Zpět na seznam míst co vidět ve Florencii
Katedrála Santa Maria

Katedrála Santa Maria del Fiore

Katedrála byla na svou dobu opravdu nevšedním a originálním architektonickým dílem a dodnes se řadí mezi ty největší katedrály na světě. Stavba pojme neuvěřitelných 25.000 lidí.

Dílo architekta Arnolfa Cambiho, který bohužel stavbu nestihl dokončit, následně převzal věhlasný architekt a malíř v jedné osobě Giotto di Bondone. Stavba byla dokončena až v 15. století, kdy architektonickou soutěž na její dokončení vyhrál tehdy neznámý zlatník bez architektonického vzdělání, Filippo Brunelleschi. Tento génius dokázal postavit mohutnou osmibokou kupoli (dóm) bez lešení za techniky kladení cihel pod šikmým úhlem (technika rybí kosti), což bylo na tehdejší dobu opravdu nevídané.

Do kupole se dnes dostanete zdoláním 463 schodů, ale její návštěva určitě stojí za to. Fyzická námaha bude vykoupena naprosto úchvatným výhledem na celou Florencii. Kromě nádherné kupole ovšem na stavbě můžete obdivovat i mnoho dalších věcí. Všimněte si například chrliče v podobě býka na levé straně (směrem k Via Ricasoli). Není divu, že stavba patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Lístky lze zakoupit i online na: 

Vstupné: 

  • Dospělý: 18 euro
  • Dítě 6–12 let: 3 euro
  • Naviguj: 43.7731, 11.256

Další místa ve Florencii

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu