Florencie
Florencie

18 míst co vidět ve Florencii

Katedrála Santa Maria del Fiore

Budova

Katedrála Santa Maria

Hlavní florentská katedrála byla na svou dobu opravdu nevšedním a originálním architektonickým dílem a dodnes se řadí mezi ty největší katedrály na světě. Stavba pojme neuvěřitelných 25 000 lidí.

Katedrála Santa Maria del Fiore (Panny Marie Květné) se řadí k nejkrásnějším na světě a v rámci městského panorama také k těm nejvíce dominantním. Vystupuje totiž výrazně nad okolní zástavbu, což v kombinaci s monumentální kopulí a zajímavou fasádou vytváří jednu z nejslavnějších staveb světa. Často se katedrála nazývá zkráceně jako florentský dóm (duomo di Fiernze). Není divu, že stavba patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Architektura a historie

Už od konce 4. století n. l. stával na místě ve středu Florencie románský kostel sv. Reparaty, který však kapacitou přestával stačit, a tak bylo během 13. století rozhodnuto o stavbě nové katedrály. Zahájena byla v roce 1296 s cílem postavit monumentální stavbu, která bude schopna pojmout všechny tehdejší obyvatele Florencie.

Architektonicky se zde mísí gotický i renesanční styl, a to zejména díky několik staletí trvající stavbě. Nejvíce jistě zaujme mimořádná fasáda na první pohled v tradičním tmavo-bílém toskánském stylu, při detailnějším pohledu je však fasáda zdobená mnohem více a patří k nejvýraznějším exteriérům z historických katedrál napříč světem. Bílý mramor pochází ze slavných carraských dolů, tmavě zelené z blízkého Prata a růžový z Maremma.

Dílo architekta Arnolfa Cambiho, který bohužel stavbu nestihl dokončit, následně převzal věhlasný architekt a malíř v jedné osobě Giotto di Bondone, který však navrhl jen samostatně stojící zvonici, jež tvoří spolu s katedrálou panorama města.

Základní stavba katedrály, jež čítá hlavní loď, dvě boční lodě a 4 čtvercové arkýře, byla dokončena v roce 1413. Na východní straně katedrály však zůstala obrovská díra připravená pro stavbu monumentální kopule, na kterou nikdo z dosavadních architektů nepředložil realizovatelné plány...

Zajímavostí je fakt, že celá stavba vznikala kolem původní baziliky sv. Reparaty, kde se mše sloužily až do roku 1375, kdy byla teprve zbořena a ponechány jen její základy.

Kopule jako stavitelský zázrak

Architektonickou soutěž na dokončení kopule vyhrál tehdy neznámý zlatník bez architektonického vzdělání, Filippo Brunelleschi. Tento génius dokázal postavit mohutnou osmibokou kupoli (dóm) bez lešení za techniky kladení cihel pod šikmým úhlem (technika rybí kosti), což bylo na tehdejší dobu opravdu nevídané.

Kopule se začala stavět v roce 1420 a dokončena byla roku 1432.

Do kupole se dnes dostanete zdoláním 463 schodů, ale její návštěva určitě stojí za to. Fyzická námaha bude vykoupena naprosto úchvatným výhledem na celou Florencii. Kromě nádherné kupole ovšem na stavbě můžete obdivovat i mnoho dalších věcí. Všimněte si například chrliče v podobě býka na levé straně (směrem k Via Ricasoli).

Vstupné a otevírací doba

Doporučujeme rozhodně navštívit i typicky goticky strohý interiér katedrály, který ostře kontrastuje se zajímavou venkovní fasádou. Uvnitř najdete jedinou, za to však monumentální fresku na stropě kupole. Pochází z let 1572-1579 a jejími autory byli Giorgio Vasari a Federico Zuccari.

Katedrála je pro turisty otevřena každý den v časech 10:15–16:45, vstup do kopule pak 8:15–19:30 a do přilehlé zvonice až do 19:45.

Na výběr máte ze tří druhů vstupenek.

  • Brunelleschi Pass – katedrála, kopule, baptisteriumzvonice, Museo dell'Opera dell Duomo: 30 EUR (děti do 14 let za 12 EUR)
  • Giotto Pass – katedrála, baptisteriumzvonice, Museo dell'Opera dell Duomo: 20 EUR (děti do 14 let za 7 EUR)
  • Ghiberti Pass – katedrála, baptisterium, Museo dell'Opera dell Duomo: 15 EUR (děti do 14 let za 5 EUR),

Pro seniory se slevy neposkytují.

Lístky lze zakoupit i online na webu: operaduomofirenze.skiperformance.com. Při online koupi vybíráte datum i čas, přesnou hodinu je však nutné dodržet pouze při vstupu do kopule. Vstupenky vždy platí 3 dny od zakoupení a jednotlivé památky lze navštěvovat i opakovaně.

Výška a rozměry katedrály

Pro milovníky statistik doplňujeme i pár zajímavých údajů o ohromných rozměrech florentského dómu.

  • Délka celé baziliky: 153 m
  • Šířka: 90 m
  • Celková výška i s kopulí: 114 m

Samotná kopule pak stojí na 55 metrů vysoké hlavní lodi katedrály a její rozpětí činí 44 metrů. Kopule je 3. největší svého druhu na světě po bazilice sv. Petra ve Vatikánu, katedrále Spásy lidu v Bukurešti a bazilice Panny Marie Královny Míru v hlavním městě Pobřeží Slonoviny Yamoussoukru.

Samotná katedrála je co do vnitřní plochy 11. největší na světě.

Její kompletní výstavba o položení základního kamene do dokončení kopule trvala od roku 1296 do roku 1432.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 13. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.