Průvodce městem
Smyslná Florencie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Florencii

Jak se dostat do Florencie

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Florencií operuje v zimní sezóně 2019 letecká společnost Vueling. Info k dopravě z letiště Florencie. Zatímco letenky do Florencie jsou na průměrné hodnotě 2 500 Kč, tak mnohem levněji se do Florencie dopravíte za pomocí kombinace letů na okolní letiště a následně přejezdem autobusem nebo vlakem.

Zmiňovanou alternativou jsou přímé linky Ryanairu z Prahy či okolních letišť do Bologni a Pisy. Z obou měst se pak snadno dostanete do Florencie. Přejezd mezi Bolognou a Florencií obstará nejlevněji Flixbus od 149 Kč (doporučujeme včasný nákup jízdenky). Z Pisy do Florencie se dostanete nejlépe regionálními vlaky za 8,6 euro. Jízdenky nemusíte řešit předem. Zakoupíte je jednoduše v samoobslužném automatu přímo na nádraží. Vlaky jezdí hned několikrát do hodiny.

Cesta z okolních letišť

Bologna

Autobusy Flixbusu odjíždí z hlavního autobusového nádraží. Z letiště odjíždí každých 11 minut Aerobus, který vás dopraví z terminálu až na hlavní nádraží (Stazione Centrale). Cesta vám zabere přibližně 20 minut. Cena jízdenky stojí 6 euro. K zakoupení je online nebo v samoobslužných automatech v hale. 

Pisa

Z letiště na hlavní nádraží v Pise (FS Pisa Centrale) se od března 2017 dostanete nadzemkou PisaMover, a to každý den od 6:00 do 0:00. Linka jezdí každých 5–8 minut a cesta vám zabere pouhých 5 minut. Lístek stojí 2,7 euro.

Jak cestovat po Florencii

Pěšky

Historické jádro města je poměrně malé, a tak se vyplatí navštívit všechny důležité památky pěšky. Dopravu autem určitě nedoporučujeme. Město překypuje pěšími zónami a počet parkovacích míst je opravdu omezený.  

Městská hromadná doprava

Městská hromadná doprava se dělí na autobusovou (ATAF a LI-NEA) a tramvajovou (Tramvia). 

Autobus

V historickém centru města jezdí elektrické autobusy, které obsluhují linky C1–C4. Doporučujeme linky C1 a 7, které vás zavezou na nejdůležitější místa ve městě.

Tramvaj

První tramvajová linka spatřila světlo světa roku 2010, kdy byla spuštěna první linka T1 ze zastávky Scandicci na vlakové nádraží SM. Linka 2 měla být podle plánu otevřena v létě 2018, nicméně v současné době stále není v provozu (pozn. leden 2019).

Jízdenky

Autobusové jízdenky jsou k zakoupení na autorizovaných prodejních místech (kavárny, trafiky, novinové stánky), které poznáte podle nálepky ATAF na okně. Autobusové jízdenky lze zakoupit také u řidiče (ale s přirážkou), tramvajové jízdenky bohužel ne. Samoobslužné automaty se nachází na každé zastávce tramvaje nebo je možné je zakoupit přes SMS a mobilní aplikaci Nugo (https://www.nugo.com/nugoweb/).

Ceník:

  • 90minutová jízdenka (papírová nebo e-jízdenka): 1,5 euro 
  • Pozor! u řidiče 2,5 euro, přes SMS 1,8 euro
  • Carnet (10 x 90minutových jízd): 14 euro

Více informací na: http://en.comune.fi.it/administration/tramway/system.html a na stránkách dopravního podniku: http://www.ataf.net/it/biglietti-e-abbonamenti/biglietti.aspx?idC=82&LN=it-IT.

Taxi

Florentské taxíky poznáte jednoduše. Všechny mají totiž bílou barvu. Objednat si je můžete přes telefon, přes SMS nebo nastoupit na některé ze zastávek taxi, jichž uvidíte ve městě desítky.

Pro cestu z letiště do hotelu v centru města existuje fixní tarif v celkové částce 22 euro. Pokud cestujete se zavazadlem a ve více než 3 lidech, počítejte s příplatkem. 

V mnoha taxících se dá platit kartou. Raději se předem zeptejte řidiče.

Ve městě operují 2 taxislužby: 

  • CO.TA.FI Tel +39 055 4390 - +39 055 4499
  • SOCOTA Tel +39 055 4798 - +39 055 4242

Kolo

Stejně jako v mnoha evropských městech funguje i ve Florencii systém sdílení kol, který provozuje Mobike. Stáhněte si do vašeho smartphonu nebo Apple Watch bezplatnou aplikaci Mobike App a objevujte město na dvou kolech, rychle a ekologicky!

Cena:

  • 30denní pas: 9,9 euro (neomezené měsíční využívání kola v maximální délce 1 jízdy nepřesahující 2 hodiny)
  • 20minutová jízda: 0,99 euro

Více informací na: https://mobike.com/global/.

Co tady objevíš?

Romantická, okouzlující, neodolatelná, taková je Florencie. Není třeba šetřit superlativy. Hlavní město Toskánska je prostě famózní a jeho nevšednímu půvabu podlehne každý. Florentské galerie a muzea patří mezi ty nejlepší na světě, kostely ukrývají ta největší renesanční díla italských mistrů a místní restaurace servírují ty nejlepší toskánské pochoutky. Florencie jednoduše potěší všechny vaše smysly.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Připrav se na
2–3 dny
Alespoň víkend si vyhraďte v případě, že si chcete užít to nejlepší, co Florencie nabízí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro či podzim
V tuto dobu už je příjemně teplo a nehrozí žádné extrémní výkyvy počasí.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Průměrná cena za přímé lety nebo kombinace letu a vlaku.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu