Jak se dostat do Florencie

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Florencií operuje v zimní sezóně 2019 letecká společnost Vueling. Info k dopravě z letiště Florencie. Zatímco letenky do Florencie jsou na průměrné hodnotě 2 500 Kč, tak mnohem levněji se do Florencie dopravíte za pomocí kombinace letů na okolní letiště a následně přejezdem autobusem nebo vlakem.

Zmiňovanou alternativou jsou přímé linky Ryanairu z Prahy či okolních letišť do Bologni a Pisy. Z obou měst se pak snadno dostanete do Florencie. Přejezd mezi Bolognou a Florencií obstará nejlevněji Flixbus od 149 Kč (doporučujeme včasný nákup jízdenky). Z Pisy do Florencie se dostanete nejlépe regionálními vlaky za 8,6 euro. Jízdenky nemusíte řešit předem. Zakoupíte je jednoduše v samoobslužném automatu přímo na nádraží. Vlaky jezdí hned několikrát do hodiny.

Cesta z okolních letišť

Bologna

Autobusy Flixbusu odjíždí z hlavního autobusového nádraží. Z letiště odjíždí každých 11 minut Aerobus, který vás dopraví z terminálu až na hlavní nádraží (Stazione Centrale). Cesta vám zabere přibližně 20 minut. Cena jízdenky stojí 6 euro. K zakoupení je online nebo v samoobslužných automatech v hale. 

Pisa

Z letiště na hlavní nádraží v Pise (FS Pisa Centrale) se od března 2017 dostanete nadzemkou PisaMover, a to každý den od 6:00 do 0:00. Linka jezdí každých 5–8 minut a cesta vám zabere pouhých 5 minut. Lístek stojí 2,7 euro.

Jak cestovat po Florencii

Pěšky

Historické jádro města je poměrně malé, a tak se vyplatí navštívit všechny důležité památky pěšky. Dopravu autem určitě nedoporučujeme. Město překypuje pěšími zónami a počet parkovacích míst je opravdu omezený.  

Městská hromadná doprava

Městská hromadná doprava se dělí na autobusovou (ATAF a LI-NEA) a tramvajovou (Tramvia). 

Autobus

V historickém centru města jezdí elektrické autobusy, které obsluhují linky C1–C4. Doporučujeme linky C1 a 7, které vás zavezou na nejdůležitější místa ve městě.

Tramvaj

První tramvajová linka spatřila světlo světa roku 2010, kdy byla spuštěna první linka T1 ze zastávky Scandicci na vlakové nádraží SM. Linka 2 měla být podle plánu otevřena v létě 2018, nicméně v současné době stále není v provozu (pozn. leden 2019).

Jízdenky

Autobusové jízdenky jsou k zakoupení na autorizovaných prodejních místech (kavárny, trafiky, novinové stánky), které poznáte podle nálepky ATAF na okně. Autobusové jízdenky lze zakoupit také u řidiče (ale s přirážkou), tramvajové jízdenky bohužel ne. Samoobslužné automaty se nachází na každé zastávce tramvaje nebo je možné je zakoupit přes SMS a mobilní aplikaci Nugo (https://www.nugo.com/nugoweb/).

Ceník:

  • 90minutová jízdenka (papírová nebo e-jízdenka): 1,5 euro 
  • Pozor! u řidiče 2,5 euro, přes SMS 1,8 euro
  • Carnet (10 x 90minutových jízd): 14 euro

Více informací na: http://en.comune.fi.it/administration/tramway/system.html a na stránkách dopravního podniku: http://www.ataf.net/it/biglietti-e-abbonamenti/biglietti.aspx?idC=82&LN=it-IT.

Taxi

Florentské taxíky poznáte jednoduše. Všechny mají totiž bílou barvu. Objednat si je můžete přes telefon, přes SMS nebo nastoupit na některé ze zastávek taxi, jichž uvidíte ve městě desítky.

Pro cestu z letiště do hotelu v centru města existuje fixní tarif v celkové částce 22 euro. Pokud cestujete se zavazadlem a ve více než 3 lidech, počítejte s příplatkem. 

V mnoha taxících se dá platit kartou. Raději se předem zeptejte řidiče.

Ve městě operují 2 taxislužby: 

  • CO.TA.FI Tel +39 055 4390 - +39 055 4499
  • SOCOTA Tel +39 055 4798 - +39 055 4242

Kolo

Stejně jako v mnoha evropských městech funguje i ve Florencii systém sdílení kol, který provozuje Mobike. Stáhněte si do vašeho smartphonu nebo Apple Watch bezplatnou aplikaci Mobike App a objevujte město na dvou kolech, rychle a ekologicky!

Cena:

  • 30denní pas: 9,9 euro (neomezené měsíční využívání kola v maximální délce 1 jízdy nepřesahující 2 hodiny)
  • 20minutová jízda: 0,99 euro

Více informací na: https://mobike.com/global/.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu