Florencie

Doprava ve Florencii

Pěšky

Historické jádro města je poměrně malé, a tak se vyplatí navštívit všechny důležité památky pěšky. Dopravu autem určitě nedoporučujeme. Město překypuje pěšími zónami a počet parkovacích míst je opravdu omezený.  

Městská hromadná doprava

Městská hromadná doprava se dělí na autobusovou (ATAF a LI-NEA) a tramvajovou (Tramvia). 

Autobus

V historickém centru města jezdí elektrické autobusy, které obsluhují linky C1–C4. Doporučujeme linky C1 a 7, které vás zavezou na nejdůležitější místa ve městě.

Tramvaj

První tramvajová linka spatřila světlo světa roku 2010, kdy byla spuštěna první linka T1 ze zastávky Scandicci na vlakové nádraží SM. Linka 2 jezdí od února 2020.

Jízdenky

Autobusové jízdenky jsou k zakoupení na autorizovaných prodejních místech (kavárny, trafiky, novinové stánky), které poznáte podle nálepky ATAF na okně. Autobusové jízdenky lze zakoupit také u řidiče (ale s přirážkou), tramvajové jízdenky bohužel ne. Samoobslužné automaty se nachází na každé zastávce tramvaje nebo je možné je zakoupit přes SMS a mobilní aplikaci Nugo (https://www.nugo.com/nugoweb/).

Ceník:

  • 90minutová jízdenka (papírová nebo e-jízdenka): 1,5 euro 
  • Pozor! u řidiče 2,5 euro, přes SMS 1,8 euro
  • Carnet (10 x 90minutových jízd): 14 euro

Více informací na: http://en.comune.fi.it/administration/tramway/system.html a na stránkách dopravního podniku: http://www.ataf.net/it/biglietti-e-abbonamenti/biglietti.aspx?idC=82&LN=it-IT.

Taxi

Florentské taxíky poznáte jednoduše. Všechny mají totiž bílou barvu. Objednat si je můžete přes telefon, přes SMS nebo nastoupit na některé ze zastávek taxi, jichž uvidíte ve městě desítky.

Pro cestu z letiště do hotelu v centru města existuje fixní tarif v celkové částce 22 euro. Pokud cestujete se zavazadlem a ve více než 3 lidech, počítejte s příplatkem. 

V mnoha taxících se dá platit kartou. Raději se předem zeptejte řidiče.

Ve městě operují 2 taxislužby: 

  • CO.TA.FI Tel +39 055 4390 - +39 055 4499
  • SOCOTA Tel +39 055 4798 - +39 055 4242

Kolo

Stejně jako v mnoha evropských městech funguje i ve Florencii systém sdílení kol, který provozuje Mobike. Stáhněte si do vašeho smartphonu nebo Apple Watch bezplatnou aplikaci Mobike App a objevujte město na dvou kolech, rychle a ekologicky!

Cena:

  • 30denní pas: 9,9 euro (neomezené měsíční využívání kola v maximální délce 1 jízdy nepřesahující 2 hodiny)
  • 20minutová jízda: 0,99 euro

Více informací na: https://mobike.com/global/.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 13. 05. 2022

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.