenější suvenýry patří tradiční místní pochoutky a vína a také zlaté šperky a kožené výrobky. Za koženým zbožím se vydejte na venkovní trhy v San Lorenzo a na Piazza del Mercato Nuovo. Kvalitní zlatnictví naleznete na starobylém mostě zlatníků Ponte Vecchio. Čerstvou zeleninu, olej, těstoviny a mnoho dalšího nakoupíte na trzích v San Lorenzo a Sant’Ambrogio.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.