Florencie
Florencie

18 míst co vidět ve Florencii

Ponte Vecchio

Historický most

Ponte Vecchio

Most zlatníků Ponte Vecchio (Starý most) přes řeku Arno hned na první pohled zaujme svým neobvyklým vzhledem.

Obě strany mostu lemují malé obchůdky a domečky, kde ve středověku sídlili řezníci, zelináři a koželuhové, jež následně kvůli nepříjemnému zápachu a odpadu (odpadky se vyhazovaly přímo do řeky) vystřídali zlatníci a klenotníci, kteří zde zůstali dodnes.

Top 10 nejlepších hotelů ve Florencii

Unikátní je na stavbě tzv. Vasariova chodba vedoucí nad domy. Giorgio Vasari ji vytvořil na žádost Cosima I. Medicejského, který si žádal bezpečný a krytý průchod mezi svými dvěma paláci na obou stranách řeky.

Historie Ponte Vecchio

Most zlatníků stojí na místě svých dvou předchůdců od roku 1345, kdy jej vyprojektoval Neri di Fioravante. Zděné krámky a domečky vznikly na mostě prakticky ihned po jeho vybudování, a to z praktických důvodů odklízení odpadu rovnou do řeky.

Jak už jsme však naznačili, házení živočišných odpadků do Arna bylo neudržitelné, a tak z popudu městské rady během 16. století krámky s potravinami byly přesunuty hlouběji do centra a vystřídaly je četné obchůdky se zlatem a šperky.

Vasariova chodba

Nad stavbami obchůdků se po celé délce mostu klene tzv. Corridoio Vasariano, zděná chodba postavená v roce 1565 na žádost toskánského velkovévody Cosima I. Medicejského. Ten chtěl mít zabezpečený soukromý průchod mezi Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti.

Architekt Giorgio Vasari ve skutečnosti musel vyprojektovat chodbu dlouhou více než 1 km, která na obou březích pokračuje z mostu dál do obou paláců. Od roku 2016 je Vasariův koridor uzavřený z bezpečnostních důvodů a není jisté, zda bude pro turisty jeho interiér někdy opět otevřený.

Ponte Vecchio dnes

Obchůdky se zlatem a šperky se na Starém florentském mostě dochovaly dodnes, doplňuje jen pár obchůdků se suvenýry.

Uprostřed mostu také narazíte na malé náměstíčko bez obchůdků, odkud se na obě strany můžete pokochat výhledem na řeku Arno.

Ponte Vecchio stále slouží původnímu účelu, tj. veřejné spojnici obou břehů. Proto je přístupný zdarma po 24 hodin denně.

Ubytování u Ponte Vecchio

Pokud byste se rádi kochali výhledem na Ponte Vecchio i z hotelového pokoje, pak si musíte poněkud připlatit.

Prakticky jediné ubytování nabízející výhled z pokoje na řeku a most je dobře hodnocený Hotel Continentale **** s cenami od 5 500 Kč za noc/2lůžkový pokoj.

Levnější alternativu pak představuje soukromý penzionek s malými útulnými pokojíky Pontevecchio Relais, který nabídne cenu od 3 000 Kč/noc.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 06. 06. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.