Zpět na seznam míst co vidět v Lucce
Katedrála Lucca

Katedrála sv. Martina

Hlavní luccánskou památkou je beze sporu největší kostel ve městě, katedrála sv. Martina (italsky Cattedrale di San Martino nebo Duomo di Lucca). Trochu nezvyklý je fakt, že neleží v centru historického jádra, ale na jeho jihovýchodním okraji poblíž hradeb.

Architektura a historie

Současná podoba katedrály pochází ze 12. - 13. století, stavba však začala již roku 1060 a úplně dokončena byla až začátkem 14. století. Katedrála je postavena v románském slohu.

Nejvýraznější je pochopitelně masivní a krásná 59 metrů vysoká zvonice postavená v tradičním a specifickém luccánském stylu na půdorysu čtverce s plochým cimbuřím. Díky své poloze u jižních hradeb, které byly díky blízkosti Republiky Pisa nejzranitelnější, sloužila věž i vojenským účelům. Její nezaměnitelnou podobu určuje zejména dvoubarevná fasády, kdy první 2/3 jsou cihlové a nejvyšší partie věže pak přecházejí v bílý vápenec.

I samotná podoba katedrála je unikátní. Inspirovala se sice pisánským stylem a tamní katedrálou, nicméně v Lucce tento styl pozvedli na jinou úroveň díky rozšířeným fasádám s množstvím zdobených arkád, které fakticky zvětšují rozměry kostela.

Vstupné a otevírací doba

Katedrála je pro turistickou veřejnost otevřena denně od 10:00, zavírací doba se liší podle dnů v týdnu a aktuálního ročního období (najdete na oficiálním webu). Vystoupit můžete i na zvonici, ze které se naskytne krásný pohled na celou Luccu a hory v pozadí, a to denně od 10:00 do 17:00, resp. 18:00 během léta.

Za vstup do katedrály i na věž se musí platit:

  • 3 EUR – jen katedrála nebo jen věž
  • 9 EUR – katedrála + věž + malé muzeum + přilehlý kostel San Giovanni e Reparata

Platit můžete u vstupu do katedrály v hotovosti i kartou.

Oficiální web: www.museocattedralelucca.it

  • Naviguj: 43.8407, 10.5057

Další místa v Lucce

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu