Aktuální cestovní opatření Covid-19

Informace platí od 9.7.2021

Pro cestu do Itálie a návrat zpět do ČR platí rozdílné podmínky, které průběžně aktualizujeme. Každopádně jsou hranice Itálie otevřené i pro turistické cesty.

Plánujete dovolenou? Podívejte se na akční zájezdy přes CK.

Podmínky pro cestu do Itálie 🟠

 • Otevřené hranice: ano, turistické cesty jsou možné, na místě však počítejte s omezením služeb, liší se dle regionu
 • Negativní test: nutný PCR nebo antigenní (pouze výtěrem z nosohltanu) test maximálně 48 hodin starý
 • Karanténa: ne (zrušena od 16.5.)
 • Očkované osoby: bez testu s certifikátem o úplném očkování, které proběhlo minimálně před 14 dny
 • Osoby po prodělání nemoci Covid-19: bez testu s certifikátem o prodělání nemoci (od pozitivního testu maximálně 180 dní)
 • Formulář: kromě Covid pasu je před příjezdem nutné vyplnit i formulář PLF https://app.euplf.eu

Itálie je rozdělena do různě barevných zón dle výskytu nemoci. V oranžových a červených zónách je přísný lockdown a není prakticky možné do nich cestovat. Ve žlutých zónách jsou otevřené hotely i restaurace (s omezením). Aktuální informace poskytuje web Ministerstva zahraničí.

Podmínky pro cestu zpět 🟠

Itálie je na českém semaforu aktuálně oranžová, což značí následující opatření:

Cestovatelé s očkování nebo po prodělání nemoci

 • cesta bez omezení
 • vyplnit příjezdový formulář
 • očkování musí být dokončené a od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní
 • prodělání nemoci se počítá jen v posledních 180 dnech
 • certifikáty o prodělání nemoci nebo očkování stáhnete na portálu ocko.uzis.cz, stačí ukázat QR kód v mobilu)

Cestovatelé bez očkování

 • negativní test před odletem/odjezdem ze zahraničí: antigenní max. 48 hodin starý nebo PCR max. 72 hodin starý
 • možno nahradit antigenním nebo PCR testem do 5 dní od příjezdu do ČR, nicméně při cestě leteckou dopravou doporučujeme disponovat testem už před odletem
 • vyplnit příjezdový formulář

11 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Leoš Literák

Odkud bere MZČR informace o antigenu z nosohltanu? Ta Survey na italských stránkách píše jen "received a negative result of a molecular or antigenic test carried out in the 48 hours before your arrival; ". Zatím jsem nenašel požadavek na konkrétní vlastnost testu.

Plánujeme autem přes Rakousko, kde přespíme a pak kemp v Benátsku. Dospělí jsme plně očkováni, děti chceme dát na antigen z nosu (ne z nosohltanu).

před měs
Avatar uživatele
Leoš Literák

IMHO je problém ve špatném překladu "swab test" od ministerstva zahraníčí - swab znamená tyčinka, ne nosohltan.

před měs
Blondie

Taky jsem hledala, odkud to vzali, ofiko chtějí Italové antigen z tyčinky (tedy ne plivací). Dvakrát jsme tam tohle léto jeli s našimi klasickými antigeny z předku nosu. Popravdě ani ty testy nechtěl nikdo vidět. Teď je akorát budou chtít vidět v rámci Green passu.

Dobry den chystame se s vuelingem do italie tam urcite budeme mit antigen,ale nemůžu nikde dohledat jak na ceste zpět.Zda aerolinky budou vyzadaovat kdyz podle nasich podminek by mel stačit test az po návratu.Popripade nevi nekdo kde ve Florencii udelat testy,slysela jsem ze je po Itálii dělá červený kříž zdarma.Dekuji za odpoved

před měs
Avatar uživatele MarKo
MarKo
 • Přidal se před 7 dny
 • Napsal 3 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-15T08:12:56+02:00)

Pokud je to ještě aktuální, tak čerstvá zkušenost (Řím 6.9.-13.9.2021) je následující.

Let byl s Wizz Air. Na Ruzyni jsme se nemuseli prokázat vůbec ničím (test/prodělání/očkování). Po příletu do Říma se před výdejem zavazadel utvořily 2 fronty - jeden policista něco kontroloval (asi covid pasy možná i příjezdové certifikáty) a druhý horečně ukazoval, ať jdeme dál. Je asi jasné, kterou frontu jsme vybrali. Na hotelu nechtěli vidět vůbec nic. Při cestě zpět jsme na check in přepážce měli mírně vyostřenou debatu. Chlap před námi měl pouze test z ČR (v Itálii platí jen 2 dny). Tak ho poslali na nový test - zdůvodnění bylo to, že podmínky v ČR jí nezajímají, že jsme stále ještě v Itálii, a proto se musí prokázat jako při vstupu do veřejných prostor typu muzeum/kino/restaurace. V našem případě propadl manželce certifikát o prodělání nemoci před návratem. Máme potvrzení o aplikaci první dávky očkování a tu oni uznávají po určitém počtu dní. Ženská z přepážky to ověřovala u nadřízeného a manželku pustila bez nutnosti dalšího testu. Než jsme nastoupili do letadla, tak nám covid pas kontrolovali asi 3x nebo 4x + proběhlo měření teploty. Na Ruzyni pak policisté kontrolovali příjezdové formuláře, ale spíše stylem: máš tam nějaké čtverečky na displeji, tak jsi OK a pokračuj.

Možnost provedení testu byla v Římě téměř na každém kroku. Často to dělají v lékárně, na ulici jsou stánky na odběry. Na letišti Fiumicino je minimálně jedno odběrové místo. Cena byla prý 20 EUR za antigenní test.

Martin Vícha

Od 6.srpna Itálie přiostřuje. Bez platného kovid pasu nebude umožněn vstup do muzeí, kin, divadel, restaurací a kaváren (vnitřní).

Neprošlo (zatím) povinnost prokazovat se covid passem v MHD, vlacích a regionálních letech. Ale plán na to je.

Jak se to bude v reálu dodržovat, se uvidí.

https://www.euronews.com/2021/07...nd-museums

před 2 měs
Avatar uživatele MarKo
MarKo
 • Přidal se před 7 dny
 • Napsal 3 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-15T08:21:20+02:00)

Kdyby tuto informaci někdo hledal, tak naše zkušenost (Řím 6.9.-13.9.2021) je následující.

Na hotelu nikdo nekontroloval ani covid pas ani příjezdový formulář.

MHD, metro, vlaky rovněž bez kontroly.

Restaurace, bary, kavárny také bez kontroly.

Vstup do památek jako Pantheon, Koloseum, ale i menší muzea atp. bylo podmíněno ukázkou covid pasu (jejich green pass). Nicméně do menších kostelů se dostanete i bez covid pasu.

Rozdílná situace byla na letišti Fiumicino. Při příletu jsme neukazovali ani covid pas ani příjezdový formulář. Při cestě zpět chtěli vidět covid pas se zdůvodněním, že se jedná o vstup do veřejného prostoru (tzn. jako muzeum/kino atp.), ačkoliv naše podmínky návratu to nevyžadují.

před 7 dny
Martin Vícha

Jako, že by tě bez kovid passu vůbec nepustili na letiště?

před 7 dny
Avatar uživatele MarKo
MarKo

No vlastně první člověk stál už před dveřmi do letištní budovy. Ale tomu se jen zamávalo papírem před očima a pustil nás. Na check in přepážce už ale ženská chtěla jednoznačně vidět covid pas (green pass) a pročetla si ho důkladně. A chlapíka před námi poslala na test, že mu nedá palubní lístek a jestli jsem dobře rozuměl, že by ho ani nepustili přes bezpečnostní kontrolu. Ačkoliv tam už se znovu spíše papírem jen mávalo než že by ho někdo důkladně kontroloval.

Obecně si myslím, že na letišti hodně záleží na tom, koho z policajtů člověk potká a v jak moc frekventovanou dobu. Druhá věc je to, že já měl covid pas v ruce ještě než jsem k tomu dotyčnému přišel, což mohlo rovněž ovlivnit jeho chuť něco kontrolovat.

Avatar uživatele Rosm
Rosm

Itálie ode dneska už nevyžaduje test, pokud se cestující prokáže potvrzením o ukončeni očkováni nebo potvrzením o prodělané covidu. Konečně!

Odpovědět
před 3 měs

Dobrý den,

vztahuje se prosím 14-denní karanténa na cestu do Itálie i s příjezdem před 21.12., ale odletem po tomto termínu?

Předem děkuji za odpověď,

Zabadal

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Klára Nekvindová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 hod
Navrhni úpravu